.

Іспит матеріалів на стиск (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
1 1767
Скачать документ

Іспит матеріалів на стиск

 

Випробування матеріалів на стиск

Незважаючи на простоту, випробування на стиск проводять рідше, ніж на розтягання.

Для пластичних матеріалів модуль пружності Е, границя пружності і границя текучості при стиску приблизно ті ж, що й при розтяганні. Напруження, що відповідають руйнівній силі, при стиску пластичних матеріалів одержати не можна, тому що зразок не руйнується, а перетворюється в диск і стискаючу силу постійно зростає. Характеристики, аналогічні відносному подовженню і відносному звуженню при розриві, при випробуванні пластичних матеріалів на стиск також не можуть бути отримані.

Випробуванню на стиск піддають, головним чином, крихкі матеріали, які, як правило, краще опираються стиску, чим розтяганню, і застосовуються для виготовлення елементів, що працюють у таких умовах. Для їхнього розрахунку на міцність необхідно знати характеристики матеріалу, одержувані випробуванням на стиск.

Випробування матеріалів на стиск проводять на спеціальних пресах або універсальних випробувальних машинах. Для цього виготовляють зразки у вигляді циліндрів невеликої висоти (звичайно від одного до трьох діаметрів) або кубиків. Тертя, що виникає під час випробування на стиск між плитами машини й торцями зразка, впливає на результати випробування і на характер руйнування. Циліндричний зразок з маловуглецевої сталі приймає при цьому бочкообразну форму (рис.4.8,а). На рис.4.8,б зображена діаграма стиску, отримана випробуванням зразка з такого матеріалу.

а б

Рис.4.8. Стиск зразка з маловуглецевої стали

На рис.4.9,а показаний характер руйнування зразка з каменю під дією стискальних зусиль при наявності сил тертя між плитами машини й торцями зразка. Якщо зменшити сили тертя, нанести шар парафіну на торці зразка, руйнування відбудеться інакше: зразок  дасть тріщини, паралельні  напрямку стискаючих сил і розшариться (рис.4.9,б). Як зразок з каменю, руйнується бетонний зразок.

Рис.4.9. Руйнування зразка з каменю

Вид зруйнованого при стиску чавунного зразка показаний на рис.4.10,а. Руйнування відбулося внаслідок зсуву однієї частини зразка щодо іншої. Діаграма стиску чавуну показана на рис.4.10.

Рис.4.10. Діаграма стиску чавуну

Деревина, що є анізотропним матеріалом, при стиску, як і при розтяганні, має різну міцність залежно від напрямку стискаючої сили стосовно напрямку волокон. На рис.4.11 зображені діаграми стиску двох кубиків з деревини однієї породи. Крива 1 ілюструє стиск кубика уздовж волокон, а крива 2 – поперек. Видно, що при стиску уздовж волокон деревина значно міцніша, чим при стиску поперек. При стиску уздовж волокон зразок руйнується внаслідок зрушення однієї частини щодо інший, а при стиску поперек волокон деревина схильна до пресування й не завжди вдається визначити момент початку руйнування.

Рис.4.11. Діаграми стиску деревини уздовж (1) і поперек (2) волокон

У табл.4.1 наведені значення границь міцності при стиску деяких матеріалів.

Таблиця 4.1

Границі міцності деяких матеріалів

Матеріал Границя міцності при стиску, МПа
Чавун сірий звичайний 600 – 1000
Граніт 120 – 260
Цегла 8 – 30
Бетон 7 – 50
Текстоліт 130 – 250
Гетинакс 150 – 180
Сосна при 15% вологості

уздовж волокон

поперек волокон

 

40

5

Дуб при 15% вологості

уздовж волокон

поперек волокон

 

50

15

 

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter

Похожие документы
Обсуждение

Ответить

Заказать реферат!
UkrReferat.com. Всі права захищені. 2000-2020