.

М. Метерлінк. "Синій птах" – лірична оповідь про пошуки щастя (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
214 3656
Скачать документ

Конспект уроку

М. Метерлінк. “Синій птах” – лірична оповідь про пошуки щастя

Мета: проаналізувати філософські роздуми автора про велич навколишнього
світу, в якому живе людина, про бажання пізнати таємниці речей і щастя,
постановку ним питань загальнолюдської моралі; донести учням гуманізм
письменника; продовжити роботу над формуванням загальнонавчальних
навичок і вмінь; виховувати високі духовні цінності.

Хід уроку

1. Установчо-мотиваційний міні-модуль

1 (10 хв.)

1. Бесіда

– Що таке щастя?

(за сл. Ожегова: 1) почуття повного задоволення; 2) успіх, удача.

– Чи може бути одне щастя на всіх? У всіх одне? Однакове?

– Щастя – це істина? (Шлях до істини нікому не дається легко).

– Як ви розумієте вислів “пошуки щастя”? Чи можна його знайти?

– Щастя десь живе, існує відокремлено від людини?

– Свого часу Горацій сказав, що людина народжена, щоб бути щасливою. Хто
повинен принести чи дати це відчуття?

2. Слово вчителя

– Дати відповіді на ці запитання намагалося багато різних людей, в тому
числі й передовсім письменників. Одним з них був бельгійський драматург,
лауреат Нобелівської премії М. Метерлінк.

2 (20 хв.)

3. Оголошення теми та мети уроку

4. Робота в зошитах

(Записати тему уроку та скласти короткий конспект за виступами учнів).

– Ранні твори сповнені песимізму.

– Творчість Метерлінка – це втілення в життя його власних засад, які він
обґрунтував у трактаті “Скарби для смиренних”.

– Теорія “театру мовчання” або “театру смерті”.

Головне у житті – не слова, а внутрішня мова, внутрішні почуття і
голоси.

– Два плани життя: реальний і справжній (потойбічний), який треба
осмислити.

– Образи-символи, символи ідеї.

– П’єса “Сліпці”. Висновок: якщо людство не поверне собі віру – воно
загине.

– Другий період творчості – після 900-х років: герої стають активними,
здатними боротися за своє щастя.

– “Театр любові”. Метерлінк – прогресивний романтик.

– Філософська драма-казка “Синій птах” – втілення нових поглядів
Метерлінка на життя.

5. Виступи учнів, які мали індивідуальні завдання до уроку:

життєвий шлях Метерлінка,

рання творчість,

теорія “театру мовчання”,

образи-символи в творчості Метерлінка,

другий період творчості,

“театр любові”.

3 (10 хв.)

6. Ознайомлення з сюжетом п’єси.

2. Змістовно-пошуковий міні-модуль

1 (10 хв.)

Бесіда за змістом казки “Синій птах”.

– Чому саме Тільтіль і Мітіль повинні знайти Синього Птаха? (Щирими,
безпосередніми, добрими є тільки діти, вони чисті та безгрішні).

Для чого їм потрібен птах? (Допомогти хворій дівчинці).

– А що з нею? (Вона хоче бути щасливою).

– Що символізує собою Синій птах? (Людське щастя).

– Чому саме синій? (Синій – колір життя: вода, де зародилося життя,
чисте небо, голуба (синя) планета Земля).

– Чому птах? (Думки про щось високе, бажане, але далеке і недосяжне.
Птаха, як і щастя, неймовірно важко піймати і ще важче втримати).

– Які ще образи-символи є в п’єсі і що вони символізують?

(Пес – втілення відданості, готовності до самопожертви.

Кішка – втілення улесливості, підступності, зрадництва.

Хліб – слабкодухість, боягузтво.

Вогонь – бездумна відчайдушність.

Душа Світла – уособлює справедливість, символ пізнання нового).

– Чому Душа Світла не завжди може бути поруч, разом з дітьми? (Зовсім як
у житті: бачити лише істини теж буває дуже важко).

– В який часовий простір потрапляють діти? (У минуле, майбутнє,
теперішнє).

Про що це свідчить: три виміри часу? (Щастя – поняття вічне, до нього
завжди прагнули люди і будуть шукати його завжди).

2 (10 хв.)

– Що побачили діти насамперед? (Душі предметів).

– За допомогою чого? (Чарівної зеленої шапочки з чудовим діамантом, яку
подарувала фея).

– Для чого потрібна ця шапочка? (Щоб прозріти, побачити приховану
істину. Людство осліпло і не помічає багато чого навколо себе).

– Як говорить про це фея Берилюна? (“Потрібно бути сміливими, потрібно
уміти бачити і те, що не лежить на поверхні”).

2

4

F

H

?

?

1/4

3/4

TH

a

bdOeOT

V

O

O

4

H

?

3/4

a

dOV

O

– Чиї душі першими побачили діти і чому саме їх? (Хліб, Вогонь, Молоко,
Цукор – першооснова елементів).

– Чому герої казки бояться, що людина знайде Синього Птаха? (Вони
втратять власну незалежність).

3. Контрольно-смисловий міні-модуль

1 (10 хв.)

– Який художній прийом використовує автор для пошуку героями щастя?
(Подорожі).

(Діти спостерігають “невидиме щастя предметів”, і це відкриває
чарівність життя. Потрібно уміти сприймати всі ті радощі, які воно дарує
щодня.)

– Які таємниці пізнають діти?

– У країні Спогадів? (Про моральний обов’язок перед тими, хто пішов з
життя).

Природа зберігає в собі багато невідомого людям, і берегинею її таємниць
у п’єсі є Ніч. Вона надійно стереже двері, за якими вони заховані.

– У палаці Ночі? (Ніхто не має права завадити людині пізнати те, що
зачинене за дверима. Двері – символ незнання, порогу, що приховує
таємниці).

Тільтіль пізнає красу ночі, зірок, солов’їний спів, світлячки, роси,
нічні аромати.

– У Лісі? (Силу людини, її перевагу над іншими силами природи
підтверджують слова Духу Дуба).

– Від чого буває страх у людини? (Від незнання, бо невідоме змушує
людину боятися навколишнього світу).

– На кладовищі? (Розуміння вічності і безперервності життя. Буття не
припиняється, воно лише набуває інших форм. Замість жахів постає
прекрасна картина саду, гімн Сонцю і Життю).

– Сади Блаженства. (Пізнати їх – означає пізнати самого себе. Щоб
осягнути істину, треба мати силу волі перебороти в собі слабкість, бути
цілеспрямованим, непохитним у досягненні мети, не піддаватися спокусі
Блаженства Бути Багатим, Блаженства Нічого Не Знати та ін.).

– А які ще Блаженства там живуть? (Блаженство Бути Здоровим, Блаженство
Дихати Повітрям, Блаженство Любити Батьків тощо).

– Царство Майбутнього. (Це гімн людині, її безмежним і прекрасним
можливостям, це віра драматурга в те, що людина зуміє розкрити таємниці
природи і зробити життя щасливим).

4. Адаптивно-перетворювальний міні-модуль

1 (5 хв.)

Метерлінк стверджує, що людина не вирішує свою долю, але вона має високе
призначення у житті: вона мусить залишити після себе слід на землі. Про
це свідчить відповідь Дитяти на запитання, що будуть робити діти, які
сплять:

“… вони неодмінно мають із чимось прийти на Землю – з порожніми руками
туди не пускають…”

– Пробудження (наближення казкових ідеалів до повсякденного життя:
сусідка нагадує фею, її хвора донька – Душу Світла…).

– Чому Синій Птах випурхнув з рук і полетів? (Бо щастя – це мить, це
мрія кожної людини і всього людства, але цілком щасливою людина, мабуть,
не буває).

– Чому діти так і не знайшли Синього Птаха? (Процес пізнання –
нескінченний. Істина не може бути пізнана раз і назавжди).

– А де вони знайшли свого Синього Птаха? (У себе вдома, а не в казці: це
горлиця, яка живе в клітці. Сама по собі вона не приносить щастя, але,
віддавши птаха хворій дівчинці-сусідці, Тільтіль зробив її щасливою, і
вона одужала).

5. Системно-узагальнювальний міні-модуль

1 (5 хв.)

Висновок.

– То в чому ж полягає щастя? (Не лише в пізнанні природи і світу, в
осягненні істини; воно – в добрих справах, допомозі нужденним).

Напевно, у кожного своє, особисте, неповторне щастя. Людина щаслива
настільки, наскільки сама це відчуває. І кожен в змозі відшукати саме
свого Синього Птаха. Можливо, живе він зовсім поряд.

– Що, крім щастя, символізує Синій Птах? (Віру в можливість пізнання
світу людиною, в те, що для пізнання істини потрібні чисті руки і світла
душа. А Синій Птах повинен служити не комусь одному, а всім людям).

6. Контрольно-рефлексивний міні-модуль

1 (10 хв.)

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
