Реферат на тему:
Леся Українка. Проблематика драми-феєрії “Лісова пісня”
Леся Українка
Тема: Проблематика драми-феєрії “Лісова пісня”.
Мета: Глибше вивчити твір Лесі Українки. Прищеплювати любов до природи,
виховувати високі почуття. Поглибити вивчене про образ-персонаж,
конфлікт, проблему.
Хід уроку
І. Актуалізація і корекцій опорних знань,
1. В чому полягають конфлікти в драмі “Лісова пісня”?
Додаткове запитання: Які взаємини між людьми в даному творі вас особливо
схвилювали, обурили?
2. Порівняйте образи Килини і Русалки. Що в цих персонажах є панівним,
які риси характерів спільні або дуже подібні?
Додаткове запитання: Чим відрізняється образ Мавки від образів Русалки
та Килини.
II. Виклад нового матеріалу.
Оскільки на даному уроці плануємо розглянути дві проблеми: проблему
людини і природи та проблему сімейного щастя і любові, то варто
підібрати влучні епіграфи до цих проблем. Крім цього, вчитель мусить
продумати цілу низку проблемних запитань, деякі з яких подаємо нижче.
Проблема людини і природи
Епіграфом до цієї проблеми варто використати слова:
Тобі – усе.
Сприймай це як належне.
Сприймай – але руки не підіймай
Ні на шпака, що рве твої черешні.
Ні на свій край.
Тарас Мельничук
1. Хто з героїв світу людей є найбільшим природолюбом у драмі? В чому
полягає його любов до лісу?
2. Чи вміє берегти ліс Лукаш? Якої шкоди він завдав лісові?
3. Чому Мавка не соромиться афішувати свої родинні стосунки з лісом? Як
це показано у творі?
4. Чи можемо сказати, що лісовичка змусила сільського хлопця усвідомити,
що в лісі все живе?
5. Як ставиться до лісу Лукашева мати? Чому вона боїться лісу?
6. Чи зачудувалася красою природи Килина, прийшовши в ліс? Чи впізнала
вона якесь зілля, траву, чи виявилася знавцем лісового багатства?
7. Чи пробував дядько Лев врятувати дуб навіть після смерті? Як саме? Як
ви розцінюєте те, що дерево зрубали з могили?
g Лу каш став вовкулакою. Але в народному уявленні вовкулака –
перевертень. У даному контексті Лукаш скоріше всього – звичайний вовк.
Чому він виє? Яка причина його відчаю і розпачу? Чому йому зле в
звірячій шкурі? Чи відчуває Лукаш себе часткою природи? Чи почувається в
безпеці? Чи усвідомлює, що природа беззахисна перед людиною?
9. Якої шкоди завдали лісові Килина і Лукашева мати? Чи мстять їм за це
лісові мешканці? Чи справедлива така помста?
10. Як ви розцінюєте той факт, що після пожежі Лукаш залишається в лісі?
Чому він це робить? Чи почуває себе в цей час частинкою природи?
Проблема сімейного щастя і любові
Сильніше за любов злоба горить,
Сильніше за красу вражає бридь,
Але життя росте лишень з любові,
Лишень краса людей навчає жить!
Дмитро Павличко
1. Чи бажала мати Лукаша своєму синові сімейного щастя, а собі
-спокійної старості в достатку? У чому причина помилки цієї жінки?
0
Z
Oe
z
~
?
‚
?
0
i
Oez
?
Лукашевій матері Мавка? Чому вона мріяла про іншу дружину для Лукаша?
3. Чи любив Лукаш Мавку? Чи справжнім було це почуття? Чому ж тоді
хлопець так швидко завагався, охолов, почав шукати шляхів до відступу?
Чи ідеалізувала Мавка людську любов?
4. За народним віруванням вважалося, що лісовичка, якщо її повінчають з
хлопцем у церкві, стане людиною. Де і як про це говорить дядько Лев? Чи
хотів би він бачити Мавку і Лукаша в парі? Чи були достойними одне
одного закохані?
5. Дядько Лев переписав Лукашеві й сестрі все своє майно. Він думав, що
родичі доглядатимуть його на старість, що житиме не самотнім, а в сім’ї.
Чи здійснилися мрії дядька Лева?
6. Чи підходив своїм слабовольним характером Лукаш вольовій Килині? Чи
могли вони бути щасливі? (Так). Чому ж не були? (Не можна будувати
власне щастя на чужому горі).
7. Чи можна сказати, що Мавка не боролася за своє щастя з Лукашем? Чому
дала йому право вибору? Як ви розцінюєте слова лісовички, коли вона
погрожує Лукашеві розправитися з суперницею? Чи могла би виконати свою
погрозу Мавка?
8. Чому Мавка прийшла під Лукашеву хату? Невже вона думала відібрати
Лукаша в Килини? Чому Килина саме так сприйняла її появу?
9. Чи гине любов Мавки і Лукаша разом з їхньою фізичною смертю? Ю. Чи
виведено в драмі людей, які щасливі в любові й сім’ї? Чи багато таких
людей є взагалі?
ІІІ. Первинне усвідомлення поданого матеріалу.
На цьому етапі уроку слід зробити підсумки, вияснити і пояснити
зрозумілі для старшокласників місця у художньому творі. Зокрема, це
стосується того моменту, що Мавка вимріяла кохання з людським сином, але
зустріла не сокола і не голуба, а безхарактерного горобця, який не вмів
і не міг захистити своє щастя. Правда, образ Лукаша поданий в еволюції.
У кінці твору він усвідомлює і свій талант, і Мавчину любов. Другим
таким епізодом є переростання лісовички в людину. Безтурботні лісові
мешканці не знали жодних клопотів, жодних страждань, жили, як трава. Ось
чому у них нема душі, є тільки “пара”. На своєму тяжкому шляху Мавка
проходить цілий ряд випробувань, виявляє гідність (“Ні! Я жива! Я буду
вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає”), благородства (прощення
Лукашеві зради):
В серці знайшла я теє слово чарівне, що й озвірілих в люди повертає,
глибоке розуміння цінності людської душі: Ні, милий, ти душу дав мені,
як гострий ніж дає вербовій тихій гілці голос. Лукаш Я душу дав тобі? А
тіло збавив!
Бо що ж тепера з тебе? Тінь! Мара! (З невимовною тугою дивиться на неї”)
Мавка О, не журись за тіло!.. Останній монолог Мавки треба уважно
проаналізувати й запропонувати вивчити напам’ять.
IV. Домашнє завдання:
Підготуватися до написання контрольного твору.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter