.

“Урок: малювання композиції "Овочі та фрукти"

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
8 19178
Скачать документ

Реферат на тему:

“Урок: малювання композиції “Овочі та фрукти”

Мета. Вчити дітей малювати натюрморти, передаючи правильне розміщення,
розмір, форму, пропорції і колір предметів. Розвивати спостережливість,
уяву, фантазію, вміння передавати характерні особливості будови різних
овочів і фруктів. Формувати навички гармонійного заповнення площини
паперу зображенням.

Обладнання. Таблиці з методичними розробками виконання натюрморту
аквареллю та дитячі малюнки, репродукції творів художників О.
Новаківського “Натюрморт”, Ф. Манайла “Новий хліб, овочі і фрукти”,
овочі та фрукти (муляжі).

Хід уроку

I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

II. Робота над темою уроку.

1. Сприймання творів мистецтва.

а) Олекса Новаківський “Натюрморт”.

Вдивіться уважно в твір українського художника Олекси Новаківського
Натюрморт”. Як багато він може розповісти … Про яку пору року
розповідає нам ця картина?

Так, автор представляє осінь в усій її пишній красі. Ми бачимо осінні
квіти — хризантеми і фрукти, що достигають восени. Які саме? Так, яблука
і груші. Давайте розглянемо ці чудові, достиглі плоди. Якого вони
кольору? Жовті, оранжеві, червонобокі яблука та зеленкувато-жовті груші
лежать у гарній вазі. Так і хочеться їх скуштувати. Чи не так? Ми не
бачимо на картині людей, господарів помешкання, але дещо можемо
дізнатися про них. По-перше, ці люди люблять квіти: щоб рослини не
померзли на дворі і ще довго цвіли, вони пересадили їх у горщики. Кожний
горщик акуратно обгорнули у гарний білий папір, щоб було красиво.

А якого дня — похмурого чи ясного писав художник свій натюрморт?

Так, день був сонячний, ясний, радісний, чистий. У кімнаті багато
світла, тому падають тіні від квітів, фруктів і посуду. Натюрморт
яскравий і радісний.

б) Федір Маната “Новий хліб, овочі і фрукти “.

Народні традиції відображені у натюрморті Федора Манайла “Новий хліб,
овочі і факти”. Урочиста подія — поява хліба нового урожаю на столі —
відмічаються за народним звичаєм з особливою святковістю. Він в оточенні
і городини, і фруктів, і меду. Колорит, барви полотна гарячі, сповнені
радості життя. (Учні діляться своїми враженнями.)

— Що об’єднує ці дві картини?

(Зображені овочі, фрукти, предмети побуту тощо.)

2. Словникова робота.

— Картину, на якій зображено групу неживих предметів (квіти, овочі,
фрукти, предмети домашнього вжитку, риба, дичина тощо), називають
натюрмортом.

3. Дидактична гра “Чарівна торбинка”.

Беремо невелику торбинку та овочі і фрукти, які відрізняються за формою
і величиною. Вчитель кладе овочі і фрукти в торбинку і пропонує комусь
із дітей, не заглядаючи у неї, намацати якийсь предмет, назвати його і
показати дітям. Вчитель може запропонувати знайти те, що він назве. По
черзі завдання виконують декілька учнів.

4. Вступна бесіда.

Скажіть мені, діти, які рослини ростуть на городі? які — в полі? які —
на баштані? які — в саду? Назвіть овочі, які ви знаєте. А тепер назвіть
фрукти.

Сьогодні ми малюватимемо натюрморт, але, звичайно, не такий складний, як
у художників. У нас є різні овочі і фрукти. Давайте складемо з них
натюрморт, згрупувавши по декілька предметів, як показано на таблиці.

5. Перегляд таблиці з методичними розробками малювання натюрморту.

6. Відгадування загадок.

— Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, які овочі та фрукти ми зможемо
використати для нашого натюрморту.

Я гірка і завжди свіжа, Я кругленька, червоненька,

Всім подобаюсь. Одначе 3 хвостиком тоненьким.

Хто мене ножем уріже, На городі мене рвуть

Неодмінно сам заплаче. (Цибуля) І до столу подають. (Редиска)

Хвостиком прив’язаний, Я кругленький хлопчик,

Довгий і зелений, Як у мишки — хвостик,

Гарбузові він синок, Червоненький я на вроду,

Дуже добрий … (Огірок) Хочу в борщик із городу.
(Буряк)

Я червоний, я гіркий.

Відгадайте, хто такий? (Перець)

Я росла в темній темниці,

Як зросла, взяли в світлиці.

З мене шкуру всі деруть,

Мене варять, мене труть.

Пироги з мене печуть.

Відгадайте, хто ж я є?

Чи ви знаєте мене? (Картопля)

7. Перегляд демонстраційного матеріалу.

8. Поетапне виконання композиції вчителем.

Щоб малюнок не здавався надто малим або надто великим на аркуші таперу,
треба правильно встановити відношення розмірів аркуша зображення, а
також знайти місце розташування композиції на аркуші. Годі ваш малюнок
буде вдало скомпонованим.

Коли ви визначите розташування предметів, намітьте загальну їх форму.
Порівняйте малюнок з натурою і, уточнивши його, переходьте до
деталізації (плями, корінці, стебла, листя та ін.).

Тепер починаємо малювати фарбами. Спочатку на палітрі треба підібрати
найсвітліший колір натури, а вже потім вкрити ним усю поверхню малюнка,
крім відблиску. Фарба при цьому повинна вільно стікати вниз. Коли
потрібно підсилити той чи інший колір малюнка, вкрийте його тією самою
фарбою ще раз. Проте пам’ятайте, що зловживати перекриванням не слід, бо
акварель втрачає свіжість, прозорість, яскравість.

Компонуйте натюрморт так, щоб предмети, які ви зображаєте, частково
загороджували один одного — це надасть груші більшої природності.

Не забувайте, що малюючи предмети, які знаходяться ближче до вас, їх
зображують нижче від тих, які знаходяться дальше від вас.

9. Практична діяльність учнів.

III. Закріплення вивченого матеріалу. Що таке натюрморт?

З яких предметів можна скласти натюрморт?

IV. Підсумок уроку.

1. Перегляд і виправлення помилок у дитячих малюнках.

2. Демонстрування завершених композицій.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
