Вступ
УРОК № 1
Вступ. Тварина — живий організм
Мета уроку: схарактеризувати тварин як живі організми; ознайомити з
властивостями тварин; формувати навички роботи з текстом, уміння
знаходити інфор мацію; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
виховувати дбайливе ставлення до природи в цілому і тварин зокрема.
Матеріали та обладнання: опудала, колекції зображень тварин.
Основні поняття: тварини, ріст, рух, розмноження, обмін речовин,
живлення, дихання, ви ділення, подразливість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання.
Перевірка присутності учнів.
Перевірка готовності учнів до уроку.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
;; Епіграф до уроку
Відганяй від себе все те, що заважає тобі бачити свій зв’язок з усім
живим.
Л. М. Толстой
;; Слово вчителя
Кожен з нас є частиною живої природи. Наша планета — наш дім, а
організми, що нас оточують,— наші сусіди. Завжди приємно жити із
сусідами в злагоді, але для цього треба добре знати один одного.
Сьогодні ви вперше прийшли на урок біології у 7-му класі, і саме
сьогодні ви почнете більше дізнаватись про наших близьких «сусідів» —
тварин.
4
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
;; Слово вчителя
Тваринам, як і усім живим організмам, притаманні певні властивості.
Більшість з них вам відома ще з курсу «Природо-знавства», який ви
вивчали в початковій школі та в 5-му класі, а також з курсу біології у
6-му класі. Давайте пригадаємо основні властивості живих організмів.
;; Асоціативний кущ
Розвиток
Розмноження
Обмін речовин
Дихання Рух
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Тварини — живі організми
;; Фронтальна бесіда, словникова робота
— Які організми називають живими?
— Як можна відрізнити тваринний організм від, напри-клад, рослин або
грибів?
— Тож, які організми ми можемо називати тваринами? Тварини (латин.
Animalia або Metazoa) — це група пере-
важно багатоклітинних еукаріотичних (ядерних) організмів, од-нією з
найголовніших ознак яких є гетеротрофність та здатність активно
рухатись.
2. Властивості тварин
;; Робота в парах, заповнення таблиці, робота з підручником
У тексті підручника учні мають знайти характеристики властивостей тварин
і заповнити таблицю.
5
ВЛАСТИВОСТІ ТВАРИН
Сутність
Живлення Процес надходження в організм,
перетворення та засвоєння пожив
них речовин
Дихання Сукупність процесів, у результаті
яких відбувається поглинання орга
нізмом кисню, його використання
та виведення вуглекислого газу
Виділення Процес виведення з організму кін
цевих продуктів, що
утворилися в ході обміну речовин
у клітинах тіла при розщепленні
органічних енерговмісних речовин
Ріст Збільшення розмірів і маси орга
нізму
Набуття нових якостей
Розмноження Відтворення подібних до себе (бу
ває статеве й нестатеве)
Подразливість Здатність організму сприймати змі
ни середовища і відповідати на них
Рух Пресування організму в середови
щі, зміна положення тіла
Значення для організму
Отримання поживних речовин, з яких ви вільнятиметься енергія, необхідна
для процесів життєдіяльності
Кисень окиснює органічні речовини та до помагає вивільняти енергію
Очищення організму від шкідливих речо вин, підтримка сталого складу
організму
Зміна зовнішнього вигляду, накопичення поживних речовин
Формування організму, органів, систем органів
Передача генетичного матеріалу від бать ківського покоління наступному,
що за безпечує відтворення ознак даного виду
Забезпечує поведінку тварин, взаємозв’язки з навколишнім середови щем та
іншими організмами
Забезпечує активну поведінку, перемі щення, розселення організмів
3. Типи руху тварин
;; Фронтальна бесіда, частково-пошукова діяльність, робота з підручником
Знайдіть у тексті підручника відповідь на запитання: «Які типи руху
розрізняють у тварин?»
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
;; Вправа «Четвертий зайвий»
Учні мають визначити зайве слово і пояснити, чому воно зайве. Роботу
можна виконувати як фронтально, так і самостійно
зошитах або в парах.
Коник, бузок, жаба, голуб. (Бузок, адже це рослина.)
6
Ожина, купина, вивірка, береза. (Вивірка, адже це тварина.)
Тигр, вовк, косуля, калина. (Калина, адже це рослина.)
Кульбаба, гадюка, верба, барвінок. (Гадюка, адже це тварина.)
;; Вправа «Анаграма»
На дошці написані слова, у яких перемішано порядок букв. Учні мають
установити правильну послідовність букв, після чого дати визначення
отриманого слова.
ХРУ СІТР ВОТОЗИРК НЯЗЖНОРОМЕН НЯХНИДА
ВЯНЛЕЖИН НЕЛІДИНЯВ ПЗИРАЛІВДОСТЬ Відповідь: рух, ріст, розвиток,
розмноження, дихання, жив-
лення, виділення, подразливість.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання для всіх учнів: опрацювати параграф, вивчити властивості
тварин.
Підготувати міні-проекти за темами: «Тварини-рекордсме-ни», «Як
утворюються коралові острови?», «Як утворюються пер-лини?»,
«Тварини-будівельники», «Зуби ссавців».
Виконання цих проектів передбачає створення презентацій, а представлення
результатів роботи будуть надані на подальших уроках під час вивчення
відповідних тем.
Міні-проекти визначаються навчальною програмою і є обов’яз ковими для
виконання, тож краще розподілити теми між учнями для того, щоб можна
було заслухати презентації на різних уроках.
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення «Особ ливості будови та
життєдіяльності, що притаманні тільки тваринам».
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter