Горобчук Л.А., вчитель Черкаської гімназії №9

ім. О.М. Луценка Черкаської міської ради

Використання ТРВЗ в умовах групи продовженого дня

Коротка анотація до матеріалу: підготовлений матеріал знайомить учнів
групи продовженого дня з деякими економічними поняттями та вчить логічно
мислити .

ЕКОНОМІКА НАВКОЛО НАС

1.1. Про економіку

МЕТА: ознайомити учнів з поняттями «економіка», «обмін» «споживання»,
«виробництво».

Завдання1 Гра «Хто що робить?» Завдання: стрілочками показати, хто чим
займається (яку роботу виконує).

Завдання2 Намалювати гроші, які б ви випустили, якби стали президентом
своєї країни.

Завдання3 Придумати невеличку казку про економіку, наприклад: «Економіка
Країни чудес», «Країна Економляндія» та ін. Провести конкурс на
найоригінальнішу казку.

Перевір себе! Вміння робити звуко-буквений аналіз слова. Поставте
потрібну букву на місці пропусків:

З…МЛЯ ВИРО…НИ…ТВО

КАП…Т…Л РО…ПОД…Л

П…АЦЯ …РО…І

ОБ…ІН …АНК

Е…О…ОМІ…А ПІ…ПРИЄМСТВО

Відповіді: земля, капітал, праця, обмін, економіка, виробництво,
розподіл, гроші, банк, підприємство.

Оцінка результатів за кількістю вірно відтворених слів: 9-10 слів —
відмінно; 5-8 — посередньо; до 5-погано.

1.2. Доходи та витрати

Мета: ознайомити дітей з поняттями «доходи» і «витрати» та їх

значенням в житті людини.

— Діти, як ви гадаєте, що таке доходи?

А тепер подумайте: які бувають витрати у вас та у ваших батьків? На що
витрачається грошей найбільше? Найменше? Чи можуть витрати перевищувати
доходи? Чому? Де можна взяти додаткові кошти на необхідні витрати?

Гра «Вигадай прислів’я»

Самостійно вигадайте прислів’я чи приказку, де б вживалися слова
«праця», «багатство», «робота», «гроші», «ціни», «товари». Наприклад:

Не з багатством жити, а з людиною.

Не все золото, що блищить.

Копійка рубля береже.

Гроші люблять рахунок

Не в грошах щастя.

Вам подарували 50 гривень. Напишіть, які б з речей ви придбали би в
першу чергу, другу, третю? Чому? Чи є вони для вас необхідними?

Вивчи себе!

За допомогою наступного завдання ви зможете перевірити свою гнучкість
мислення. Для цього вам потрібно дати відповідь на наступні
запитання-задачі:

І.Йшла бабуся з магазину і несла кошик яєць. А дно впало. Скільки яєць
залишилося?

Два коня пробігли по 2 км. Скільки пробіг один кінь?

Курка на одній нозі важить 2 кг, а скільки вона важить на двох ногах?

Що важче: пуд заліза чи пуд пір’я?

5.Скільки пальців на одній руці? А на двох? А на десяти?

Оцінка результатів:

дитина з високим рівнем розвитку мислення повинна розв’язати

всі 5 задач;

з достатнім — 3-4 задачі;

з середнім — 2-3;

з низьким-0-1.

Подібні запитання: Розумова розминка

Цікаві питання з елементами ТВВЗ:

Придумати речення, в якому слова мороз, бублик, хвиля писалися б з
великої літери ( Мороз може бути прізвищем, Бублик — прізвиськом собаки,
Хвиля – назвою кафе, кінотеатру).

Три коня пробігли в одній упряжці 3 км. Скільки кілометрів пробіг кожний
кінь?

Маса гуски, яка стоїть на одній нозі, 2 кг. Якою буде маса гуски, якщо
вона стане на дві ноги?

Оля старша від Мишка, а Мишко старший від Саші, Хто старший, Оля чи
Саша?

Батько проходить до колодязя 7 кроків, а син – 9 кроків. У кого ширший
шаг?

Мій брат народився на три роки раніше, чим я. Хто старший?

У яку банку входить більше води – у дволітрову чи трилітрову?

Чи може яблуко мати масу 1 кг?( Риба? Зошит? Пачка цукру?)

Бублик розрізали на три частини. Скільки розрізів зробили?

Яким ключем не можна відімкнути замок?

Що подарувати на день народження Бабі Язі, Крокодилу Гені, старій
Шапокляк?

Двоє людей підійшли до берега, щоб переправитись. Човен може перевезти
лише одну людину. Але переправились обоє. Як вони це зробили? (
Вони підійшли до різних берегів).

В сім‘ї три брата. У кожного одна сестра. Скільки дітей у сім‘ї?

Летіла зграя птахів: один птах попереду, а двоє позаду, один позаду і
двоє попереду, один між двома і троє в ряд. Скільки птахів? ( 3)

В перший кошик поклали половину груш, а в другий – 5. Скільки груш
всього було?

Водій автобуса має дві сестри, але вони не мають брата. Як це може бути?

В кишені 15 копійок, але одна з монет не п‘ятак. Які це монети?

Як написати словосполучення «суха трава» чотирма буквами?

У бабусі внучка Маша, кіт Пушок, собака Дружок. Скільки онуків у бабусі?

На дереві сидять два птаха, Два горобця, всі інші ворони. Скільки
ворон?

На яке питання не можна відповісти «так»? ( Ти спиш?)

Скільки кінців у палки ? У двох палок? У половини палки?

У вазі три яблука, дві груші, чотири апельсини, один лимон. Скільки
яблук у вазі?

Мішок борошна коштує 100 гривень. Скільки коштує гривнева булочка?

Опівночі йшов дощ. Чи може через два дні в цей же час бути сонячна
погода?

1.3. Прибутки родини

Мета: ознайомити з поняттям «прибутки родини», їх джерелами.

Вам відомо вже, що для задоволення потреб родини необхідні гроші. Де ж
сім’я може взяти гроші?

Прибутками родини можуть бути:

заробітна плата;

стипендія;

пенсія.

Написати в клітинках основні та додаткові прибутки родини (закінчити
схему).

Завдання: виділіть, що є прибутками родини; поставте знак «+» в клітинці
навпроти вірної відповіді:

заробітна плата старшої сестри;

гроші, які ви отримали від батька за отриману в школі п’ятірку;

гроші, які отримала бабуся за вив’язані шкарпетки;

гроші, які мама знайшла на дорозі;

гроші, зароблені старшим братом з продажу газет.

Прибутки родини складають сімейний бюджет.

Допоможіть обчислити бюджет моєї родини за минулий місяць. Я, професор
Економік, отримав заробітну плату в розмірі 500 грн. Моя дружина,
Економія, — 400 грн. Мій старший син — Достаток — отримав стипендію 20
грн. Дочка Рекламка спекла пиріг і на шкільній ярмарці вторгувала 10
грн. Наша собака Копійка на змаганнях зайняла перше місце і отримала
грошовий приз в розмірі 40 грн. Також ми продали корзинку, в якій спала
кішка Мурка, і отримали ще 5 грн.

Запишіть до таблички прибутки вашої сім’ї, їх види та розмір й обчисліть
місячний бюджет вашої родини.

Члени родини Назва (види) доходу Сума

Доходи батька

Доходи мами

Доходи інших членів сім’ї вказати

Доходи інші

Доходи мої власні

Всього бюджет родини:

1.4. Витрати сім’ї

Мета: виховувати раціональну поведінку, приймати виважені рішення.

Кожна сім’я самостійно вирішує, як витратити гроші, як розпорядитись
сімейним бюджетом. Витрати сім’ї можуть бути першочерговими та
другорядними відповідно до того, які потреби вони мають задовольняти.
(Пригадайте, що таке першочергові та другорядні потреби),

Наведіть приклади відповідних першочергових та другорядних витрат.

Витрати сім’ї

Першочергові Другорядні

Їжа 1. Подорожі 1.

2.

2.

Одяг 1. Розваги 1.

2.

2.

Платежі за квартиру 1. Іграшки 1.

2.

2.

Меблі та посуд 1. Предмети розкошу 1.

2.

2.

Господарчі товари 1. Невиправдані (випадкові) витрати 1.

2.

2.

Освіта 1.

2.

Медицина 1.

2.

Транспорт 1.

2.

1. Спробуйте нижче наведені витрати поставити в порядку спадання їх
важливості (на перше місце — найважливіші, на друге — менш важливі і
т.д.) Порівняйте свої відповіді з відповідями товариша. Чи збігаються
вони? Якщо ні, то чому? Про що це свідчить? Витрати на:

придбання підручників для школи;

придбання нової пари зошитів для вас;

D

F

H

\

eOE±O?‘|‘gR‘=&, hI

\

O

- 2 ¬ AE E U Ue R

Oe

eeOe??•?kk

&

J/

&

&

&

&

&

&

&

придбання хліба та молока;

придбання корму для рибок;

придбання нового зимового пальто для мами;

роздачу милостині бідним.

Уявіть, що ви і ваш товариш — це одна сім’я. Ви збираєтесь провести
відпустку на морі. Які витрати ви зробите, готуючись до відпочинку?

Занесіть до таблиці витрати вашої родини за минулий місяць.

Витрати Сума

Їжа

Одяг

Господарчі товари

Меблі

Освіта

Медицина

Транспорт (міський)

Подорожі та поїздки

Розваги

Іграшки

Всього

На що найбільше ваша сім’я витрачала грошей? Чому? Чи кожного місяця
ваша родина витрачає однакову суму грошей?

Вивчи себе! Завдання носить набори слів з економічним змістом і має на
меті визначити вміння узагальнювати слова і виділяти їх спільну ознаку,
а також закріпити знання з теми «Прибутки і витрати сім’ї».

«Вилучення зайвого». Серед запропонованих груп слів (по 4 в кожній) три
слова можна об’єднати за спільною ознакою, а четверте слово -зайве.
Зайве слово необхідно викреслити, а до трьох слів підібрати назву
ознаки, яка їх об’єднує. Групи слів:

чашка, каструля, кавун, виделка

газ, вода, тепло, гаманець

стипендія, подарунок, зарплата, пенсія

капелюх, хустина, шафа, беретка

ліки, шприц, пінцет, жінка

танець, монета, копійка, банкнота

поїзд, літак, автобус, газета

намисто, книга, каблучка, браслет

молоко, магазин, сметана, йогурт

10) коштовності, антикварна статуетка, квартира, хутряна шуба.

Оцінка результатів.

За кожне вірно виділене «зайве» слово в групі слів нараховується

1 бал. 9-10 балів — гарні результати; 5-8 балів — середні; менше 5 —
погані.

1.5. Вартість квартири та послуг

Ключові поняття: плата за квартиру, комунальні послуги, економія

1. Ви та ваші рідні маєте житло — квартиру. Якщо у вас квартира у
багатоповерховому будинку, то ви повинні за неї щомісяця заплатити. Ваша
сім’я платить за квартиру тому, що вона її не будувала, а споруджували
будинок люди, які працюють в будівельних організаціях. Таким чином, ви,
проживаючи в квартирі, маючи житло, пов’язані з економікою.

Окрім плати за квартиру кожна сім’я також платить за комунальні послуги:
за електроенергію, теплоенергію, газ, воду, телефон, радіоточку.

Знову ми бачимо зв’язок сім’ї та економіки. Електроенергія виробляється
енергостанціями, і за те, що ми нею користуємося, ми повинні сплачувати
гроші. (На конкретних прикладах пояснюється необхідність оплати інших
комунальних послуг).

1.Підрахувати вартість квартири та комунальних послуг ляльки , якщо
вартість складає:

електроенергія — 6 грн.

газ — 8 грн.

телефон — 5 грн. та за кожних 10 хвилин розмови — 6 коп.

(за місяць близько 100 хв. — 6 грн.)

радіоточка — 2 грн.

теплоенергія — 10 грн.

вода — 5 грн.

1-кімнатна квартира — 20 грн.

(загальна вартість — 62 грн.)

2.Проведення дискусії з учнями на тему «Як можна економити комунальні
послуги?», «Чи потрібно економити?».

3.За допомогою наступного завдання можна перевірити свою пам’ять.

Вам будуть зачитуватися речення одне за одним, а ви потім спробуєте
пригадати їх зміст:

а) На кухні горить газ.

б) Мама розмовляє по телефону.

в) Діти дивляться телевізор.

г) Сьогодні гарячі батареї.

д) Вранці включили теплу воду,

е) Тато заплатив за квартиру.

є) Бабуся слухає радіо.

Тепер спробуйте повторити ці речення у довільному порядку.

Оцінка результатів: головне, щоб було передано зміст речень (дослівне
повторювання необов’язкове). За кожну відтворену фразу нараховується 1
бал.

Якщо забуто одну фразу — добрі результати.

Якщо 2-3 — задовільні.

Якщо більше 3 — погані.

1.6. Ціна продуктів харчування

Жодна людина не може обійтися без їжі, тобто без продуктів харчування.
Але давайте поміркуємо, навіщо людині їсти? Вірно, щоб не померти з
голоду, бути здоровою, сильною, не хворіти, бути красивою.

Так, як і потреби, можна виділити головні і другорядні продукти
харчування. Взагалі, найбільша частина сімейного бюджету витрачається
саме на продукти харчування і, в першу чергу, на головні продукти —
такі, як хліб, м’ясо, молочні продукти, крупи, овочі тощо. Кожна сім’я
стоїть перед вибором, які продукти харчування купувати, за якою ціною
(дорогі чи дешеві). Продукти харчування можна розділити на групи:

молочні продукти (молоко, сир, кефір, йогурт, масло, сметана);

хлібопродукти (хліб, булки);

крупи (гречка, рис);

м’ясопродукти (свіже м’ясо тварин і птахів, ковбаси),

кондитерські вироби (цукерки, торти, тістечка);

овочі (картопля, морква, буряк);

фрукти (яблука, груші, апельсини) та ягоди (малина, полуниця)

напої (соки, лимонад, пиво);

рибні продукти (жива річкова та морська риба, консерви) тощо.

(Відповідно можуть називатися і магазини, де продається певний вид
продуктів).

1. Діти діляться на 8 груп. Кожна група вибирає групу продуктів і за 5
хвилин необхідно записати (намалювати) найбільшу кількість продуктів, що
входить до даної групи.

2.Наведіть приклади продуктів харчування до таких груп: «солоні
-солодкі», «люблю — не люблю», «з них треба щось готувати — їх можна
з’їсти зараз відразу — можна готувати з них, а можна заїсти й так».

3. Виходячи з вказаних цін продуктів, розрахувати витрати сім’ї на
продукти харчування на тиждень, якщо сім’я за тиждень споживає: 7
буханок хліба + З батони + 5 літрів молока + 10 яєць + 2 кгм ‘яса + +0,5
кг ковбаси + 5 кг картоплі + 0,5 кг моркви й цибулі + З кг яблук.

Продукти Ціна за одиницю Кількість Загальна вартість

хліб 2грн

батон 1грн

молоко 4грн (1л)

яйця 6грн (1десяток)

м’ясо 40грн (1кг)

ковбаса 50грн (1кг)

картопля 4грн (1кг)

морква 6грн (1кг)

цибуля 2грн (1кг)

яблука 5грн (1кг)

Всього

4.За допомогою наступного завдання ви зможете перевірити, наскільки
добре у вас розвинене вміння класифікувати.

Інструкція: «Спробуйте наведені нижче слова згрупувати у деякі групи»:

молоко, гречка, батон, сосиски, картопля, «Фанта», апельсин, манка,
здобна булочка, сметана, свинина копчена, яблучний сік, маргарин, буряк,
ананас, хліб «Український», ковбаса «Молочна», рис, морква, банан,
мінеральна вода, кефір, бублик, пшоно, гарбуз, малина, шинка, масло,
пиво, помідори, лимон, арнаут, сардельки, геркулес, лимонад.

Оцінка результатів.

Слова розділяються на 7 груп (за назвами видів продуктів харчування):
молочні, хлібопродукти, крупи, м’ясопродукти, овочі, фрукти, напої. У
кожній групі по 5 продуктів.

Аналізуються кількість виділених груп продуктів та вірно віднесених до
них назв продуктів харчування.

Якщо виділено 6-7 груп і до них віднесено не менше 4 продуктів

цієї групи — добре розвинений процес класифікації;

виділено 4-5 груп і вірно віднесено не менше 3-4 продуктів —

посередньо;

якщо виділено менше 4 груп і вірно названо лише 1-2 продукти -погано.

5.Ми вже навчилися складати перелік доходів та витрат вашої родини. А
тепер спробуємо це відобразити в таблиці.

Доходи вашої родини Витрати вашої родини

1. 1.

2. 2.

Разом. Разом.

Перевіряємо чи навчилися складати збалансований бюджет сім’ї? Діти, що
хотілося додати до витрат, але не вистачило коштів? Що можна зробити щоб
отримати бажане?

Використана література:

Голубенко М.К. Економічна освіта школяра. Київ – видавництво «Шкільний
світ» , 2006р.,125с.

Побірченко Н.А. Розвивальна економіка. Київ — видавництво «Науковий
світ», 2004р.,198с.

Похожие записи