.

Повторення вивченого матеріалу з лексикології у 5-му класі (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
155 4464
Скачать документ

Урок-казка

“Повторення вивченого матеріалу з лексикології у 5-му класі”

Мета: поглибити і закріпити знання учнів з теми „Лексикологія”, навчити
правильно застосовувати омоніми, антоніми, синоніми в реченнях та
тексті; виховувати любов до рідної мови; розвивати логічне мислення.

Обладнання: таблиця-карта, картки, кросворд, зошити.

Тип уроку: урок-казка.

Хід уроку

Учитель. Доброго дня, друзі! Сьогодні я пропоную вам повторити вам все,
що ми з вами вивчили на уроках з теми „Лексика”. З цієї миті ви – не
учні, а казкові герої, чоловічки-гномики. Хто такі гноми? Маленькі
казкові істоти, що добувають самоцвіти. Ми разом з вам створимо казку
про нові пригоди Білосніжки і гномів.

Стук у двері.

– Хто у гості завітав?

У цей час просовується у двері „лист”.

– Ні, поштар приніс листа. Адресат вам цей відомий.

Показує класу.

– Хто це?

– Білосніжка й гноми.

Ось прослухайте, що нам з вами пишуть.

Я– казковий Гном-розумник.

Якось я тихцем надумав

В царство лексики піти,

Щоб знання міцні знайти.

І у замку Словограй,

Білосніженько-царівно,

Самоцвіт знайшов чарівний.

В нім – небачена краса,

Незвичайні чудеса…

Але раптом стало лихо,

Бо замкнув хтось двері тихо,

Я гукав, кричав, свистів…

Раптом голос відповів:

Щоб ці двері відімкнути,

Досить ключ лиш роздобути.

Щоб знайти ключа частину

Йдіть у хащі лісові,

Без вагань і без упину

Здолайте труднощі в путі.

Нумо ж, гноми, поспішіть,

Дивний ключ мерщій знайдіть,

Щоб скоріш заволодіти

Незвичайним самоцвітом!

– То які прохання Розумника гнома ми маємо виконати?

– За кожен правильно зроблений крок ви отримуєте символічний ключик
(вірна відповідь).

Отже, рушаймо, гномики, до лісу до непролазних хащів.

А для цього поділимося на групи, щоб подивитися, хто подолає нетрі
першим.

Співає зозуля КУЄ 1. Б’є молотом коваль

2. Велика ділянка ґрунту, на якій просте пшениця ПОЛЕ 2. Людина,
вириваючи бур’ян у грядках, його…

3. Небесне світило МІСЯЦЬ 3. Проміжок часу 30 днів

4. Вулканічна маса ЛАВА 3. На ній сидять

Якщо ви правильно виконали завдання, то по вертикалі у вас утвориться ще
одне слово (КОСА). Поясніть, будь ласка, його лексичне значення самі.

А тепер скажіть, які слова ви вписали у наш кросворд? Що спільного між
ними? (Їх написання і вимова.)

А чим вони різняться між собою? Авжеж своїм лексичним значенням.

Такі слова називаються омонімами.

Хто з вас може сформулювати правило?

Тепер практичне завдання. Спишіть речення і підкресліть омоніми. Ці
одноримки склав наш земляк одеський письменник Олекса Різниченко.

1. У дівчат русі голівки русі

І чарівність є у кожнім русі.

2. Забилася дітва у купоньки –

Та все хлюпоньки, та все купоньки!

3. Сину, штанята у школі не три,

Раз ти приносиш „два” та „три”!

4. Умів русин орати й боронити

І від татарів край свій боронити.

5. Звірят за списком став звіряти –

Немає одного звіряти!

6. Хай які там буря – град

Встоїть славний Київ-град!

Молодці, ви дуже добре впорались із цим завданням.

Ну, от, нетрі вам – не перешкода.

А тому винагорода

Спритних гномиків чека.

Ось (під чарівним деревом) – перша частина ключа.

А ті гномики, які заслуговують на похвалу, отримують по маленькому
ключику.

Учні знаходять перший фрагмент ключа з написом:

„Наступну частину.

Кмітливі хлоп’ята,

В пустелі Антонімів

Треба шукати”.

Ой, леле, яка ж вона

Велика, ця пустеля дика!

Але ми її легко здолаємо,

Якщо правило з вами згадаємо.

„Анти” – значить „проти”. Дайте визначення антонімам.

Ось до вашої ваги

Пропоную я розвагу –

Вибірковий диктант.

Я читатиму народні прислів’я, а ви спробуйте назвати у них антоніми.
Зробіть це, звичайно, письмово.

1. Зима спитає, де літо було.

2. Ластівка день починає, а соловей кінчає.

3. Як напише один дурень, то сто розумних не розберуть.

4. Рання пташка дзьобик чистить, а пізня очиці жмурить.

5. Доброго тримайся, поганого цурайся.

6. Брехня стоїть н одній нозі, а правда на двох.

7. Багато диму, мало тепла.

8. Вдень від спеки ховається, а ввечері від комарів.

9. Щастя і нещастя на однім коні їздять.

10. Знайшов – не скач, загубив – не плач.

11. Далі покладеш, ближче знайдеш.

12. Бійся цапа спереду, коня ззаду, а хитрої людини з усіх боків.

Ну, то як вам, гномики, в пустелі?

Засмутились, невеселі –

Мабуть, спрага дошкуляє?

Пропонує завдання „Струмочок”.

Ділимось на дві групи: одна отримує картки жовтого, інша – червоного
кольору. Власники жовтого кольору по черзі виходять до дошки, піднімаючи
слова вгору. Власники „червоного” слова, які мають картку-антонім,
підходять до суперника і приєднують до його картки свою так, щоб видно
було антонім. Наступні стають попереду. Гра триває, утворюючи живий
струмок антонімів.

Слова для гри: заснути – прокинутись, відлетіти – прилетіти, немає – є,
засмутитись – зрадіти, смуток – радість, дощовий – сонячний, холод –
тепло, ніч – день, тихо – голосно, сумний – веселий, зима – літо.

Звичайно, струмочок у пустелі є лише в оазисі, а так як ми досі не
знайшли ключа, то зробимо зупинку у цьому зеленому куточку серед пісків.
О, тут якась грамота!

„Дорогі гномики!” Маєте зараз чарівне завдання – перетворити осінь на
весну”.

– Друзі! Все це не так вже і складно, але ви вивчили антоніми. Треба
лише замінити підкреслені слова антонімами і записати в зошит.

Засинає матінка-природа. Відлетіли у теплі краї птахи, і тепер немає
кому звеселити самотню берізку. Засмутились дерева. Зі смутком чекають
вони дощової холодної ночі. Тихо співають птахи, сумний гамір чути у
лісі. Незабаром прийде зима.

Прокидається матінка-природа. Прилетіли з теплих країв птахи, і тепер є
кому звеселити самотню берізку. Зраділи дерева. З радістю чекають вони
сонячного теплого дня. Голосно співають птахи, радісний гамір чути у
лісі. Незабаром прийде літо.

З цим завданням ви впорались дуже добре і пустеля відступила під
натиском ваших знань. Подивіться, під деревом видніється ще одна частина
ключа.

Ой, на цій частині щось написано.

„Повторіть правило ще одне,

Виконай завдання правильно.

А тоді – бери, тримай

Ключ від замку Словограй”.

Любі друзі-гномики! Зверніть, будь ласка, увагу на дошку. Про які групи
слів ми з вами уже згадали? Отже, залишилися ще синоніми.

Послухайте-но, адже у цьому слові мені вчувається ще одне. А яке,
здогадайтеся самі. Так, це дійсно слово „син”, а слова цієї групи,
синоніми, мають між собою багато спільного, неначе члени родини. І це
спільне називається лексичне значення.

Отже, слова, які пишуться і вимовляються по-різному, але мають спільне
лексичне значення, називаються синонімами.

Наприклад, віхола, метелиця, хурделиця, завірюха…

Нумо, наведіть власні приклади.

Я пропоную вам цікаве завдання. У кожному рядку вірша Д. Павличка „Мрія”
багато синонімів. Давайте пошукаємо їх в першому рядку, тоді в
наступних.

А тепер… Хто з вас найбільший мрійник? Тому я пропоную стерти в
кожному рядку вірша зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе
розказати про свою мрію у віршованій формі.

Мрія

Як виросту – збудую (дім, хату, оселю)

Поставлю колесо (приладнаю приб’ю, прикріплю)

А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)

Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару)

Нехай розводиться (селиться, гніздиться)

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях)

Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається)

Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).

Мушу вас попередити, що це прямий шлях до моря. Лише через море лежить
шлях до ключика, до замку. Ось подивіться воно прямо під замком.

Друзі мої, я вас запевняю, що ви маєте сили та вміння, щоб подолати
його. Адже це море зачароване. Тому ми можемо вичерпати його. Як? Дуже
просто. Кожен з вас вибере з-поміж краплинок саме ті, які підходять
вашим словам.

Скласти синонімічні ряди за даним одним словом. Робота із словником.

Слова-краплинки

Азбука (абетка, алфавіт)

Акуратний (старанний ретельний)

Безділля (неробство, байдикування, бездіяльність)

Біда (халепа, лихо, лиха година, нещастя, горе)

Вірний (незрадливий, відданий)

Ганьбити (плямувати, плямити, неславити, безчестити, паплюжити)

Дитина (дитя, немовля, маля, малюк, чадо)

Домівка (дім, хата, господа, оселя)

Запашний (пахучий, ароматний, духмяний)

Зображати (показувати, змальовувати, відтворювати)

Крислатий (розложистий, розлогий, гіллястий)

Ледар (нероба, ледащо, лежень, лежебока, гультяй)

Ліс (бір, діброва, пуща, праліс)

Навколо (навкруги, довкола, кругом, навкіл)

Обрій (горизонт, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, виднокруг)

Огорожа (паркан, штахети, частокіл, пліт, тин)

Охайний (чепурний, чистий)

Прихильний (доброзичливий, приязний)

Розумний (розсудливий, тямущий, мудрий)

Сміливий (смілий, відважний, мужній, хоробрий)

Сумнів (непевність, вагання)

Турбувати (непокоїти, тривожити, бентежити)

Учень (школяр, вихованець, курсант)

Фортеця (укріплення, твердиня)

Хоробрий (відважний, сміливий, безстрашний, мужній, доблесний)

Щирий (щиросердий, нелукавий, відвертий, прямий, прямодушний,
безпосередній)

Ясний (світлий, променистий, сонячний, білий, погідний, безхмарний,
чистий).

Подивіться, чари моря кінчились. А що там на дні виблискує? То золотий
ключ.

Радісна мить – ключ знайдено. Давайте ще раз гуртом все перевіримо для
того, щоб нам підкорився замок. Ключ знайшли? Завдання виконали? Правила
повторили? Тепер ми сміливо можемо відкрити браму. А що там за скарб? То
коштовний самоцвіт небаченої краси. А що тут він нам говорить про себе?

Учні читають на кожній його грані.

На діаманті, на кожній його грані,

Цвітуть слова, бо в них душа народу ожива.

Непідвладна забуттю і тліні,

Ти сьогодні дужа й голосна,

Рідна мовою, в буйному цвітінні

Голос твій над Всесвітом луна.

І тобі рости й не в’януть зроду.

Квітувать в поемах і віршах,

Бо в тобі – великого народу

Ніжна і замріяна душа.

В. Симоненко

Діти, наша казка скінчилася. Але дома ви складіть казку про пригоди
синонімів, Антонімів та Омонімів у країні Граматиці.

А в житті хай вашим завданням буде назавжди – берегти в усій чистоті
діамант нашої мови.

Країна „Лексика”

Пустеля антонімів

Ліс омонімів

Море синонімів

Замок Словограй

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
