План-конспект уроку з інформатики
Робота із формулами та функціями в табличному процесорі
Тема. Робота із формулами та функціями в табличному процесорі.
Мета. Ознайомити учнів з методами уведення формул та функцій в табличний
процесор. Вироблення умінь уведення формул та функцій в електронні
таблиці.
Розвивати пізнавальний інтерес, уявлення про застосування електронних
таблиць у різних предметних галузях, творчу активність.
Виховувати інтерес до інформатики.
Обладнання. Табличний процесор Excel, на дошці записано 5 ситуацій, на
столах лежать інструктажі з ТБ при роботі за комп’ютером.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань методом “Мозкової атаки”
Що таке електронна таблиця
Які основні функції ЕТ
Як увести дані в ЕТ
Як скопіювати дані.
Які є типи даних
Що таке метод авто заповнення?
ІІ . Інтерактивна гра “Знайди вихід”
Учням пропонується знайти вихід із ситуацій, що склалися при роботі з
табличним процесором.
Ситуація 1. Після введення числа 2,5 на екрані з’явилося «2 березня». Що
робити, і чому так сталося?
Ситуація 2. Після введення даних в другу колонку, частина слів,
прописаних в першій колонці стала закритою другою колонкою. Що робити?
Ситуація 3. Після введення даних числа десь зникли і замість них
висвітлився набір решіток. Що робити?
Ситуація 4. При введенні десяткових дробів, числа чомусь округлюються.
Ситуація 5. Як увести дані у вигляді заповнення арифметичною прогресією.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
Електронні таблиці дають змогу нам розв’язувати різноманітні задачі із
різних предметних галузей. І однією із особливостей розв’язання таких
задач – є уміння ввести формули чи функції в табличний процесор.
Формула починається символом “=” і є сукупністю операндів, об’єднаних
знаками операцій і круглих дужок. Операндом може бути число, текст,
логічне значення, адреси комірки (посилання на комірку), функція. У полі
комірки після уведення формули може відображатися формула, або значення,
обчислене за формулою.
Автозаповнення формулами виконується так само, як і авто заповнення
числами. Його особливість полягає у необхідності копіювання посилань на
інші комірки. У ході автозаповнення до уваги береться характер посилань
у формулі: відносні посилання змінюються відповідно до відносного
розташування копії й оригіналу, абсолютні – залишаються незмінними для
прикладу уведемо в комірку С1 формулу =А1+В1. При копіюванні формули
методом автозаповнення вправо або вниз, посилання змінюються за схемою:
V
X
?
?
X
?
OeV
?
?
a
0Заповнення вниз
А1(відносна) В1 А2
$A1(абсолютна за стовпцем) $A1 $A2
A$1(абсолютна за рядком В$1 A$1
$A$1(абсолютна) $A$1 $A$1
У будь-яких версіях Excel для різних типів обчислень є безліч вбудованих
функцій: математичних, статистичних, логічних, текстових і т.д.
Функція має ім’я і, як правило, аргументи, що записуються в круглих
дужках, слідом за іменем функції. Дужки – обов’язкова приналежність
функції, навіть, якщо в неї немає аргументів. Якщо ж аргументів
декілька, то вони відокремлюються комою. Аргументами можуть бути числа,
адреси комірок, діапазони комірок, арифметичні вирази і функції. Зміст і
порядок проходження аргументів однозначно визначений описом функції,
складеним її автором. Наприклад, якщо в комірці А7 записана формула
=SIN(A6*A6) її значенням буде значення функції синуса комірки А6 у
квадраті. Для спрощення введення функцій, спеціально передбачений
Майстер функцій, який можна викликати натисканням кнопки f(x) рядка
формул, або натисканням меню “Вставка-Функція”. Найпоширенішими є
математичні функції.
ІV. Повторення правил техніки безпеки.
Перед вами лежать ПТБ. Даю вам 3 хвилини на повторення.
V. Вироблення практичних навичок.
Рейтинг учнів визначаємо, використовуючи функцію =РАНГ (у статистичних).
(Ранг числа – це його величина, щодо інших значень у списку. Якщо список
відсортувати, то ранг числа буде його позицією). Для введення рангу у
комірку J5 введіть формулу =РАНГ(G3;$G$3:$G$16). Далі скопіюйте комірки
вниз.
При цьому у вас програма набуде вигляду:
успішність дівчат за І семестр
Прізвище ім’я алгебра геометрія інформатика біологія фізика хімія
середній бал рейтинг
Антоненко Оксана 7 8 8 10 8 8 8,16666667 8
Барташ Ангеліна 4 5 7 8 6 6 6 13
Ворона Анна 5 5 6 9 6 6 6,16666667 12
Гайдай Ольга 8 9 9 10 9 9 9 6
Дмитренко Олена 11 10 11 11 10 11 10,6666667 2
Комарова Світлана 7 6 8 9 8 8 7,66666667 10
Лапоть Катерина 5 5 7 9 5 5 6 13
Миколаєнко Олена 6 7 7 9 7 7 7,16666667 11
Носова Оксана 8 9 9 10 8 8 8,66666667 7
Тимченко Тетяна 9 10 10 11 10 10 10 3
Темницька Світлана 9 10 10 11 10 10 10 3
Якименко Наталія 11 11 11 11 11 11 11 1
Яременко Олена 10 9 10 8 9 9 9,16666667 5
Яковенко Світлана 8 8 9 8 8 8 8,16666667 8
Збережіть та закрийте програму.
VІ. Підсумок уроку.
Дайте відповіді на запитання:
Що таке формули в Excel?
Що таке функція в Excel?
Як вставити формулу?
Як вставити функцію?
З якими функціями ви ознайомилися на уроці?
VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити розділ1 §3,4 п.4.4-4.5 (підручник І.Т.Зарецька, А.М.Гуржій,
О.Ю.Соколов Інформатика, частина 2, К., “Форум”, 2004)
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter