Українська мова
Тема: Закріплення знань про прислівник
Мета: Удосконалювати вміння учнів визначати спосіб творення
прислівників; закріпити навички написання н та нн у прислівниках, не і
ні з прислівниками, а також словотвірного аналізу прислівників;
збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички культури
зв’язного мовлення; виховувати повагу до багатства і виразності
української мови.
Тип уроку: Закріплення та систематизація набутих знань, умінь та
навичок.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал: картки для індивідуальної
роботи та для роботи в групах, таблиці, ілюстрації.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Мотивація до навчальної діяльності
IV. Відтворення теоретичних відомостей
Метод “мозкового штурму”
Діти, домашнім завданням було скласти таблицю або повідомлення на тему:
1 група “Написання не, ні з прислівниками”
2 група “Написання прислівників”
3 група “Способи творення слів”
4 група “ Ступені порівняння прислівників”
5 група “Написання прислівників”
V. Виконання вправ на закріплення вивченого
Біля дошки один учень виконує завдання:
Виписати прислівники, пояснити морфологічні ознаки, з’ясувати
синтаксичну роль, дати повне визначення прислівнику.
Дощі випадали щоденно. Вискочить сонце на мить на блакитну полянку,
гляне на себе в калюжу, і знову лізуть на нього важкі хмари. Ми йдемо
серед поля. Широко, гарно, спокійно.
Робота в групах на картках
Визначити спосіб творення прислівників:
забагато –
нещиро –
по-нашому –
рано-вранці –
заново –
Смачнесенько –
Отже, прислівники утворюються за допомогою префіксального,
суфіксального, префіксально-суфіксального способів,
суфіксально-префіксального способу, злиття основ.
Утворити просту форму найвищого ступеня порівняння:
Тяжко –
важко –
швидко –
легко –
,
¬
A
c?UE
¬
c?e,
|
E
ue
????e?болюче –
багато –
Отже, ступінь порівняння прислівників утворюється за допомогою:
вищій має просту
складену форми
найвищій просту форму
(на відміну від прикметників, бо прикметники мають в найвищому ступені
дві форми
До поданих слів дібрати синоніми прислівники:
Неправильно-
Недобре –
Недалеко –
Нещиро –
Невесело –
Записати слова у три колонки:
Окремо
Разом
Через дефіс
Диктую слова, а ваше завдання розподілити слова правильно.
Окремо
без сумніву
з радості
до вподоби
на чолі
без кінця
раз у раз Разом
вдень
знизу
утрьох
Через дефіс
по-моєму
пліч-о пліч
тихо-тихо
всього-на-всього
Кросворд “Прихована частина мови”
Запитання – відповідь
З давніх – давен – споконвіку
Антонім до слова ліворуч – праворуч
Ненароком – мимохіть
Босо – босоніж
З лівого боку – ліворуч
Обома руками – обіруч
Діючи в боротьбі із супротивником прикладом, холодною зброєю – врукопаш
В одну нитку, в один прошарок – водносталь
Ненароком – мимоволі
Завжди, постійно – всякчас
Добре, яка це частина мови вийшла у нас – Прислівник. Які прислівники
ви знаєте за видом? (Місця, часу, способу дії, міри і ступеня і …..)
Творча робота
За ілюстрацією скласти твір-мініатюру або вірш на тему: “Зима” або
“Нехай ялинка залишиться в лісі”
VI. Підсумок уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми з вами закріпили наші знання з теми
“Прислівник”, повторили і систематизували правила з даної теми.
Виставлення оцінок і їх мотивація.
VII. Оголошення домашнього завдання та інструктаж.
Написати твір на тему: “Зустрічаємо Новий рік”, використовуючи
прислівники.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter