Тема: Частини основи.
Мета:Закріпити знання дітей про закінчення і основу слова. Сформувати в
учнів загальні поняття про будову слова. Працювати над формуванням
початкових умінь розрізнювати значущі частини слова (корінь, префікс,
суфікс, закінчення). Вчити розпізнавати в реченні споріднені слова.
Розвивати навички спостереження, аналізу, зіставлення і на цій основі
робити нескладні висновки, узагальнення. Виховувати любов до праці,
повагу до людей праці. Показувати красу і багатство слова, рідної мови.
Обладнання: Умовні позначення частин основи. Таблиці із записаними
прислів’ями.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
– Ви всі вже знаєте, що у нас в школі створене дитяче об’єднання
“Веселка”. Наш клас ввійшов в цю організацію і вибрав собі назву
“Краплинки”.
– Давайте пригадаємо наш девіз.
– Як ви розумієте його? (діти пояснюють).
– Продовжіть рядки:
Все – із доброго чи злого – починається з малого…
II. Хвилинка каліграфії
– І першим ділом відгадайте загадку:
Хто я? Хто з вас може здогадатися ?
Найсолодша в мене праця.
Я не пташка – перепілка,
Я маленька чесна … (бджілка).
– До якої групи тварин відноситься бджола?
– Чи можна взимку побачити цю комаху?
– Запишіть каліграфічно у зошитах Ж, ДЖ, БДЖІЛКА
– Ми знаємо, що бувають букви настільки ледачі, що лише удвох звук
спроможні позначить. Відшукайте в зразках ці букви. А які ще дві букви
позначають один звук?
III. Перевірка домашнього завдання
1) Звуко-буквенний аналіз слова бджола
– Які прислів’я із словом бджола ви знаєте? (діти називають)
– А тепер прочитайте з дошки.
Одна бджола мало меду носить.
Бджола жалить жалом, а людина словом.
Мала бджола, а й та трудиться.
– Яке з цих прислів’їв закликає вас дружньо жити?
(Зачитують міні-твори із зошитів, в окремих реченнях визначають головні
та другорядні члени,встановлюють зв’язок між членами речення, підбирають
синоніми. Відповіді оцінюються).
IV. Вивчення нового матеріалу
1) Повідомлення теми уроку:
– Твори ваші складались з речень, речення з слів…
В світі
Все – із доброго чи злого – починається з малого.
Навіть слово в мові нашій складене з частин малих.
– Які частини слова ми вже навчилися виділяти?
– А сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з маленькими, але дуже
працьовитими частинами, що складають найрізноманітніші слова нашої мови.
2) Ознайомлення із спорідненими словами
– Уважно розгляньте малюнки і підписи до них (впр. 212).
– Що означає кожне слово?
– Ці предмети родичі – вони мають близьке подібне значення, вони
поріднилися. Тому їх ще називають спорідненими.
– Хто найстаріший родич всіх цих слів?
(Дуб)
– Усі інші слова походять від цього слова. Запишіть ці слова у зошити.
Знайдіть спільну частину.
– Така спільна частина споріднених слів називається коренем.
u
– Корінь – найважливіша частина основи. Він розкриває зміст слова,
ріднить слова своєї сім’ї.
3) Закріплення вмінь розрізняти споріднені слова
– Запам’ятайте прислів’я і знайдіть в них слова-родичі.
(мовчки читають з дошки)
Де руки й охота, там добра робота.
Роботящі руки гори вернуть.
Тяжко тому жити, хто не хоче робити.
– Які ще прислів’я з цими словами, чи словами, які з ними родичаються ви
знаєте?
(Сьогоднішньої роботи на завтра не відкладай. На дерево дивись, як
родить, а на людину – як робить.)
– Як називається спільна частина споріднених слів?
4)Робота з підручником
Впр 206 (прочитати, знайти в тексті слова з однаковим коренем. Виділити
його умовним позначенням.)
– Дерева, ліс теж потребують людського догляду і охорони Як людина
повинна ставитися до птахів?
– Де найбільше полюбляють жити птахи?
Впр 207 (читають, визначають мету тексту, до слова ліс добирають
спільнокореневі слова, позначають основу)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щоб плідно працювати далі
Потрібно всім вам відпочити.
Й за допомогою цих вправ
Фізичні сили відновити. (Комплекс загально розвивальних вправ)
… так працював, що краплинки поту на носі виступили. В прямому чи
переносному значенні вжитий вислів “краплинки поту” ?
– Вжийте слово “краплинки” в переносному значенні (краплинка доброти,
крапля старання, краплинки знань, краплинки інформації…)
– А в прямому…
– Повернемось до слова вода. Впр 204
– Випишіть споріднені слова. Визначте закінчення, основу.
5) Визначення частини основи
– Яка частина спільна за значенням для всіх цих слів? ( вод-)
– Яка частина стоїть перед коренем?
– Як префікс змінив слово?
– Отже, за допомогою префіксів утворюються нові слова.
– В нас залишилась ще одна невиділена частина – це суфікс слова.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Впр 205 (виконують спочатку фронтально, а потім самостійно)
VI. Підсумок уроку
– Що нового сьогодні дізнались про слово?
– З яких частин складається слово?
– В якому порядку розміщуються частини основи? (Викладають на магнітній
дошці умовні позначення:
Гра. Про яку частину слова йде мова?
1. Головна частина слова, однакова для всіх спільнокореневих слів.
2. Стоїть перед коренем і служить для утворення слів.
3. Стоїть після кореня. Служить для утворення нових слів.
4. Змінна частина слова, служить для зв’язку слів у реченні.
Гра. “Відгадай слово”
Корінь лік- , суфікс -ар. (Лікар)
Корінь -віт, префікс при- (Привіт)
VII. Домашнє завдання Впр 208.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter