Урок математики у 3 класі
Тема. Таблиця ділення на 9
Мета.
Створити умови для ознайомлення учнів з таблицею ділення на 9, для
застосування табличних випадків під час виконання завдань різних видів;
розвивати увагу, пам’ять, мову, логічне мислення учнів;
формувати обчислювальні навички в межах вивченого матеріалу;
виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Ілюстрації зимуючих птахів; картки для усного рахунку;
пам’ятки про збереження і охорону природи; диференційовані завдання.
Тип уроку. Урок-гра.
Автор: Філоненко І. А., вчитель початкових класів Малинської ЗОШ I-III
ступенів №3
Для перегляду завантажте файл.
Хід уроку
І Організаційний момент.
– Сьогодні до нас на урок прийшли гості. Давайте привітаємось із ними.
Нам дзвінок сповістив:
Час за парти сідати,
Уважними бути,
Урок починати.
– Діти, сьогодні до нас на урок завітали ще одні гості, досить
незвичайні. А хто вони, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:
Їх тіло вкрите пір’ям,
І більшість з них літають.
То хто ж оті тварини,
І як їх називають? (Птахи)
– Тож наші гості – зимуючі птахи.
– Діти, а яких птахів називають зимуючими? (Тих, що на зиму не
відлітають у вирій.)
– Які птахи зимують у нас? (Голуб, синиця, ворона, дятел, снігур,
сорока, горобець, сойка, галка, сова.)
– Птахи – вірні друзі дерев та людей. Вони знищують безліч шкідливих
комах – ворогів дерев. Наприклад, одна сім’я синичок знищує за день до 4
сотень шкідливих комах. А сова за ніч знищує 10-15 мишей.
– Чи легко пташкам взимку? (Ні)
– Як ви піклуєтесь про птахів? (Робимо годівнички, щоб підгодовувати
пташок.)
– Молодці! Птахів потрібно підгодовувати.
– У гості завжди приходять з подарунками. Наші гості також принесли нам
подарунки, але не прості, а математичні.
Вивішується малюнок горобчика.
– Горобчик нам приніс завдання: перевірити домашнє завдання.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
– Що було задано додому? (№423 – жовті, червоні вогники; №424 – зелені
вогники).
– Зелені вогники я перевірю, коли зберу зошити, а жовті і червоні
перевіримо зараз.
– Як знайти невідомий дільник?
– Чому дорівнює Х у першому рівнянні? Перевірка. (Перевіряються всі
рівняння.)
64:Х=8 24:Х=8 42:Х=6 18:Х=6
Х=64:8 Х=24:8 Х=42:6 Х=18:6
Х=8 Х=3 Х=7 Х=3
64:8=8 24:3=8 42:7=6 18:3=6
– Молодці! Із завданням Горобчика ми справились.
ІІІ Усний рахунок.
– А наступний наш гість Синичка. Вона принесла нам завдання для усного
рахунку.
1. Гра «Мовчанка».
Вчитель на картках показує приклади, а діти пишуть відповіді до них на
планшетах. Все виконується мовчки.
8·3 24:8 35:7 8·9 30:6 9·9
2. Розумова розминка. Робота над задачами.
Синичок – 24
Снігурів – ?, на 6 більше, ніж синичок } ?
– Поставте запитання так, щоб задача розв’язувалась двома діями.
Дятлів – 35
Сов – ?, у 7 разів менше, ніж дятлів ] на ? більше
– Утворіть задачу на порівняння.
ІV Каліграфічна хвилинка.
1. Запис чисел.
– Наступний наш гість Снігур приніс нам каліграфічну хвилинку і завдання
до неї.
Запишіть числа, в яких: 2сот. 3дес. 4од.; 1сот. 7дес. 3од.; 5сот. 8дес.
5од.; 3сот. 2дес. 7од.; 7сот. 6дес. 9од.; 6сот. 7дес. 1од.; 8сот. 5дес.
9од.
Прочитайте числа, які утворилися.
234 173 585 327 769 671 859.
Що ви можете сказати про ці числа?
Вчителька відзначає учнів, які каліграфічно написали числа, показує
кращі зошити.
2. Робота в групах.
1 група. Випишіть схожі між собою числа. (173 і 671; 769 і 859);
2 група. Запишіть числа в порядку зростання. ( 173, 234, 327, 585, 671,
769, 859);
3 група. Випишіть числа, в яких сотень на одну більше, ніж десятків.
(327 і 769);
4 група. Випишіть числа, в яких сотень на одну менше, ніж десятків. (234
і 671);
5 група. Випишіть числа в порядку спадання. (859, 769, 671, 585, 327,
234, 173).
V Актуалізація опорних знань.
– А Сорока, яка принесла нам завдання, хоче, щоб ми написали
математичний диктант.
1. Математичний диктант.
Суму чисел 5 і 3 збільшити у 5 разів.
Різницю чисел 35 і 5 зменшити у 6 разів.
Добуток чисел 8 і 3 зменшити у 4 рази.
Частку чисел 56 і 8 збільшити на 20.
До 35 додати різницю чисел 30 і 10.
?
Ath
P
U
Ue
?
Ath
L
Ue
????????;
-зів менше. Скільки синичок прилетіло до годівниці?
(5+3)?5=40 8?3:4=6 35+(30-10)=55
(35-5):6=5 56:8+20=27 30:5=6
2. Взаємоперевірка. Оцінювання.
– Обміняйтесь, будь ласка, зошитами і оцініть роботу свого товариша.
– Хто отримав 12? 11? 10?
– Зробимо комплімент цим дітям.
VІ Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Сьогодні на уроці ми з вами складемо таблицю ділення на 9 і будемо її
застосовувати під час розв’язування прикладів та задач.
– Діти, а для чого нам потрібно вміти добре рахувати?
VІІ Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя. Складання і записування таблиці ділення на 9 у
зошити.
9?2= 18:9=2
9?3= 27:9=3
9?4= 36:9=4
9?5= 45:9=5
9?6= 54:9=6
9?7= 63:9=7
9?8= 72:9=8
9?9= 81:9=9
– Давайте пригадаємо результати таблиці множення на 9.
– Прочитайте мовчки ще раз таблицю, записану у зошитах.
2. Робота з підручником.
– До нас завітав наступний гість – Дятлик. Він приніс завдання
розв’язати задачу.
Задача 428
– Відкрийте підручники на с.64 і прочитайте пошепки задачу.
– Тепер прочитаємо її вголос.
Короткий запис до задачі:
9 ц. – 72 к.
? – 48 к.
Аналіз задачі:
Про що розповідається в задачі?
Що означає число 9? 72?
Що потрібно дізнатися?
Чи можемо ми зразу відповісти на запитання задачі?
Чому?
…
Складання плану розв’язування задачі.
Запис задачі в зошити з коментуванням.
72:9=8 (к.)
48:8=6 (к.)
– Молодці!
3. Фізкультхвилинка.
– А Голуб не вміє рахувати і хоче, щоб ми трішечки відпочили.
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Равлик у траві сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь,
Всіх звіряток цих любіть!
5. Підготовча робота. Робота з планшетками.
– Покладіть, будь ласка, перед собою планшетки. Я показую вам приклад на
множення, а ви складаєте і записуєте приклад на ділення на 9.
9?5=45 9?4=36
6. Поділ учнів на групи для виконання диференційованих завдань.
7.Диференційовані завдання.
– А наша наступна гостя Сова хоче, щоб ми з вами попрацювали
диференційовано.
1. №427 (2 ст.) 1. Зменш кожне число 1.
Школярі працюють з вчителем
63:9+54:9 у 9 разів. Склади і запи- біля дошки. Складають і
запису-
(100-55):9 ши приклади: ють приклади на
ділення: 72, 54
81, 18, 27. зменшити у 9 разів.
Перевірка виконаних завдань. Слухають всі школярі.
2. №429 2. №427 (3)
2. Зменш кожне число у 9 разів.
Знайти дев’яту час- 45-18:9=43
36, 45.
тину від 36, 18. 27+27:9=30
Перевірка виконаних завдань. Слухають всі школярі.
3. Порівняти: 3.№429 (1)
3. №427(1)
18:9 27:9 Знайти половину:
72:9+32=40
54:9 45:9 8, 14, 4.
81:9-9=0
Перевірка виконаних завдань. Слухають всі школярі.
8. Спільне завдання.
№429 (2)
– А зараз попрацюємо разом. Знайти третину від 2дм 4см.
2дм 4см = 24см
24см:3=8см
9. Робота з геометричним матеріалом.
– Наш наступний гість – Сойка. Вона хоче, щоб ви подивились уважно на цю
пташку і сказали:
– Які фігури заховалися у цій пташці?
VІІІ Домашнє завдання.
– Шишкар приніс вам домашнє завдання.
Зеленим вогникам – №432, №431;
Червоним та жовтим вогникам – №431;
Всім довчити таблицю ділення на 9.
ІХ Підсумок уроку. Оцінювання діяльності учнів.
– Діти, птахи вдячні вам за роботу на уроці і на згадку залишають вам
таке прохання:
ЛЮБІТЬ І БЕРЕЖІТЬ РІДНУ ПРИРОДУ!
-А що означає берегти рідну природу?
– Ми з вами повинні допомогти птахам перезимувати.
– Давайте пригадаємо разом, як треба поводити себе у лісі.
– А тепер хором промовимо такі віршовані рядочки:
Не стріляй у пташку,
Не лови комашку,
Не топчи травинку,
Не зірви рослинку,
Бо Земля без них,
Як без зірочок ясних.
Їх створив Господь для тебе,
Їх краса – для всіх під небом.
– На цьому наш урок закінчено. Дякую вам за співпрацю!
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter