та тему:
ДОПОМІЖНІ
АЛГОРИТМИ
Тема: Допоміжні алгоритми.
Мета уроку: навчити учнів складати допоміжні алгоритми;
виховати старанність, дисциплінованість;
розвивати логічне мислення, вміння застосовувати допоміжні алгоритми про
складанні програм на алгоритмічні мові.
Тип уроку: урок узагальнення знань, формування вмінь та навичок.
Хід уроку
перевірка домашнього завдання:
.
алг сума членів послідовності
арг n
рез sum
поч дійсн і
sum:=0
n:=100
для і від 1 до n крок 1
цикл
sum: = sum+1(2+3*і)
кц
все
кін
2) усне опитування попереднього матеріалу:
а) що таке алгоритм?
б) які властивості алгоритма?
в) які є способи подання алгоритмів?
г) які ви знаєте види алгоритмів?
д) чим характеризується кожний з цих видів?
3) закріплення попереднього матеріалу на практиці:
В-1: Скласти алгоритм і блок-схему знаходження суми всіх парних
натуральних чисел від 0 до 100.
алг натуральних чисел
арг n
рез sum
поч нат і
sum:=0
n:=100
для і від 1 до n крок 1
цикл
sum: = sum+1/2+3*і
кц
все
кін
В-2: Скласти алгоритм і блок-схему значення більшого з двох натуральних
чисел а і в.
алг пошук більшого числа
арг а, в
рез с
поч нат а, в, с
в то с:=а інакше с:=в
все
зап с
кін
4) пояснення нового матеріалу:
Досить часто при складанні алгоритмів використовують поєднання одного
виду алгоритму з іншим. Наприклад, розгалужений з циклічним, а також
підключають алгоритми, написані раніше. Такі алгоритми, що є
самостійними і які включаються до складу інших алгоритмів, називають
допоміжними або під алгоритмами. Якщо допоміжний алгоритм у процесі
роботи програми виконується багаторазово, відрізняються лише
параметрами, то його оформляють у вигляді алгоритму–процедури (або
алгоритму-функції). Процедури і функції ми будемо розглядати, коли
перейдемо до конкретної мови програмування Паскаль.
Задача. Скласти алгоритм знаходження більшого з трьох натуральних чисел
а, в, с.
алг пошук більшого числа
арг а, в
рез с
поч нат а, в, с, z, y
в то z:=а інакше z:=в
все
c то y:=z інакше y:=с
все
зап y
кін
Як бачимо, у цій задачі використовується
допоміжний алгоритм знаходження більшого
з двох чисел.
Побудова складних алгоритмів за допомогою
допоміжних алгоритмів має багато спільного з будівництвом будинків.
Складні алгоритми, як і будинки, будуються з блоків, роль яких
відіграють допоміжні алгоритми.
5) закріплення нового матеріалу:
Задача. Компанія бабусь поїхала на мотоциклах на курси комп’ютерної
грамотності. Попереду на мотоциклі їхала одна бабуся, за нею – дві,
потім – три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені
пішоходи всього нарахували Nрядів? Чи змогли бабусі зайняти всі місця у
класі, якщо там стояло в k рядів по l комп’ютерів у кожному?
алг круті бабусі
арг n
рез sum
поч ціл і, k, l
sum:=0
для і від 1 до n крок 1
цикл
sum: = sum+і
кц
sum
якщо sum>k*l то чит бабусі змогли зайняти всі місця
інакше чит бабусям не вистачило місць
все
кін
6) підсумок уроку. На уроці ми повторили вже вивчений раніше матеріал
про види алгоритмів (теоретично і практично), дізналися про допоміжні
алгоритми, навчилися використовувати їх у задачах. Також розв’язали
задачу із поєднанням циклічного і розгалуженого алгоритму.
7) домашнє завдання: вивчити конспект.
Задача. Скласти алгоритм знаходження більшого з чотирьох цілих додатніх
чисел а, в, с, d.
PAGE
PAGE 3
Початок
і:=0
sum:=0
n:=100
sum:= sum+і
і:=і+2
Вивести sum
Кінець
так
ні
ні
так
Кінець
Вивести с
в
с:=в
с:=а
Початок
Ввести а, в
z:=а
Ввести а, в, с
ні
так
Кінець
Вивести у
в
z:=в
Початок
y:=z
ні
так
c
y:=c
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter