Частина основи: корінь, суфікс, префікс
Українська мова. 3 клас
Тема: Частина основи: корінь, суфікс, префікс.
Мета: Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільну частину
споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса, дати
поняття про префікс, розвивати в дітей мовне чуття. вчити добирати
спільнокореневі слова, різні частини мови; виховувати товариські
почуття.
Хід уроку
1.Зараз урок української мови. Сьогодні ми завітаємо з вами до чудової
країни – Морфології. Дізнаємось, як вона збудована. Познайомимось з
королем цієї країни – коренем, та його друзями. А я,діти, хочу, щоб
девізом нашого уроку стали такі слова:
« Ти всі перешкоди здолати зумій,
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.»
1) І як завжди наш урок починається з хвилинки каліграфії:
Д,д
Дружба
Дружба допомагає у житті (знайти граматичну основу речення)
2) Робота з картками (різнорівневі)
3) Словниковий диктант.(кожен урок готує новий учень)
Змагання, бджолиний, кольори, годинник, м який, мальовничий, джміль,
приходить, бур’ян, голуб’ята, в’ється.
Які завдання є до словникового диктанту?
а) Звуковий аналіз слова « джміль»
Джміль – 6 букв, 4 звуки.
Вчитель: Які частини мови зустрічаються в нашому словниковому диктанті?
(іменники, прикметники, дієслова)
2. На попередніх уроках ми з вами, діти, вже з ясували, що слово
ділиться на закінчення та основу. Але основа, в свою чергу, ділиться
також. Над цією цікавою проблемою ми попрацюємо сьогодні. Продовжимо
мандрівку країни Морфології. У нас сьогодні важний гість: (виходить
Корінь)
«Я у кожній деревинці, Квітці, кущику, травинці, В класі на уроці мови,
Ти побачиш мене в слові» Я дуже хочу поспілкуватися з вами, діти. Тому
приготував для вас цікавий загадково-природничий диктант. Запишіть лише
слова – виразки (один пише на дошці)
1)Птах цей червоногрудий,
Не злякається застуди
Як сніги випадуть –
До Сибіру прилетіть. (снігур) 2) 2)Один із станів води? (сніг)
3)
Ніжна зірка сніжно – біла
На рукав мені злетіла
Поки ніс її сюди
Стала краплею води, (сніжинка)
3)Що зліпили діти із снігу? (Сніговик)
4) Казкова красуня із снігу? (снігуронька)
5) В зошитах записано:
Снігур, сніг, сніжинка, Сніговик, Снігуронька. -Що об єднує всі ці
слова? (спільна частина – корінь)
– Як називаються слова з єдиною спільною частиною?
(спільнокореневі)
6) А тепер, діти, у кожному слові виділіть за таким
алгоритмом:
а) закінчення
б)основу
в)корінь
Вчитель:
-Яка частина слова не виділена? (що стоїть після кореня)
– Чи утворюють слова за допомогою цієї частини слова? (Да)
– Знайомтеся діти, це – суфікс. (Виходить Суфікс)
Суфікс: Суфікс всім вам допоможе, І повинен знати кожен: Після кореня
стою, і нові слова творю. Які висновки про суфікс ми зробили?
– Стоїть після кореня.
F
’
ae
– Творить нові слова.
3. Фізкультхвилина.
Встаньте, діти, посміхніться, Землі нашій поклоніться, За щасливий день
вчорашній І до сонця потягніться В різні боки нахиліться. Веретенцем
покрутіться Раз присядьте, два присядьте І за парти тихо сядьте.
Вчитель: А тепер, діти, послухайте таку цікаву історію про пригоди
кореня і його родини.
Пригоди кореня і його родини
Родина кореня завжди була в дорозі, і дуже втомилася. Треба все йти та
йти і друзі погубилися. І стало їм здаватися, що ці слова дуже
нещасливі. Та ось на галявині з явилася весела і голослива частинка
слова. Познайомилися. Нового друга звали Префікс. Поділився корінь своєю
журбою. Зашумів Префікс і кинувся допомагати.
Прибігла частинка При і стала попереду. Утворилося слово прийти. Далі до
справи взялася частинка За. А ось по дорозі річечка перетинає шлях.
Часточку Пере запросили. Ось так дружні частинки Префікса допомогли
корінню йти всі труднощі подолати, до мети дійти і справжніх друзів
знайти.
Діти, де стоіть префікс? (перед коренем) Знайомтеся, це – Префікс
(виходить) Префікс:
Я здавна і віками
Чесно дружу з майстрами
Які вміють мене так вжити,
Щоб нові слова створити.
Вчитель: Який ми можемо зробити висновок? (стоіть перед коренем, служить
для утворення нових слів)
4. Робота з підручником (стр. 72)
1. Робота з правилом.
2. Самодиктант (стр 72. Вир 164)
(Взаємоперевірка, взаємо оцінювання)
3. Вибірковий диктант. – Записати спільнокореневі слова. Визначити в них
корінь. Хмара, хмарка, хмароньку, хмаринці, хмарище, хмарюга
Сонце – сонечко, сонячний. (впр. 169 – самостійна)
На згадку про наш сьогоднішній урок Країна Морфологія і її мешканці
дарують нам
Подарунок – пам ятку « Будова слова»
5. Підсумок уроку
1) Мозкова атака.
2) Сінкан Дружба:
Міцна, віддана, взаємна, Допомагає, з єднає, підтримує Дружба – велика
сила
Квітка.
– Які частини слова сьогодні з нами подорожували? (закінчення,
корінь, суфікс,
Префікс)
– Як розібрати слова за будовою?
– Який настрій після уроку? (визначаємо за допомогою сигнальних
карток) 6.ДЗ
ПРЕФІКС:
– стоїть перед коренем;
– служить для утворення нових слів;
КОРІНЬ:
– спільна частина споріднених слів
– несе в собі основне значення слова
– щоб знайти корінь, слід добирати споріднені слова
СУФІКС:
– стоїть після кореня (або між коренем і
закінченням)
– служить для утворення нових слів
ЗАКІНЧЕННЯ:
– змінна частина слова;
– служить для зв’язку слів;
– щоб знайти закінчення, слід змінювати слово.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter