Добрі та погані звички
1 клас
Мета: вчити розрізняти добрі і погані звички; заохотити дітей до набуття
добрих звичок і виховувати в них неприйняття і відразу до поганих
звичок.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань.
– Давайте згадаємо попередні уроки. Ми з вами багато говорили про те, що
у нас в душі горить незгасний вогник совісті, який підказує нам, що є
добре, а що погане.
– А що постійно сперечається з нашою совістю? (Наші гріхи).
– Що таке гріх?
– Хто може подолати наші гріхи? (Тільки ми самі).
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Часто ми можемо оцінити чийсь вчинок, сказати: добрий він чи поганий.
Можемо оцінити свої дії, коли потрібно, вибачитись, розкаятися в тому,
що ми зробили. Але іноді ми не відчуваємо своєї провини, не розуміємо, в
чому ми неправі. Такі ситуації трапляються набагато частіше, ніж ми з
вами думаємо. Сьогодні ми спробуємо розібратися з тим, що ми робимо
кожного дня.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
– Діти, згадайте, що ви робили з самого ранку сьогодні? (поснідали,
одяглися, пішли до школи…).
– І все? Давайте по-порядку все перелічимо. Але будемо у дві колонки
ставити палички: перша колонка – під назвою “добре”, друга – “погано”.
Прокинулися – добре.
Мама кілька разів нагадала, що час вставати – погано.
Зробили зарядку – добре.
Вмилися, почистили зуби – добре.
Одягнулися – добре.
Мама застеляла постіль – погано.
Поснідали – добре.
Подякували після того, як поїли – добре.
Чашку поставили в раковину, але не помили – погано.
Одягнулися самі, швидко вийшли – добре.
Бабуся несе портфель – погано …
Такі дії ви робите практично щодня. Ви до цього звикли і сьогодні навіть
не згадали про деякі деталі.
Все, що людина робить щодня, постійно, звикає до цього, називається
звичкою.
Подивіться на дошку. Чи багато добрих звичок нарахували? А поганих?
– Як ви думаєте, що легше набути: добру чи погану звичку?
– Звичайно, добрі звички засвоюються важче. Це праця. Потрібні
наполегливість, старанність, терплячість. А от погані звички пристають
дуже легко.
Робота з підручником. Читання статті підручника “Добрі та погані звички”
та відповіді на питання.
– Чому так важливо позбутися поганих звичок?
f
~
a
‚
c
; погані звички, якщо не боротися з ними? (Паління цигарок – багато
людей не можуть позбавитися цієї звички, хворіють від цього. Пити багато
спиртного – жахлива звичка. Такі люди втрачають людську подобу. Вони
приносять багато горя собі і своїм близьким).
– Що потрібно робити зі своїми звичками, щоб стати доброю, порядною
людиною? (Потрібно навчитися позбавлятися поганих звичок, які є і
старатися не набувати нових).
Читання вірша Миколи Сингаївського “Все із доброго чи злого починається
з малого…”?
– Як ви розумієте перші рядки вірша?
– Як ці рядки стосуються вас?
Робота з підручником. Читання тексту підручника. Відповіді на питання.
– Що повинна людина приносити своєю працею?
– Що трапиться, якщо люди не прийдуть на свої робочі місця?
– Які прислів’я про працю тобі сподобались, запам’ятались? Спробуйте
пояснити їх значення.
Читання вірша та обговорення його змісту.
– Чому навчив вас цей вірш?
Складання прислів’я.
– На дошці написані слова, а вам потрібно утворити прислів’я. Мала, і,
працює, бджола, та. (Бджола мала – і та працює).
– Як ви розумієте це прислів’я? (Дитина повинна привчатися до праці
змалечку, допомагати батькам, виконувати посильну роботу).
– Розкажіть, яку роботу ви виконуєте вдома? Чи є у вас вдома обов’язки?
– Яку роботу ви хотіли б виконувати вдома, але вам іще не доручають її?
Прослуховування музичних записів. Звучить українська народна пісня “Ой
літає соколонько…”.
– Який настрій у цієї пісні? (сумний). Це старовинна пісня. Пастухи, що
випасали череду, худобу, збираються додому. Поки дорослі працювали у
полі, діти, підлітки пасли худобу. І це було не так легко, як може
здатися. За те, що тварина зайшла у чийсь город чи у поле, пастушка
серйозно карали. А дивилися діти за чередою від темна до темна.
– Послухайте наступний запис “Грицю, Грицю, до роботи”. Який настрій
цієї пісні? Про що в ній співається? Що ви можете сказати про Гриця?
(Він звичайний ледар, на прохання допомогти Гриць знаходить причину не
робити. Але, коли пропонують піти погуляти, тут Гриць перший).
Командна гра-імпровізація. Клас ділиться на команди. Завдання гравцям:
показати в діях, без слів якусь із професій.
IV. Підсумки уроку.
– Як ви зрозуміли значення праці в нашому житті?
– Як виявляється в нашій праці турбота про наших близьких?
– Чому необхідно боротися з лінощами?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter