.

В.М.Андріано, Б.Ф.Чміль – Релігієзнавство (книга)

Язык: украинский
Формат: книжка
Тип документа: Word Doc
3 65631
Скачать документ

ЗМІСТ

 • Передмова

Розділ І. Предмет курсу “Релігієзнавство” 

Розділ II. Релігія як культурно-історичний феномен

 1. Сутність і соціальна природа релігії
 2. Ранньоісторичні форми релігії
 3. Релігія та вільнодумство в історії культури людства
 4. Релігія як духовна цінність

Розділ III. Сучасні релігії та їхня роль у розвитку цивілізації

 1. Національні релігії світу
 2. Буддизм: основи віровчення і культу
 3. Виникнення та еволюція християнства
 4. Іслам: особливості віровчення і культу
 5. Конфесійно-етнографічний ареал України

Розділ IV. Право і релігія

 1. Держава і церква, види їхніх відносин
 2. Свобода совісті та її правовий зміст
 3. Законодавство про свободу совісті та релігійні організації
 4. Міжнародне право про свободу совісті та релігій

Розділ V. Правові акти про свободу віросповідання

 • Словник релігієзнавчих термінів
 • Післямова

ПЕРЕДМОВА

Релігія є складним соціальне-духовним творенням, феноменом культурно-історичного прогресу людства. Від найдавніших часів до сьогодення вона існує як форма суспільної свідомості, певний вид духовно-практичного освоєння світу, раціонального та ірраціонального мислення і пізнання людського буття. Як продукт соціальних відносин релігія існує разом із суспільством, відтворюється під впливом соціальних умов життя, труднощів
пізнавального процесу, певного емоційно-психічного стану людства. Як особлива структурно-організована система діяльності людей релігія за певних історичних умов виконувала роль провідного чинника інтеграції та стабілізації, збереження і зміцнення існуючих соціальних систем, консолідації та централізації державно-політичних режимів, формування і збереження етноконфесійних спільностей людей, етногенезу та національно-визвольної боротьби народів, спілкування і взаєморозуміння людей.

Водночас релігія у ряді історичних подій була суттєвою детермінантою соціального протесту, дестабілізації та дезінтеграції суспільства, колоніального поневолення народів, економічно-політичного гноблення мас тощо. Як особлива складова системи духовної діяльності людей релігія відігравала важливу культурно-історичну роль, була певним засобом відродження національно-духовних цінностей народу, культурно-освітнього розвитку, захисту національної мови, упорядкування та збереження народних традицій і звичаїв, відчуття духовної єдності етносу та людського роду взагалі, значущості загальнолюдських моральних норм і цінностей, певного способу духовного життя людей.

Втім, в історичній ретроспективі релігія була також виразником духовної деградації, перепоною культурно-історичного прогресу та поширення освіти серед народу, засобом духовного поневолення, спричиняла фанатизм, нетерпимість, ненависть до людей іншої світоглядної орієнтації. Отже, релігія — явище суперечливе, багатопланове та багатозначне. Збагнути всю складність релігійного феномена допомагає релігієзнавча наука. Релігія як певна ідеологія реалізується в суспільстві через діяльність різноманітних конфесійних організацій, які, своєю чергою, взаємодіють з іншими соціальними інституціями. Особливі взаємовідносини в історії суспільства складалися між державою і церквою.

Державноцерковні стосунки виявлялися на різних рівнях: розбудови й формування національної державності, державно-правового регулювання суспільних відносин, утвердження загальнодержавної волі, виконання владних повноважень тощо. Між державою і церквою було встановлено й закріплено правовими засобами певні види відносин. Усе це зумовило низку практичних питань про характер і межі нормативно-правового регулювання державно-церковних відносин, суспільно-політичної діяльності релігійних організацій, свободи вибору віросповідання, режиму міжконфесійних і міжцерковних стосунків, а також ступінь секуляризації державно-правових інститутів і закладів. Певну актуальність мають ці питання і для суверенної України, де розпочався активний процес створення конституційно-правового простору в напрямку пріоритету прав людини, її свободи, гідності й цінності людської особи. З’ясувати правознавчі питання в контексті проблематики рілігієзнавства і має допомогти цей навчальний посібник.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter

Похожие документы
Обсуждение

Ответить

Курсовые, Дипломы, Рефераты на заказ в кратчайшие сроки
Заказать реферат!
UkrReferat.com. Всі права захищені. 2000-2020