Чи потрібна нам зима?
Урок-дослідження. 3 клас
Мета: вчити дітей складати твори з елементами міркування, формувати
навички усного і писемного мовлення; розвивати спостережливість,
збагачувати словниковий запас; виховувати естетичні смаки, дбайливе
ставлення до природи.
Матеріал до уроку: зимові замальовки учнів, репродукція з картини
художника, картки для роботи в групах, малюнки-помічники, книга
В.Скуратівського «Місяцелік», газета, підготовлена членами літературного
гуртка.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий.
Добрі гості до нас завітали.
Повернімося обличчям до гостей
І скажімо щиро: «Добрий день!»
—Сьогодні у нас урок розвитку зв’язного мовлення. На таких уроках ми
вчимося… Хто продовжить мою думку?
—Так, правильно говорити, висловлювати свої думки усно і письмово. А ще
— міркувати. Сьогодні ми спілкуватимемося, міркуватимемо з приводу
певних подій. Хочете знати, яких?
II. Мотивація навчальної діяльності.
— Пригадайте, який сьогодні день. Правильно, Стрітення. Що ви чули про
це свято?
Учні заздалегідь отримали завдання розпитати у старших про це свято.
— Так, діти, саме в цей день, за народними переказами, зима
зустрічається з весною.
Давня назва цього свята Зимобор, або Громниця. З ним пов’язано чимало
прислів’їв і прикмет. Яких саме?
• Коли на Громницю півень нап’ється водиці, то на Юрія кінь напасеться
травиці.
• Якщо в цей день тепло, то й березень має бути теплим, а весна
ранньою. Якщо холодно — зима ще потримається.
• На Громницю ведмідь буду свою або руйнує, або заново будує.
• Як день ясний, льон буде прекрасний.
• Як на Стрітення капає зі стріхи, не найдеться з літа потіхи.
• Дуй, не дуй, не к Різдву іде, а к Великодню.
• На Стрітення обертається птиця до гнізда, а хлібороб до плуга.
• Зимобор з відлигою — на ранню й теплу весну, зі снігом — на дощову й
тривалу, а коли хуга — весна пізня й холодна, якщо в цей день не видно
сонця —
чекай суворих морозів.
— Перевірити, чи правильні ці прикмети, ви зможете навесні.
III. Повідомлення теми, мети уроку.
— З сьогоднішнім днем пов’язували надії на весну. А весна — пора
хліборобської праці, пора натхнення. І нам час трохи попрацювати.
Прочитайте вірш Лесі Українки.
Сніг з морозом поморозив
Всі на полі квіти.
— Десь зима та не скінчиться, —
Нарікають діти.
Ждіте, ждіте, любі діти!
Літо знов прилине.
Прийде мила годинонька,
Як зима та згине.
І заквітне наше поле,
І зазеленіє —
Знов весна його прекрасна
Квіточками вкриє.
— Гарний вірш, чи не так? Читаючи його, я подумала ось що: ми всі
чекаємо приходу весни. Хіба не могло б бути так, щоб зими не було
взагалі? Навіщо вона нам? Сніг, холод, вітри, хвороби…
Створення проблемної ситуації.
—Є ж країни, де ніколи немає зими… Чи згодні ви зі мною? (Відповіді
учнів.)
—От бачите, комусь подобається зима, а комусь — ні. Як цю проблему
вирішити? Ви, напевно, хочете порадитися між собою?
IV. Осмислення зв’язків у вивченому матеріалі.
Поділ учнів на групи.
—Кому подобається зима, хто хоче переконати нас у її необхідності?
(Перша група.)
—Хто хоче засудити злі вчинки зими? (Друга група.)
A
4f?3/4u
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter