.

Тварини лісу. Охорона лісу (сценарій)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
749 13923
Скачать документ

Сценарій уроку

Тварини лісу. Охорона лісу

МЕТА. Розширити знання учнів про багатоманітність тварин лісу, виявити
ознаки пристосування і зв’язку тварин до умов середовища “ліс”,
продовжувати формувати поняття “звірі”, “птахи”, “комахи”;
вдосконалювати вміння порівнювати тварин за характерними ознаками,
особливостями життя і поведінки; класифікувати за істотними ознаками,
ознайомити з весняним періодом життя. Виховувати шанобливе ставлення до
всього живого як складової природних багатств Землі. Розвивати
пізнавальний інтерес до природи рідного краю і її таємниць, екологічне
мислення. •

ОБЛАДНАННЯ. Картини, таблиці, гербарні зразки, відеоматеріали,
ілюстрації тварин Червоної книги, кодовані карти, фотографії, матеріали
для дидактичних ігор, кошик з дарами лісу, комплекти малюнків для
динамічного моделювання, перфокарти, ілюстративний матеріал, контури
тварин, щоденники спостережень, роздавальні картки.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Бесіда про погоду.

– Сьогодні на урок до нас завітав господар лісу – Лісовичок і у своєму
кошику приніс лист. “Дорогі мої другокласники! Я та, що крокую після
зими. Я — пробуджую все і всіх від сну. Здогадались, як моє ім’я? Від
сьогодні я буду з вами, кожної днини, кожної миті, я і зараз серед вас.
І так буде протягом трьох чудових місяців. Я сподіваюся на вашу
спостережливість і , звичайно, бажання дізнатися про нове і цікаве.

З теплим привітом, ВЕСНА”.

– Діти, і справді до нас завітала довгождана весна, яка чарує нас своїми
запашними квітами і зеленими травами.

Гра “Синоптик “. На ваших партах знаходяться “синоптичні карти”, при
допомозі яких ми складемо карту весняної погоди. /На партах позначення і
малюнки, щоденники спостережень/.

– Подумайте, що допомагає весні пробуджувати природу від зимового сну?
Відповісти вам допоможе загадка: Всі його чекають, а хто подивиться
кожен

скривиться. (Виставляється зображення сонця і т. д. Діти закріплюють на
дошці кожен умовний елемент погоди, характеризують і пов’язують з
показниками у щоденнику спостережень і розповіддю).

– Зробіть висновок, які зміни сталися в неживій природі з приходом
весни.

А чи спостерігали ви за достовірністю прикмет?

Як за ними можна прогнозувати погоду? (хмари пливуть високо-буде добра
погода. Якщо хмари ущільнюються і видимість погіршується — чекай
опадів).

2. Усна фронтальна перевірка знань з елементами гри.

З приходом весни прокидаються від зимового сну дерева, “Розвідники”
розкажуть нам коли на деревах і кущах розпустилися бруньки.

– Зараз зацвітає черемха, розпустила коси верба. А які події з нею
пов’язують?

• На Вербну неділю вербові гілочки святять у церкві, жартуючи, б’ють
ними дітей, бажають їм здоров’я. Верба стала символом українського
народу. Великий Кобзар Т. Г. Шевченко, коли був на засланні в далекому
казахському степу, посадив вербову гілочку, оберігав її від пекучого
проміння сонця. Вона нагадувала йому рідну Україну.

• Чому люди насаджують верби на берегах річок? (Щоб закріпити береги від
розливу).

Відгадайте загадку: Навесні веселить, влітку холодить

Восени годує, а взимку гріє? (Ліс)

Де ростуть у нас ліси? (в Карпатах)

Які ліси ростуть на схилах Карпат?

Назвіть дерева зображені на таблиці. Розкажіть про одне із них за
планом.

Дуб – цар Карпат, символ твердості, слави, краси. Дуби то природні
літописці. В центрі України на батьківщині Т. Г. Шевченка росте дуб, вік
якого 1000 -1100 років. Він був дорослим уже тоді, коли княжив Володимир
Святославович, коли в Софію Київську вкладали перші камені. Під його
крислатою кроною вели раду Хмельницький, Наливайко, Залізняк. Старожили
розповідають, що українська народна пісня “Ой, чого ти, дубе, на яр
похилився” написана саме про нього. В минулі часи було багато винищено
дубових лісів, дібров, тому під охороною на % Україні знаходяться поряд
із заповідниками багато дубових пралісів.

Практична робота “Посадимо ліс”. (Рослини, які обігруються, розміщуються
ярусами на контурному зображенні). Завдання:

• Визначте хвойні і листяні дерева лісу.

• Знайдіть в кошику зображення листочків кущів лісу. Визначте ярус.

• Зберіть весняний букет. (На полотні закріплені різні квітучі рослини.
Необхідно скласти букет з ранньоквітучих рослин і помістити у
відповідний ярус.)

• Виберіть з кошика тільки їстівні гриби. Назвіть їх. На якому поверсі
ростуть гриби? Чому не можна знищувати отруйні гриби?

• Пригадайте, які ще рослини ростуть у нижньому ярусі? (трави, ягоди,
мохи).

• Знайди зайве слово.

Береза, сосна, бузок, дуб, ялина

Калина, малина, аґрус, чорниця

Сосна, ялина, ялівець, дуб, модрина.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

Одного разу Лісовичок попросив художника намалювати ліс. Художник
намалював дерева: кучеряві берези, могутні дуби, сосни і ялини,
тремтливі осики і розкішні липи.

• Який же це ліс? —сказав Лісовичок. -Хіба може бути ліс без кущів,
трави, квітів? Художник домалював картину: дерева, кущі, квіти, трави.
“Ось тепер добре”, –

похвалив сам себе. Помилувався лісом, повісив картину і поїхав. А коли
повернувся, то побачив, що дерева повсихали. Чому?

• Це тому, що тут немає комах, – сказав Лісовичок.

Художник намалював жуків, метеликів, але ліс знову загинув. Залишилась
лише чорна земля та стовбури дерев, покриті комахами. Художник аж
злякався. Навіть Лісовичок відсунувся вбік.

• Це ти винний! – закричав художник на Лісовичка. — Ти порадив малювати
комах і вони з’їли ліс.

Що робити? Допоможіть, діти. Що ще треба намалювати художнику. (Треба
намалювати птахів. Ліс не може жити без тварин).

Це справжній ліс, в якому ховаються тисячі і тисячі жителів, – сказав
Лісовичок і зник.

– Сьогодні на уроці ми поговоримо про найбільш поширених тварин лісу, їх
пристосування до життя в умовах лісу, навчимося розрізняти тварин за їх
суттєвими ознаками, дізнаємось, чому ліс треба охороняти.

III. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів. Бесіда за
запитаннями.

– Діти, ви всі, мабуть, були у лісі? Які тварини живуть у нашому лісі?

– Чому вони тут оселяються? На які групи поділяються тварини?

– Хто це? (Розгляд чучела зайця і сороки}. Доведіть, що ці тварини
відносяться до різних груп. (Висвітлюється табло – порівняльна
характеристика ознак звірів і птахів.}

– А кого ще в лісі ми можемо побачити? (Комах).

– Які спільні ознаки мають всі комахи? (Висвітлюється табло).

– Про яких мешканців лісу ми довідались на уроках природознавства у 2
класі? (Ведмідь, білка, їжак, гадюка, дятел, зозуля, шишкар, мурашки)

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

Ми вирушаємо у казкову країну природи – ліс і продовжимо пізнавати
таємниці весняного лісу.

Перша наша зупинка – “Стежинка запитань”. <. gdb02 . ... v. : vi. vii.>

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
