Тема. Чесне слово
Мета: Переконати дітей у важливості дотримання чесного слова. Показати,
що дотримання чесного слова вимагає почуття гідності й правди, поваги до
людини. Вчити вмінню каятися за погані вчинки та виправлятися.
Виховувати доброзичливе ставлення до своїх товаришів.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
— Поясніть вислів «безкорислива дружба».
— В чому проявилась безкорисливість коваля з вивченого нами оповідання?
— Як ви поясните прислів’я : «Добре тому в світі жити, хто вміє
дружити».
II. Повідомлення теми заняття. Організація виконання запланованої
діяльності
1. Вступне слово вчителя.
Я думаю, що ви погодитесь зі мною в тому, що маленькі та дорослі повинні
вміти себе поводити в любому товаристві, в любому оточені, щоб ніхто не
сказав про них, як про людей невихованих.
Зараз, на превеликий жаль, поширена думка, що гарні манери — застарілі
правила поведінки, які не дуже цікаві сучасним людям. Але це не так.
Подумаємо: ці правила відображають ступінь уваги та любові до ближнього.
Ось, наприклад, як приємно побачити, що хлопець пропускає дівчину
вперед, допомагає повісити їй пальто, що підліток поступається місцем у
транспорті людині похилого віку…
Дотримуючись цих правил, ми ніколи не зробимо грубої помилки по
відношенню до оточуючих нас людей. А якщо вже так сталося, що ви щось
зробили погане іншій людині, покайтесь, вибачтесь.
Часто, вибачаючись, або виправдовуючись ми говоримо: «Чесне слово, я
більше не буду!», «Чесне слово, це не я!»
Проте бувають випадки, коли сказане слово насправді не є чесним. Як же з
цим жити, що робити? Сьогодні ми це з’ясуємо.
Адже дотримання чесного слова — це не лише християнська чеснота. Кожній
людині совість підказує, що брехня — це зло. Але зберегти саму совість
можливо завдяки вірі в Бога, коли розуміння того, що вчинки людини
оцінюють не лише люди або ти сам, а й Бог, який усе Бачить, утримує від
неправди.
?2
4
6
j
l
??????$??Ue?
— Як сказано у вірші, що таке «чесне слово»?
— Яким повинно бути у людини кожне її слово?
3. Читання оповідання «Випадок з гаманцем» Є. Пермяка.
Йшли вулицею двоє: старша сестра Катя і молодший брат Костя. А попереду
них йшла бабуся з корзинкою. Сива, накульгувала.
Йшла так бабуся, йшла та впустила гаманець із грішми.
Костя першим побачив це. Нахилився, взяв гаманець, а потім побіг та
наздогнав бабусю.
— Бабусю, ви гаманець загубили. Ось він.
Бабуся взяла свій гаманець та поклала його в кишеню.
— Тьфу! Якою я стала неуважною…
Сказала так вона і пішла собі потихеньку дальше, а Костя повернувся до
сестри та пожалівся на бабусю:
— Яка вона не ввічлива. Навіть мені не подякувала.
Тоді старша сестра зупинилась, суворо глянула на молодшого брата і
запитала:
— А за що вона повинна була тобі дякувати? За те, що ти був чесним? Адже
чесність — це обов’язок, а не заслуга. Хіба можна за це вимагати
подяки?..
Не зразу зрозумів Костя, про що говорила його старша сестра. Але, коли
зрозумів, запам’ятав на все життя про цей випадок з гаманцем.
2. Міні-тест за оповіданням:
1. Бабуся загубила:
а) хусточку;
б) гаманець;
в) корзинку.
2. Чому Костя скаржився на стареньку бабусю?
а) тому що вона не подякувала йому;
б) тому що вона навіть не звернула на нього уваги.
3. Бути чесним — це:
а) важкий труд;
б) обов’язок;
в) заслуга.
IV. Фізкультхвилинка
3. Робота з підручником (с. 72-75)
— Хто допоміг Петрикові усвідомити його провину?
— Чому Богородиця усміхалася з ікони?
Дійсно, Пречиста Діва Марія більш за все турбується про юні створіння,
направляє їхні життя до справжнього блага. Нерідко буває так, направиш
погляд на ікону Діви і погляд її осяє твій розум, змирить твоє серце і
ти зрозумієш, що робити далі.
V. Підсумок уроку
Робота в зошиті (с. 33-34)
— Чи доводилося вам коли-небудь давати чесне слово?
— Чи дотримувалися ви його?
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter