Добро і зло в нашій душі.
Совість – голос Божий
1 клас
Мета: визначити і окреслити суть категорій “добро” і “зло”; допомогти
дітям усвідомити значення добра як життєвого вибору в духовному
становленні особистості; створити ситуацію, за якою учень може виявити
доброту і відчути від цього задоволення; виховувати схильність
безкорисливо чинити добро.
Хід уроку
I. Організація класу. Режим роботи: вчитель-учень.
Я всміхаюсь сонечку:
– Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці:
– Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
– Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся
Зичу їм добра!
М. Познанська
– Який настрій передає цей віршик?
– На які гарні вчинки надихає радісний, гарний настрій?
– Який у тебе найчастіше настрій?
– Коли він буває гарним і радісним?
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Творче завдання “Сонце доброти”. Намалюйте сонце доброти, у якого
повинно бути стільки променів, скільки добрих вчинків різних людей ви
згадаєте, потім кожен розповість про своє сонце доброти. (Виконання
завдання та розповіді дітей).
Сьогодні ми будемо говорити про Добро і Зло в нашій душі і про те, хто ж
нам підкаже, як робити добро і не робити зла.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда за малюнком “Добре діло роби сміло”.
– Що сталося з цією старенькою жінкою?
– Як вона почувається?
– Як можна допомогти бабусі?
– Що для вас важливіше: почути слова подяки чи просто допомогти?
– Які добрі справи ви можете зробити для своїх бабусі та дідуся,
стареньких сусідів, незнайомих стареньких людей .
2. Вправа “Як зробити так, щоб добро на планеті Земля примножувалось?”
– Самому робити добрі вчинки.
– Вирости гарною і доброю людиною.
– Щодня робити хоч маленькі, проте добрі справи.
– Ваші пропозиції.
3. Фізкультхвилинка. Пісня “Усмішка”.
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Вправа “Назви казку”.
Проти ночі в ліс пішла,
Взимку квіти там знайшла:
Рік зустріла в день зимовий,
Хто це? Хто сказати готовий?
(Казка “12 Місяців”).
Зайчика він захистив
І лисицю насварив,
А вона його злякалась,
Більше в хаті не з’являлась.
Він хоробрий, бойовий,
Відгадай-но, хто такий?
(Казка “Півник і Лисиця”).
– Що відчувала дівчинка в лісі? А як почувався зайчик у лісі взимку? Як
би ви їм допомогли?
2. Розповідь вчителя.
Людина прийшла у цей світ, щоб творити добро і добру пам’ять залишити по
собі. Про це гарно сказала у своєму вірші “Людина починається з добра”
Любов Забашта.
Учню казав мудрець:
– Живи, добро звершай, та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра:
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
– До чого закликає нас автор цього вірша? Людина – творець добра. У
характері нашого народу доброта і чуйність, щирість та уміння розділити
чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину. З давніх-давен, гарні
стосунки між людьми, взаємопідтримка, милосердя були основними у житті,
і про це говорить народна мудрість.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Роби добро – не кайся, робиш зло – зла і сподівайся.
Все добре пам’ятай, а зла уникай.
Добре серце, як сонечко в небі.
Добрі вчинки потрібні нам у житті і залежать від наших душевних зусиль.
Чому я так кажу? Тому що наші добрі думки і почуття знаходяться у наших
душах. А що ж таке душа, як ви розумієте?
D
F
n
p
–
?
Ae
AE
e
e
>@bd?‚?? caeeV
X
?
?
a
ae
F
p
?
AE
e
y
‚?ceX
?
ae
Mий відгук людської істоти на все, що відбувається. І якщо у людини цей
відгук є, вона душевна людина, а якщо ні – черства і байдужа. Спробуємо
заглянути у свою душу і намагатимемося визначити, які ми.
Будь ласка, продовжіть речення:
– Я плачу, коли…
– Я сміюся, коли…
– Я радію, коли…
3. Хвилинка фантазії.
Якщо б до вас прилетіла Фея Краси зі своїми чарівними подарунками, що б
ви попросили у неї: красиві риси обличчя, чуйне серце, приємний голос чи
ще щось?
Отже, зробимо висновок: кожна людина може формувати свою душу. Ви
повинні прагнути до розвитку своєї душі.
4. Інсценівка вірша Б. Грінченка “Зорі”. На лаві сидить мати в
українському одязі, напроти неї – донечка.
Донечка:
Мамо, люба, глянь, як сяють ясні зорі золоті!
Мати:
– Кажуть люди: то не зорі,
Сяють душі то святі.
Кажуть, хто у нас на світі
Вік свій праведно прожив,
Хто умів людей любити,
Зла нікому не робив,
Бог послав того на небо,
Ясной зіркою сіять…
Донечка:
– Правда, мамо, то все душі,
А не зорі там горять.
Так навчи ж мене, голубко,
Щоб і я так прожила,
Щоб добро робити вміла,
І робить не вміла зла.
Учитель: Давайте і ми, діти, будемо робити лише добрі справи. Пам’ятайте
народну мудрість: “Зло породжує зло”, “Добро завжди перемагає зло”. Бог
подарував нам розум, щоб ми розуміли, як робити добро. Добре серце – щоб
ми любили Бога і людей, і волю – щоб ми бажали робити добро. А чи завжди
ми добре користуємося дарами, які дав нам Бог?
Буває і так, що ми втрачаємо Божий дарунок, коли не хочемо робити добра
собі й іншим людям. Хтось із нас сердиться, ображається, лінується, не
слухається батьків і не допомагає їм, отже, зло також знаходить місце в
душі. Але наш Творець не залишає нас, він дав нам у душі особливий
голос. Цей голос підказує нам, що добре, а що погано. Він є в душі
кожної людини і називається совістю. Совість спонукає соромитися лихих
вчинків і перемагати зло добром. Совість у нашій душі – це неначе вогник
свічки (запалюю свічку), коли совість не спить – світло в душі людській.
Якщо ми не забуватимемо про неї, питатимемо її: “Чи добре те, що я
роблю?”, то совість наша ніколи не згасне. А якщо не берегти її – будемо
злими, байдужими до людей, ледачими, і вогник погасне, у душі запанує
пітьма, і ніхто не підкаже, як робити добро і не чинити зла.
5. Робота у зошиті.
– Яке з трьох сердець може належати добрій людині?
– А людині, в серці якої є і добро, і зло?
– Розфарбуй кожне серце кольорами, які ти вважаєш доречними.
Вправа “Яке хто серце має?”
– Яке серце у…? Зле серце має Карабас-Барабас.
– Кам’яне серце у…
– Крижане серце у …
– Байдуже серце у…
– Добре серце у…
– Чуйне серце у….
– У мене серце…
Приклади контрастних образів у музиці: Л. Працюк, “Різдвяна пісня”,
Е. Гріг “У печері гірського короля” (фрагмент із сюїти “Пер Гюнт”).
– Які асоціації викликає у вас кожна із мелодій?
– Якби вас попросили намалювати малюнок до кожної з мелодій, які фарби
ви б використали?
V. Підсумок уроку.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter