Тема: Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський
“Я хочу сказати своє слово”.
Мета: Формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити
добирати слова для передачі краси природи, вчити орієнтуватися в тексті,
розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички,
виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишньої
природи.
Обладнання: зошит ,,Читайлик”, складова таблиця, таблиця маршруту,
малюнок Лісовичка Озивайка, картки для розширення поля читання, картки
із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет
В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка.
Підручник для 2 класу. Ч.2. Київ ,, Освіта”, 2002 р.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок – подорож
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація.
– Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання )
– Для чого дітям уроки читання ?
– Читання – це віконечко у світ знань.
ІІ. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
– Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок
Озивайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом
(таблиця на дошці )
– Наша перша зупинка ,, Мовна розминка”
1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця )
– Повторіть ,, ланцюжки” звуків : а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е
–и; і – у – е – а.
2. Читання складів за таблицею 3 ( зошит ,, Читайлик” ) – с. 7
– прочитайте 1 стовпчик ;
– прочитайте 3 рядок зверху ;
– прочитайте склади з буквосполученням пр ;
– прочитайте склади із звуком ,,е”
3. Промовляння потішки за вчителем
Жу – жу – жу – я дубок посаджу.
Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.
Іло – іло – іло – листя пожовтіло.
4. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці )
Курличі курличуть,
Курличаток кличуть :
– Курли, курли, курличеньки,
До річеньки, до річеньки. Г.Бойко.
Прочитайте : – напівголосно повільно,
– напівголосно швидко,
– голосно швидко.
– Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?
Сподобалась Озивайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі.
Наша наступна зупинка ,,Перевіряйко”
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
– Що вам було задано додому ?
– Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.
– Зачитайте уривок в особах , а саме – розмову хлопчиків. Передайте ,
читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення, недовіру.
– Хто вдома пофантазував і придумав розповідь про цікавий випадок, що
трапився з вашим песиком або кошеням ? ( Малюнки дітей )
Оцінювання.
– Молодці, Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
– Він пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю )
– Прочитайте речення , роз’єднавши слова
Я хочу сказати своє слово
– Коли ви вже чули цей вираз ?
– Які твори з цього розділу вже прочитали ? ( В.Струтинський ,,Жива
казка”, Т. Коломієць ,, Задзвонив синенький
дзвоник”, Д.Павличко ,,Квітка”, В.Артамонова ,,Їжачок – реп’яшок”)
– Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про
те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і
передавати це в своєму мовленні. І назва цього оповідання співзвучна з
назвою розділу ,,Я хочу сказати своє слово”
– Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив
дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет )
– Пригадайте , які його твори ви вже читали в 2 класі ? ( ,,По
волосинці”, ,,Сьома дочка”, ,,Горбатенька дівчинка”, ,,Як же це все було
без мене ?” )
– Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді
дітей )
– Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти :
– виразно читати ;
– визначати головну думку ;
– мислити ;
– робити висновки. ( Вивішую таблицю )
V. Вивчення нового матеріалу.
Лісовичок Озивайко запрошує нас на зупинку ,,Скарбничка”.
1. Читання оповідання вчителем.
– Я прочитаю оповідання , ви уважно прослухайте , щоб зуміли дати
відповіді на тестові завдання.
2. Відкрийте зошити ( с. 66 ), запишіть внизу сторінки відповіді.
Тести
1. Куди повела Катерина Іванівна першокласників ?
а) у ліс ; б) у поле ;
2. Який був ранок ?
а) тихий осінній ; б) тихий весняний ;
3. Про що вчилися розповідати учні ?
а) про осінню пору ; б) про осіннє небо ;
4. Хто захотів сказати своє слово ?
–
?
ae
а) маленька Валя ; б) маленька Катя ;
5. Небо грало , трепетало , дихало …
а) як жива рибка ; б) як жива істота .
3. Взаємоперевірка. Вивішую таблицю ( додається )
o Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша.
o Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні.
4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з
метою розширення поля читання.
не бо
гра ло
дих ало
ска зала
трепе тало
Знайдіть і прочитайте найбільше слово.
– Що значить ,, трепетало” ? ( дрижало , трусилося ,тремтіло )
5. Читання слів , що зустрінуться в тексті ( З таблиці )
– Прочитайте слова , що зустрінуться в тексті , зверніть увагу на
наголос. Читаємо ,,луною”. Повела, осінній, точні, притихли, дивилися,
перелітні, курликали, розповідати, повторювали.
– Чи є незрозумілі слова ?
6. Самостійне читання оповідання.
– Прочитайте оповідання самостійно , напівголосно , звертайте увагу на
розділові знаки , подумайте над таким запитанням :
– Що вчилися робити діти ? ( Розповідати про небо )
– Так що ж вчилися робити діти ?
7. Фізкультхвилинка.
– А зараз відпочинемо
Читали , читали , за всім слідкували.
А очі , малята, втомлятися стали.
Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.
Сідайте зручніше й усе по порядку :
Очі закрили. Ви бачили ніч ?
Відкрили , закрили. Ще раз повторили.
Тепер подивіться то вправо, то вліво,
Вгору та вниз. Ще раз повторімо.
Дивіться, малята, синіє там даль.
А гляньте , на носі не всівся комар ?
І знову очима поведіть вправо , вліво.
Усі відпочили ? Берімось за діло.
8.Читання оповідання вголос ,,ланцюжком”
– Наш гість Лісовичок Озивайко хоче послухати , як ви підготувалися
читати оповідання вголос.
– Зверніть увагу , що саме сказали діти про небо ?
– Так , що сказали діти про небо ?
9. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
– Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.
– Чому в степу було сумно ? ( Вони тихо курликали , тому в степу було
сумно )
– Які слова з цього опису передають спокій , сум ? ( Тихо курликали)
– Яке завдання поставила вчителька ?
– Як поставились до завдання діти ? Де про це сказано ?
– Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей?
– Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?
– Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.
– Який був у неї настрій ?
– Яким діти побачили небо після Валиних слів?
10. Визначення головної думки.
– Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст?
(Ці слова передають головну думку оповідання )
– Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути
спостережливим .
– А як потрібно ставитися до природи? (Оберігати її, насаджувати дерева,
квіти, не забруднювати навколишнє середовище.
11. Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно
попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ).
– Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх
абзаців , передаючи голосом сум , тривогу , зажуру.
– Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати розмову Валі і
вчительки , передаючи голосом запитальну інтонацію вчительки і
замилування , ніжність , радість дівчинки.
– Завдання на червоних картках : скласти розповідь про свої враження:
Яким ти побачив небо , йдучи до школи ? Сумним ? Ласкавим ? Сірим чи
синім ? Низьким чи високим ?
Перевірка самостійної роботи.
VІ. Остання наша зупинка ,,Підсумок”.
– Ви гарно попрацювали на уроці і Лісовичок Озивайко пропонує вам таке
домашнє завдання , запишіть його в щоденники:
– виразно читати оповідання на с.110 – 112 (для учнів, що працювали з
жовтими картками );
– читати в особах (для учнів, що працювали з синіми картками);
– скласти і записати свої міркування в зошит на с.66 ,,Яким ти побачив
небо ,ідучи до школи ?”
VІІ. Підсумок.
– Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма
завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до
таблиці.
Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути
уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter