Для учнів 3 – 4 класів
Година психолога «Я і моє здоров’я»
Мета: розвивати в учнів уміння та навички свідомого вибору здорового
способу життя та формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Завдання: актуалізувати проблему здорового способу життя в учнів;
сформувати відповідальне ставлення до власного здоров’я та власних
вчинків; навчити учнів визначати життєві цінності та власну позицію щодо
шкідливих звичок.
Матеріали: чотири столики зі стільцями навколо них, звернені до центру;
дошка; ватман, маркери, на кожному столі – одна геометрична фігура,
фломастери, кольоровий папір, папір А4, ватман, ножиці, клей, олівці,
заготівки; повітряні кульки; геометричні фігури (для поділу дітей на
групи).
На початку заняття при вході до класу кожен учень витягує жетон певного
кольору й сідає за стіл з такою за кольором геометричною фігурою.
Хід заняття
Психолог. Доброго всім здоров’я! Сьогодні ми будемо говорити про
здоров’я: як ми до нього ставимося? Яку роль воно відіграє в нашому
житті? Чи є перешкоди для його збереження і як їх можна подолати? Адже з
давніх – давен український народ найбільшою цінністю у житті вважав
здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному
здоров’я: «Здрастуйте!», «Здоровенькі були!», «Дай Боже здоров’я!».
Вправа «Здоров’я – це…»
Мета: актуалізувати розуміння учнями того, що таке здоров’я, його
важливість, багатогранність, необхідність дбайливого і відповідального
ставлення до нього.
Психолог. Коли ми промовляємо свої вітання один одному, то тим самим
бажали здоров’я, тобто чогось дуже важливого у нашому житті. Що таке
здоров’я? Здоровий спосіб життя? Які думки, асоціації виникають у вас з
цим словом? (На ватмані, прикріпленому до дошки, психолог записує всі
варіанти відповідей учнів). Потім психолог пропонує визначення поняття
«здоров’я» Всесвітньої організації здоров’я. Здоров’я – це…
Психолог. А зараз попрацюємо в групках, де вам необхідно буде відповісти
на запитання. (Кожна група одержує запитання, відповідь на яке
обмірковується протягом 4 хв і записується на аркуші паперу). Що
різноманітнішими, доступнішими будуть ваші відповіді, то краще. Потім
поділимося своїми думками, від групи буде виступати один учень.
Психолог роздає запитання кожній групі:
1 група: Для чого нам здоров’я?
2 група: Що заважає людям бути здоровими?
3 група: Що шкодить здоров’ю?
4 група: Від чого або від кого залежить наше здоров’я? (Діти
обговорюють, записують і презентують свої відповіді.)
Психолог. Отже, ми побачили, що здоров’я допомагає досягти успіхів і
залежить від багатьох факторів. Наприклад, від куріння, вживання
алкоголю. Ми знаємо, що це шкідливо, і люди теж про це знають. Що ж
відбувається? Давайте разом зробимо висновок.
(Діти висловлюють свої думки щодо проблеми).
Гра «За і проти»
Мета: усвідомити позитивні й негативні сторони шкідливих звичок;
підготуватися до відповідального вибору способу життя.
Психолог. Коли ми збираємося щось почати, ми спершу зважуємо всі «за» і
«проти», так? Зараз кожна група по черзі називатиме аргумент «за» і
«проти» куріння і вживання алкоголю.
1 група – аргумент «за» куріння;
2 група – аргумент «проти» куріння;
3 група – аргумент «за» вживання спиртного;
4 група – аргумент «проти» вживання спиртного.
’ ” ¦ T
V
h
–
” V
–
+ог (адже мета гри – не визначення переможця, а досконале вивчення
ситуації з шкідливими звичками), важливо провести подальше обговорення.
– Які аргументи для вас були вагомішими, здивували, були новими,
несподіваними?
– Що ви обрали для себе?
– Що допомогло зробити вибір, що може змінитися у вашому житті?
Ми зробили вибір і готові до вершин свого здоров’я, а крокувати цим
шляхом нам допоможе бажання бути здоровими, творчість, фантазія.
Вправа – руханка «М’яч у колі»
Мета: зняття фізичного та емоційного напруження, покращення настрою в
групі.
Учасники стають у коло, утворюючи ногами ворота. Психолог кидає м’яч у
коло. Учасники руками захищають свої ворота, а також руками намагаються
забити гол. Хто пропустить гол, захищає свої ворота однією рукою, а хто
два рази пропустив м’яч, тоді виходить з гри.
Вправа «10 кроків до здорового способу життя»
Мета: свідоме бачення учнями того, що є здоровим способом життя, в яких
діях і поведінці він виявляється, пошук прийомів наочного переконання
ровесників.
Кожній групі пропонується зобразити на папері свої кроки (дії та
приклади поведінки) (наприклад, сліди, сходинки, ноти…) у напрямку свого
вибору здорового способу життя. Це може бути малюнок, аплікація і т.д.,
де можна використати всі матеріали, які знаходяться на столі. На
виконання завдання – 10 хв. Кожна група презентує свої «10 кроків» до
здорового способу життя.
Обговорення легенди «Все в твоїх руках»
Психолог. А тепер послухайте легенду і подумайте: чого вона нас навчає?
«Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але пихатий мандарин. Весь
день він приміряв одяг та теревенив зі слугами про свій розум, згадував
давню зустріч з імператором. Так минали дні, роки… Аж ось пішла по всій
країні чутка, що неподалік кордону з’явився мудрець, розумніший від усіх
на світі. Дійшло це і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: «Хто
може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?!» Але
вигляду нікому не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам надумав
обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і
запитаю, що в мене в руках: живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що
живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…» І ось день
зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися
на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні,
тримав за спиною метелика і нетерпляче чекав ченця. Аж ось двері
прочинилося, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він
прямував до мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь – яке його
запитання. І тоді, криво посміхаючись, мандарин промовив: «Скажи – но
мені, що я тримаю у руках: живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав,
усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!». Збентежений мандарин
випустив метелика, і той полетів, радісно тріпочучи своїми яскравими
крильцями».
Психолог. Чи так само і у вашому житті все залежить від вас?
Психолог. Наше заняття добігає кінця. Що ж потрібно, щоб ми були
здоровими, щоб наші мрії здійснилися? (вести здоровий спосіб життя,
знати, чого хочеш, не лінуватися..). А що потрібно, щоб це
реалізувалося? (Не тільки говорити, а й діяти). То від кого ж або від
чого залежить наше здоров’я? (Наше здоров’я у наших руках!).
Вправа «Коло здоров’я».
Кожен учень, стоячи у колі, проговорює позитивні слова, які асоціюються
зі здоров’ям. Потім беруться за руки і бажають здоров’я один одному.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter