Тема : Іменники  у давальному і місцевому відмінках 1 відміни.

Мета : формувати вміння правильно вживати закінчення іменників у
Давальному і Місцевому відмінках;

Розвивати мовлення і мислення школярів, увагу;

Збагачувати словниковий запас;

Дбати про чистоту та охайність письма.

Обладнання : таблиця відмінювання іменників у Давальному і Місцевому 
відмінках.

 

 

ХІД УРОКУ

     Організація класу.

—         доброго дня ,діти. На який урок ми з вами зібралися? Що  ви
чекаєте від нього?

Учні висловлюють свої думки-сподівання.

-У мене діточки –

як ті квіточки.

Всі гарненькі, чепурненькі

Й до роботи беручкі.

Починаймо працювати,

Ви у мене молодці,

Мови рідної знавці.

Актуалізація  опорних знань.

Бесіда.

—         Яка частина мови називається іменником?

—         Як змінюються іменники?

—         Які іменники належать до 1,2,3,4 відмін?

Учні пригадують правила , наводять приклади.

Відгадування загадки

У садах, гаях гуляє

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості.

                                        (Осінь)

—         До якої частини мови належить слово Осінь? Доведіть свою
думку.

—         З ким ми порівнюємо осінь? Як ми ще її називаємо? (Осінь —
тітонька, чарівниця, хазяйка, господиня)

Хвилинка каліграфії.

Каліграфічно написати з’єднання літер   л пад он лис д то ст.

Утворити з цих з’єднань слово (ЛИСТОПАД)

Словникова робота.

Лексичне значення слова листопад

Учні роблять повідомлення.

1-й учень. Опадання листя восени

2-й учень. Одинадцятий місяць календарного року, третій місяць осені,
падолист.

Утворити зі слів речення, записати. Визначити закінчення іменників, їх
відмінок.

Землю, листопад, листям, а, стелить, грудень –снігом.

Індивідуальна робота з картками (двоє учнів працюють   біля дошки).

Завдання.

1.випиши слова у 4 стовпчика за відмінами  Осінь, листопад, пташка,
поле, радість, ім’я, земля, дощ, злива. Із виділеними словами склади
речення.

2. подані іменники запиши у множині. Дерево  -… , кущ -…, птах -…,
комаха -…, дощ -…,ліс -…, звір -…, місяць -…,тополя -… .

3. відгадай загадку , зміни слово-відгадку за відмінками.

Розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)

Фізкультхвилинка.

 

Повідомлення теми і завдань уроку.

—         На уроці ми будемо вивчати  нові граматичні поняття й
намагатимемося красиво говорити, бо щоб красиво говорити, треба
говорити.

—         А щоб дізнатися, іменники якого роду ми будемо відмінювати,
розв’яжіть кросворд.(Кросворд намальовано на дошці).

 

                  С     И    Н    И    Ц    Я

                  О

0

I

I

:

< t v „ † ? ? e I - B b ? A i < v † ?????????$????† e ?????????????$????e e i th ?????????J???????????                  Р             З           Г     О     Р     О    Б    Е    Ц    Ь                   К             З                   А             У                                   Л                                 Я      Що за птичка-невеличка? Має білі щічки, Сірі лапки, Чорну шапку, Фартушок жовтенький, Голосок тоненький, Та ж ця птиця Називається...( синиця).   Біла латка, чорна латка - по дереву  скаче. (Сорока)   Що то за птах, що в чужі гнізда яйця кладе?(Зозуля). Ростом він маленький, сірий , чепурненький. Справжній молодець. Хто ж він? (Горобець) -         визначте рід іменників-відгадок. Яке слово зайве? -         Які пташки у вас зимують ? Учні роблять повідомлення. Першими відлітають стрижі, ластівки, зозулі. За ними – соловей, жайворонок, шпаки. Ми сьогодні будемо говорити про іменники чоловічого та жіночого роду із закінченням –а(-я) в однині, зокрема, у давальному і місцевому відмінках.   Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Робота в парах. Розгляд вправи 120 в підручнику ( порівняння закінчень давального та місцевого відмінків у російській та українській мовах) Порівняння закінчень іменників. - Які закінчення мають іменники  у давальному та місцевому відмінках? Висновок учитель записує на дошці. Розгляд правила. -         Як розрізнити , який іменник , вжитий у місцевому відмінку, а який – у давальному ? -         Зробіть висновок, спілкуючись у парах. -         Слова –відгадки  ЗОЗУЛЯ  СИНИЦЯ   запишіть у давальному та місцевому відмінках. Визначте закінчення. Перевірка завдання. Колективна робота над вправою 121.   Переклади та запиши українською мовою. Листопад зиме  ворота открывает. Творче завдання. Утворити сенкан. 1 рядок – тема ( один іменник – листопад) 2 рядок – опис ( два прикметника) 3 рядок – дія, пов’язана з темою (три дієслова) 4 рядок – ставлення , почуття з приводу обговорюваного (речення) 5 рядок – узагальнення, підсумок ( один синонім до теми)  підсумок уроку. -         Яку тему вивчали на уроці? -         Чого навчилися? -         Як розрізнити , який іменник вжитий  у місцевому відмінку, а який – у давальному? Наведіть приклади.   Домашнє завдання. Виконати вправу 125. Списати і відгадати загадки.
