.

Табличний процесор, його призначення. Основні функції табличного процесора (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
436 9538
Скачать документ

План-конспект уроку з інформатики

Табличний процесор, його призначення. Основні функції табличного
процесора

Мета. Ознайомити учнів з табличним процесором, його функціями.
Вироблення умінь уведення даних в електронні таблиці. Розвивати
пізнавальний інтерес, уявлення про застосування електронних таблиць у
різних предметних галузях, творчу активність. Виховувати інтерес до
інформатики.

Обладнання. Табличний процесор Excel, іграшковий мікрофон.

Тип уроку. Пояснення нового матеріалу.

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань шляхом інтерактивної гри “Мікрофон”

Учитель задає запитання, вручає учням мікрофон. Учні відповідають на
запитання, передаючи мікрофон сусіду. Сусід вносить доповнення,
коректуючи відповідь попереднього. Передають до тих пір, доки запитання
не буде висвітлене повністю. Потім аналогічними діями розбирають
наступне запитання.

Запитання для гри.

Що відносять до прикладного програмного забезпечення загального
призначення?

Перелічити програми, з якими ви вже ознайомилися в процесі уроків.

Що є спільне в усіх цих програмах?

Що їх відрізняє одна від одної?

Який шлях до цих програм від головного меню?

Яким способом можна створити документ у цих програмах, не чіпаючи
головного меню.

Як викликати контекстне меню для певного об’єкта?

ІІ План подання нового матеріалу.

Означення ЕТ, табличного процесора

Функції табличних процесорів

Шлях до Еxcel

Основні елементи програми Еxcel

Формати комірок

Метод автозаповнення даних.

Форматування таблиці

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Електронні таблиці – це двовимірні масиви, які називаються робочими
аркушами і складаються з рядків та стовпців. Програмні засоби для
проектування ЕТ називаються табличними процесорами. Головна перевага ЕТ
– можливість миттєвого перерахування всіх даних, пов’язаних формульними
залежностями у випадку змінення значення любого операнда.

Функції табличних процесорів.

Створення і редагування ЕТ, оформлення та друк ЕТ;

Створення багатотабличних документів, об’єднаних формулами;

Побудова діаграм, їхня модифікація й розв’язання задач різними методами;

Робота з ЕТ як із базами даних (сортування, вибірка за запитом);

Створення підсумкових і зведених таблиць;

Розв’язання задач типу “Якщо” шляхом підбору параметрів;

Розв’язання оптимізаційних задач;

Статистичне опрацювання даних та інше.

Щоб запустити програму Еxcel натискують меню “Пуск-Програми-Microsoft
Office-Microsoft Еxcel”.

Після запуску програми Еxcel на екрані з’являється вікно, що складається
із стандартних елементів: рядка заголовка, рядка меню, панелей
інструментів, рядка уведення, робочого аркуша, смуг прокручування, рядка
стану. (При цьому учням демонструється програма Еxcel).

Рядок головного меню містить імена меню основних режимів програми.
Вибравши один із них, користувач отримує доступ до спадаючого меню, що
містить перелік команд, що входить до нього.

Панель інструментів містить певну кількість кнопок, призначених для
швидкої активізації виконання певних команд меню і функцій програми.

Рядок уведення відображає дані, що вводять у комірку. В ній переглядають
і редагують вміст поточної комірки

У рядкові стану (статусному рядку) містяться відомості про поточний
режим роботи програми, ім’я файлу поточної ЕТ, номери поточного вікна і
т.д.

|

~

E

I

a

a

~

I

a

Уся робоча ділянка вікна Еxcel зайнята чистим робочим аркушем,
розділеним на окремі комірки. Стовпці озаглавлені буквами латинського
алфавіту, рядки – цифрами. Кожна комірка індексується стовпцем та
рядком. (демонструється активна комірка).

В ЕТ є поняття діапазону комірок, який має свою унікальну адресу. Це
може бути рядок, або його частина, стовпець, його частина, а також
прямокутник, що складається із кількох рядків та стовпців. Адреса такого
діапазону задається вказівкою посилань першої і останньої його комірок,
розділених двокрапкою, або двома крапками підряд. Щоб увести дані в
комірку, її роблять активною.

Комірка може мати такі формати: числовий, включаючи дату і час,
текстовий, грошовий, може містити формулу. Для виставлення певного
формату, активізують ці комірки, викликають контекстне меню і вибирають
“Формат ячеек”. Далі працюють з діалоговим вікном. (Учитель демонструє
це на екрані).

Під час роботи із числами використовується метод автозаповнення. У
правому нижньому куті рамки поточної комірки є чорний квадратик – маркер
заповнення. У разі наведення на нього покажчик миші (він виглядає як
товстий хрест) набуває форми тонкого хрестика. Перетягування маркера
заповнення розглядається як операція “розмноження” вмісту комірки в
любому напрямку, при цьому, якщо перетягувати правою кнопкою миші, то в
пункті меню, що з’явиться, можна обрати певну команду. Наприклад команда
“Заповнити” видасть це заповнення у вигляді арифметичної прогресії, а
команда “Копировать”, скопіює лише певне значення.

Для кращого зорового сприйняття уведеної таблиці, її можна форматувати
вручну (використовуючи такі інструменти, як заливка, колір букв), або
використати вбудовані автоформати, аналогічно до тих дій, які
виконувалися у текстовому процесорі.

Отже, ЕТ – найпоширеніша і потужна інформаційна технологія для
професійної роботи з даними. Для керування ЕТ створені спеціальні
програмні продукти – табличні процесори.

ІV. Повторення правил техніки безпеки.

Перед вами лежать ПТБ. Даю вам 3 хвилини на повторення.

V. Вироблення практичних умінь.

Учням пропонується увести в електронну таблицю дані успішності дівчат
класу за перший семестр поточного року та зберегти її у своїй папці під
назвою “Успішність дівчат”.

успішність дівчат за І семестр            

Прізвище ім’я алгебра геометрія інформатика біологія фізика хімія
середній бал рейтинг

Антоненко Оксана 7 8 8 10 8 8    

Барташ Ангеліна 4 5 7 8 6 6    

Ворона Анна 5 5 6 9 6 6    

Гайдай Ольга 8 9 9 10 9 9    

Дмитренко Олена 11 10 11 11 10 11    

Комарова Світлана 7 6 8 9 8 8    

Лапоть Катерина 5 5 7 9 5 5    

Миколаєнко Олена 6 7 7 9 7 7    

Носова Оксана 8 9 9 10 8 8    

Тимченко Тетяна 9 10 10 11 10 10    

Темницька Світлана 9 10 10 11 10 10    

Якименко Наталія 11 11 11 11 11 11    

Яременко Олена 10 9 10 8 9 9    

Яковенко Світлана 8 8 9 8 8 8    

(Хто не успів ввести всі дані, по команді учителя зберігає частину
уведених даних).

VІ. Підсумок уроку.

На сьогоднішньому уроці ви ознайомилися із електронною таблицею. Дайте
відповіді на такі запитання.

Що таке електронна таблиця

Які основні функції ЕТ

Як увести дані в ЕТ

Який інтерфейс табличного процесора Excel

Як скопіювати дані

Які є типи даних

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити розділ1 §1, 4 п.4.1-4.2 (підручник І.Т.Зарецька, А.М.Гуржій,
О.Ю.Соколов Інформатика, частина 2, К., «Форум», 2004)

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
