Тема уроку: Безпека в побуті

Мета уроку: Формувати уявлення про небезпеки, що можуть виникати
навколо. Навчати їx правильно поводитися у різноманітних життєвих
ситуаціях. Надавати необхідні знання та формувати вміння запобігати
небезпечним ситуаціям. Виховувати обережність, почуття відповідальності.

Обладнання уроку:

Ножиці

Папка для праці

Гольничка

Голка з ниткою

Малюнки: ножиці, ніж, голка з ниткою, олівець

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Перевірка знань учнів.

• Пригадайте,про що ми говорили на попередньому уроці?

• Які небезпечні речовини можуть бути у вашій квартирі?

• Давайте розглянемо ряд ситуацій:

Ситуація 1.

Вам на руку розлилася кислота. Що ви будете робити?

(Обмити великою кількістю води. Промивати 10-15 хв. Потім змити слабким
розчином лугу: одна столова ложка питної соди на одну склянку води).

Ситуація 2.

Ви прийшли додому i почули їдкий запах газу. Що зробите ви?

(Зателефоную 04, провітрю кімнату).

Ситуація 3.

У вас вдома розбився термометр.Ртуть розлилася по підлозі. Ви вдома
самі. Що ви будете робити?

(Випадково розлиту ртуть треба якомога швидше i ретельніше зібрати.Всі
місця,в яких могли б затриматися її краплини необхідно обробити
спеціальним розчином заліза. Тому одному тут не впоратись: необхідно
викликати спеціалізовану бригаду рятувальної служби. Телефонуйте за
номером 02. Збирати ртуть можна: засмоктуючими засобами (гумовою грушею
або шприцом), за допомогою лейкопластиру, пензликом на папір. 3ібрану
ртуть помістити в банку з щільною кришкою).

Підсумок перевірки знань учнів.

III. Оголошення теми уроку. Безпека в побуті.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Загадка.

Два кінця, два кільця, а посередині цвях.

(ножиці).

Хто пригадає правила користування ножицями?

(Ножиці тримаємо у футлярі i в папці для уроків праці. Беремо з дозволу
вчителя.Ріжемо, нагнувши кінцями донизу i сидячи за партою).

Ситуація.

Як правильно передати ножиці?

(Два учні обігрують дану ситуацію).

Робота в зошитах.

Учні малюють ножиці.

Розповідь вчителя.

Історія виникнення ножиць дуже цікава. У 8 ст. якомусь майстрові
поталанило з’єднати два ножі за допомогою стержня-цвяшка, держаки
загнути кільцями i вийшли ножиці, які майже не відрізняються від
сучасних. Найдавніші ножиці у Східній Європі були знайдені під
Смоленськом.

Є чимало різновидів ножиць.Ними підстригають кущі,обрізають дерева, ними
працюють перукарі, швеї, закрійники.

В Німеччині винайшли ножиці-велетні, якими розрізають автомобілі. Є
електричні ножиці, що ріжуть товсту шкіру, гуму, лінолеум зі швидкістю
20 м за хвилину.

У сучасних швейних майстернях працюють найсучасніші лазері ножиці.За
одну хвилину вони розрізають 60 м тканини.

Проблемна ситуація.

Чи можна одним ножем користуватися на кyxнi?

3 метою безпеки i дотриманням здорового способу життя слід користуватися
різними ножами. Для різання сирої риби та м’яса слід використовувати
один ніж, для овочів i фруктів — інший.

У сирій рибі i м’ясі можуть міститися збудники небезпечних захворювань.

При користуванні ножем слід дотримуватись правил особистої безпеки:

1. Передавати ніж ручкою вперед.

2. Нарізувати лише на оброблюваних дошках.

3. Пальці лівої руки повинні бути зімкнуті та знаходитись на певній
відстані від леза ножа.

Робота в зошитах

Розповідь учителя.

< n ‚ ¶ i * ’ Ніж старший за виделку i ложку на декілька мільйонів років. При розкопках, поряд із скелетами мамонта, археологи знаходили і ножі з вулканічного скла, якими прадавні люди розробляли тушу. Вчені визначили, що цим ножам близько 3 мільйонів років. Загадка Невелика деревина, Із графіту середина, Вам потрібна, щоб писати, Щоб картини малювати. (Олівець). Правила користування олівцем З олівцем також треба поводитися дуже обережно. Гострим кінцем можна поранитися, пошкодити рогівку ока, що дуже небезпечно. Передавати слід, тримаючи гострий кінець у руці. Загадка. Хто має вухо, а не чує? (Голка). На уроках праці ми будемо користуватися голкою. Голка дуже потрібна у побуті,але i небезпечна. Вона має властивість проникати i рухатись по тілу людини. Може призводити, навіть, до смерті. Тому i вдома, i в школі слід дотримуватися таких правил: 1.Голка повинна бути завжди з ниткою, кінці якої обов'язково зафіксовані. 2.Знаходитися у гольниці або у спеціальному пристрої чи клаптику тканини. 3.Щоб голки не падали i не розсипались, зручніше зберігати їх у коробці, на дні якої лежить магніт. Робота в зошитах Учні малюють голку з ниткою. Розповідь вчителя. Людина винайшла голку задовго до відкриття металу. Спершу її виготовляли з риб'ячих кісток, проколюючи дірку у тупому кінці кістки. Такими голками первісна людина шила co6i одяг з шкіри тварин. Знайдені давні голки були зроблені з кісток птахів, колючих дерев та кущів. У нашій країні до 17 ст. сталевих голок не було. Шпичаки колючого куща чи риб'яча кістка, як i раніше, служили для бідняків засобом для шиття. Лише у 18 ст. наші майстри навчилися виготовляти гарні голки. В наш час, у процесі виготовлення, голка проходить через руки більш, ніж 20 робітників. Загадка Живуть в тісній темниці Без стразу темноти Хлоп'ята яснолиці - Вогню малі брати. I мають душу щедру, Хоч дерева сини, Згоряючи дощенту, Вогонь дають вони. (Сірники). Правила техніки безпеки при користуванні сірниками. Розповідь вчителя. Перші сірники заявились у Китаї в 577 році. В Європі перші відомості про сірники з'явились у 1530 році. Їх завезли з Китаю мандрівники. У Pocії сірники почали виготовляти в 1837 році в Петербурзі. Але коштували надзвичайно дорого, i простим людям буди не доступні. Бідняки, як i раніше, користувалися кресалом та гнітом. Одну з перших машин для виготовлення сірників винайшов російський вчений Мусін-Пушкін. Та раптом сірники звинуватили у виникненні пожеж i вони зникли. Закрилися фабрики, не дозволялося ввозити сірники з-за кордону. Тільки через 20 років заборону було скасовано. Ми користуємося господарськими сірниками. Є ще спеціальні сірники для моряків i мисливців, які не гаснуть на вітрі та дощу. Є сірники сигнальні, що горять червоним, синім чи зеленим кольором. Їх довжина - півметра. А для розпалювання камінів використовують сірники завдовжки 20 см. V. Підсумок уроку. 1. Що нового дізналися? 2. Які небезпечні предмети зустрічаються в побуті? 3. Які правила техніки безпеки ви запам'ятали? VI.Домашнє завдання. Опрацювати 7, 8 сторінки зошита.
