.

Товарна біржа (реферат)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
9 10595
Скачать документ

Реферат на тему:

“Товарна біржа”

Сучасний етап розвитку України характеризується переходом до ринкової економіки, ринкових відносин, актинним формуванням інфраструктури ринку. В складі цієї інфраструктури одне з основних місць належить біржам: товарним, фондовим, валютним та іншим.

Найбільш масовий розвиток одержали товарні біржі (ТБ), які являють собою організований товарний ринок, в межах якого відповідно до встановлених правил здійснюються угоди купівлі-продажу певних видів товарів.

У відповідності з діючим на Україні законодавством ‘ТБ – це
організація, що об’єднує юридичні і фізичні особи, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність і має за мету надання послуг при укладанні біржових угод, виявленні товарних цін, попиту і пронозиції на товари, вивчення, впорядкування і полегшення товарообігу і пов’язаних з ним торгівельних операцій’.

Товарна біржа діє на основі самоврядування, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власний розрахунковий, валютний та інші рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням. ТБ не займається комерційним посередництвом і не має. На меті одержання прибутку.

В даний час діяльність товарних бірж регулюється Законом України від 10 грудня 1991 р. «Про товарну біржу» зі змінами від 26 січня 1993 р. Закон спрямований на врегулювання відносин по створенню і діяльності товарних бірж, біржової торгівлі і забезпечення правових гарантій діяльності на товарних біржах.

Розвиток товарної біржі з умовлений рядом економічних умов, які в найбільшій мірі проявляються в умовах функціонування вільної ринкові економіки.

Отже, товарна біржа по визначенню – корпоративна, некомерційна
асоціація членів корпорацій, що забезпечує матеріальні умови для
купівлі-продажу товарів на ринку шляхом публічних торгів відповідно до правил і процедурам, що забезпечують рівність для клієнтів і членів біржі.

Задачі біржі – не постачання економіки сировиною, капіталом,
валютою, а організація, упорядкування, уніфікація ринків сировини,капiталу і валюти.

Товарні біржі здійснюють купівлю і продаж не товарів, а контрактів на їхнє постачання. На них продаються контракти на стандартизовані види товарів, що можуть бути продані великими партіями чи зразках технiчному опису. На товарних біржах виявляються базисні ціни, що формуються під впливом співвідношення попиту та пропозиції. Усі біржі є самостійними підприємствами і діють незалежно друг від друга.

Одні товари продаються і купуються лише на якійсь одній біржі, інші – на декількох; однак, розміри контрактів на той самий товар і інші характеристики відрізняються друг від друга на різних біржах.

Стосовно до наших умов до складу основних функцій товарної біржіповиннi входити такі, як розробка стандартів на реалізовану через біржу продукцію, а також пакета типових контрактів по угодах купівлі-продажу, котировка цін, врегулювання виникаючих суперечок і інформаційна діяльність.

Біржа виконує функції збалансування попиту та пропозиції шляхом
відкритої купівлі-продажу, упорядкування й уніфікації ринку товарних і сировинних ресурсів, стимулювання розвитку ринку, економічного індикатора.

На початку дев’яностих років у країнах, де функціонує ринок,
нараховувалося близько 50 товарних бірж із загальним оборотом понад 10 трильйонів доларів, що складає 25% їхнього валового національного продукту. На них реалізується продукція понад 60 найменувань. У країнах з розвитий ринковою економікою товарні біржі в основному функціонують як безприбуткові асоціації, звільнені від сплати корпоративного прибуткового податку. Головними статтями їхнього доходу є: засновницькі і пайові внески і відрахування організацій, що утворять біржу; доходи від надання послуг членам біржі й інших організацій виторг від інших надходжень.

До базових операцій на товарних біржах відносять:

1. Клірингові операції. У процесі здійснення угод на біржі може вийти так, що виникнуть взаємні боргові зобов’язання серед учасників торгів. Для її погашення наприкінці торгів розрахункова палата проводить аналіз угод і встановлює чисту маржу для кожного учасника. Це дозволяє уникнути незручних кругових розрахунків.

2. Ф’ючерсні і форвардні контракти. Це угода на чи покупку продаж
якого-небудь товару в майбутньому. Форвардним контрактом називається угода сторін на угоду в майбутньому по встановленій попередньо ціні. Розрахунки за контрактом виробляються в момент його здійснення.

3. Опціони. При здійсненні купівлі-продажу ф’ючерсних контрактів ризик часом перевищує можливості спекулянтів. Опціон цей ризик знижує. У цьому випадку клієнт одержує право, але не зобов’язується чи купити продати ф’ючерс, якщо йому це буде вигідно. У випадку відмовлення продавець одержує від покупця ціну його ризику – заздалегідь обговорену і визначену по різних методах премію.

4. Хеджировка. Однієї з основних функцій ф’ючерсного ринку є перенос ризику з тих, хто хоче його уникнути (хеджери) на ті, хто згодний його прийняти (спекулянти). Цьому сприяють такі властивості ринків, як стандартизація контрактів і висока ліквідність ринків. Оскільки всі контракти стандартизовані, то не виникає необхідність перевіряти надійність протилежної сторони. Ліквідність дозволяє продати товар за фіксованою ціною незалежно від її зміни в майбутньому.

5. Спекуляція. Якщо хеджер зацікавлений у стабільності ринку, то
спекулянт – у коливаннях на ньому. Оскільки розмір маржі при висновку угоди не великий, спекулянт має велику волю для маневру. Спекулянт не зацікавлений у чи здійсненні прийомі конкретного товару. Спекуляцією можуть займатися як професійні трейлери, так і приватні особи, що дають доручення брокерам.

У своєму розвитку товарні біржі пройшли кілька ступіней від оптового ринку, де угоди відбуваються з наявними партіями товару до сучасного ф’ючерсного ринку.

Головна функція ф’ючерсної біржі сьогодні складається в наданні
приватним особам і компаніям, що ризикують понести збитки внаслідок несприятливого коливання цін на товари і фінансові активи, можливості чи уникнути зменшити цей ризик. Біржі роблять перенос ризику з тих, хто бажає його уникнути (хеджери), на ті, хто згодний його прийняти на себе (спекулянти). Перенос ризику в умовах нестабільної економіки відіграє стабілізуючу роль у діяльності підприємств.

Правила торгівлі по ф’ючерсних контрактах відкривають можливості: за продавцем зберігається право вибору – доставити чи продукцію
відкупити терміновий контракт до настання терміну постачання товару; покупець – прийняти чи товар перепродувати терміновий контракт до настання терміну постачання.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

    О.И. Дегтярьова й О.А. Кандинская «Біржова справа» М., ИО «Юнити» 1997;
    Грязнова А.Г. “Біржова діяльність” М., 1995;
    Иващенко А.А. «Товарна біржа» М., «Міжнародні відносини»,1991.;
    Васильєв Г.А.,Каменева Н.Г. Товарні біржі» М., «Вища школа»,1991.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter

Похожие документы
Обсуждение

Ответить

Курсовые, Дипломы, Рефераты на заказ в кратчайшие сроки
Заказать реферат!
UkrReferat.com. Всі права захищені. 2000-2020