Урок у 5-му класі
Складні речення зі сполучниковим та безсполучниковим зв’язком. Кома між
частинами складного речення
Мета: удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у
частинах складного речення, правильному інтонуванні складних речень,
вживанні розділових знаків між частинами складних речень; розвивати
логічне мислення, увагу, мовлення, естетичні почуття; виховувати любов
до прекрасного.
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.
Обладнання: використання мультимедійної дошки, музики Петра Чайковського
“Вальс квітів” із балету “Лускунчик”, ілюстрацій.
Бог дав квіти людям, щоб вони дивилась на них
І їхня душа ставала такою ж красивою і квітучою.
П. Мовчан
Хід уроку
І. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення.
Повторення теоретичного матеріалу.
Бесіда
– Які речення називаються складними?
– Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?
– Як пов”язані між собою частини речення у складному?
– Як інтонуються складні речення?
– Якими сполучниками можуть з”єднуватися частини складного речення?
– Які сполучники з”єднують прості незалежні одне від одного речення в
складному?
– Які вивчені сполучники, сполучні слова з”єднують прості залежні одне
від одного речення в складному?
– Де інколи може стояти сполучник чи сполучне слово?
Прочитати і записати тільки складні речення, підкреслити в них
граматичні основи.
Завдання отримує кожний ряд:
І ряд має прочитати речення, правильно інтонуючи їх. Пояснити вживання
ком.
ІІ ряд має вказати речення, у складі яких прості речення є незалежними
одне від одного.
ІІІ ряд має вказати речення, у складі яких одне просте речення
підпорядковане іншому.
Коли молоденька травичка ще не встигла розстелити свої шовкові килими, у
парках і садах розсипає весна свої фіалкові усмішки.
Фіалка – улюблена квітка багатьох народів, і уособлює вона прихід весни.
Грецька міфологія розповідає, що дочку Зевса Прозерпіну викрав підземний
бог Плутон. У пам’ять про себе вона встигла кинути на землю кілька
квіточок, серед них були і фіалки. Вони проросли, а ранньої весни
нагадують квіти людям про красуню Прозерпіну, про її чарівну усмішку.
Як пов’язані між собою частини речення у складному?
Пояснити, як пов’язані частини речення у складному: без сполучників чи
за допомогою сполучників (сполучних слів)?
Спочатку букети складали з прянощів, куди входили кріп, селера,
петрушка, кмин. Гості дарували їх господині, а вона прикрашала ними
страви.
Коли почали робити букети з квітів, зародилася і мова квітів. З’явився і
словник, що містить необхідні відомості для з’ясування стосунків мовою
квітів. Волошки символізують довір’я, конвалії і бузок – оновлення,
лілея – чистоту. Якщо в Європі фіолетовий колір символізує дружбу,
велич, розкіш, то в Японії – сум, біль. В англійців незабудка означає
любов, в Україні вона пов’язана з пам’яттю.
Червоний колір – символ життя, любові; рожевий – молодість; зелений
колір означає надію, спокій; синій – вірність.
Чому ми зосереджуємо увагу на сполучниках і, й, та. Що вони можуть
поєднувати. Пояснити наявність і відсутність коми перед сполучником і. В
кожному реченні підкреслити граматичну основу. Вказати речення прості й
складні.
:
’b
d
v
x
3/4
A
iP
d
x
A
??>?Земля відроджена встає і знов народу подає скарби свої нетлінні. На
золоті крил із-під тучі бджола поспішає у світ і вишні хустини пахучі на
плечі розвішує цвіт. Вже облетів весняний цвіт і літо вже минуло і тихий
осені привіт хвилює серце чуле. Листя слухає вітру зітхання і згортає
свої прапори.
Сховав грудень під кригою річки і повдягав ліси у білі мережива. Полетів
останній лелека і не залишився на нашій землі жоден перелітний птах.
Товста снігова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкривають
землю від морозу. Мчали коні навпрошки, перекинули санки і вже наша
віхола далі не поїхала.
Поєднати прості речення в складні. Записати одне з утворених складних
речень, пояснити розділові знаки в ньому. Накреслити схему речення.
Блискуче зелене листя цієї квітки не в”яне ні взимку, ні влітку. Навесні
звеселяють блакитні зірочки.
Плели з барвінку весільні вінки молодим. Його можна було побачити на
могилі.
Колись чужоземець побачив українську дівчину. Він закохався в неї дуже.
По смерті попросив Бога пустити до коханої ще раз. Господь повернув його
на землю квіткою барвінку.
Синтаксичний розбір речення.
Нахилився якось гарний юнак над струмком, і побачив він своє
відображення. Відтоді Нарцис не міг відійти від води, бо палко закохався
у свою вроду. Невдовзі юнак помер від туги й голоду, а не могилі його
виросла ніжна біла квітка. Так пояснює грецька легенда походження цієї
рослини.
Творча робота.
– А чи зможете ви написати невеличке оповідання про сірого котика та
білу ромашку, використовуючи складні речення?
Опорні слова: білосніжна квітка; чудова біла краса; звеселяє очі;
потягнулися вгору до сонця; вінок одягли; на високому гінкому стебельці;
рівна; висока; білі ніжні пелюстки.
Опорні слова: сіренький котик; цікава мордочка; бажання погратися; краса
зупинила.
Спробуйте самостійно дописати поезію. Звірте з оригіналом.
На стрункій високій ніжці
Біля річки, на лужку,
…………………………………….
…………………………………….
…………………………………….
…………………………………….
…………………………………….
…………………………………….
Ромашка
На стрункій високій ніжці
Біля річки, на лужку,
У косинці – Білосніжці
Стрів я квітоньку таку.
Ясним оком жовтуватим
Посміхалася мені…,
Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: – Ні!
М.Познанська
Під час творчої роботи звучить музика П. Чайковського „Вальс квітів” із
балету „Лускунчик”.
Висловіть свої роздуми з приводу прочитаного тексту про розділові знаки
Бережіть розділові знаки!
Чоловік загубив кому і почав боятися складних речень, шукав фрази, щоб
простіші. За нескладними фразами прийшли нескладні думки.
Потім він загубив знак оклику і почав говорити тихо, з однією
інтонацією. Його вже ніщо не бентежило, не радувало, він до всього
ставився без емоцій.
Потім він загубив знак питання і перестав запитувати. Жодні події не
викликали в нього цікавості, де б вони не відбувалися: в космосі, не
Землі чи навіть у власній квартирі.
Ще через якийсь час він загубив двокрапку і перестав пояснювати людям
свої вчинки.
Нарешті у нього залишилися одні лапки. Він не міг висловити жодної
власної ідеї, весь час тільки когось цитував. Так він зовсім розучився
думати і дійшов до крапки.
О. Каневський
Домашнє завдання.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter