.

"Зачарована Десна" О. Довженка – казкова подорож у світ його дитинства. Проблематика. Характери. Поетика кіноповісті (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
215 2010
Скачать документ

“Зачарована Десна” О. Довженка – казкова подорож у світ його дитинства.
Проблематика. Характери. Поетика кіноповісті.

Мета: ознайомити учнів зі змістом кіноповісті; дати характеристику
образам – персонажам; проаналізувати естетику твору; розвивати уміння і
навички учнів проникати в інтертекстову сферу художнього твору;
виховувати почуття святості родини, України.

Тип уроку: урок-дослідження.

Форми організації навчання: групові.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Звучить фонозапис пташиного співу, що налаштовує на сприйняття
художнього твору.

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань

– Розкажіть про дитячі роки Сашка Довженка.

– У кого ще з вивчених вами письменників було подібне дитинство чи
фрагменти його? (М. Стельмах, Ю. Яновський, Б. Лепкий).

– У яких творах зафіксовані були враження дитинства? (“Гуси-лебеді
летять”, “Вершники”, “Казка” мого життя”).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

Звучить музика Е. Моріконе.

Ми вирушимо сьогодні у казкову подорож дитинства Олександра Довженка.
Генії починаються змалку… Пам’ятаєте? Або: усі ми родом з дитинства.
Польський письменник Ян Парандовський, шукаючи витоки творчості багатьох
майстрів красного письменства, висловився надзвичайно поетично і
вражаюче: “Колись це джерело забило вперше…”

Задум “Зачарованої Десни” виник у Довженка ще перед війною, про що
свідчить запис у “Щоденнику” 5 квітня 1942 року:

“А вчора, пишучи спогад про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс,
один собі у маленькій кімнаті. Боже мій! Скільки ж прекрасного і
дорогого було в моєму житті, що ніколи-ніколи не вернеться! Скільки
краси на Десні, на сінокосі і скрізь – усюди, куди не гляне моє душевне
око!”

Ми маємо привілей доторкнутися душею до тієї краси, щоб вийти після
уроку іншими – кращими, чистішими, добрішими. “Слово – сила. Увіковічене
на письмі, воно здобуває владу над думками і мріями людей, і неможливо
ні виміряти, ні уявити межу цієї влади. Слово панує над простором і
часом. Але, тільки схоплене сіткою літер, думка живе і діє. Все решта
розвівається вітром. Прогрес у розвитку людської думки, досягнення
розуму людського народилися з оцих слабеньких літер – стеблинок на
білому полі, паперу”, – писав Ян Парандовський у своїй “Алхімії слова”,
ніби закликаючи нас досліджувати все, що написане тими, хто жив до нас.

^

`

r

t

¤

¦

FH??ooe

e

hI

hI

hI

`

t

¦

H?oe

gdI

Групові форми дослідження методом навчального мозкового штурму.
Технологія проведення.

Комплектуються групи із 7-9 учнів, які упродовж 10-15 хвилин генерують
ідеї, потрібні для розв’язання проблеми.

Штурм відбувається у 3 етапи:

І етап – озвучення і фіксація ідей;

ІІ етап – експертний аналіз і відбір;

ІІІ етап – група відбирає 2-3 найкращих варіанти і обирає спікера, який
розповідає про них учням і вчителю.

Завдання для І групи

Які саме ключові уривки з кіноповісті слід озвучити, щоб світ
Довженкового дитинства постав у всій красі і повноті?

Завдання для ІІ групи

Створити цитатний проект характеристики образів повісті так, щоб
наймісткіше передати їх колорит.

Завдання для ІІІ групи

Окресліть основні проблеми повісти “цитатним ланцюгом” та
викристалізуйте ідею твору.

Завдання для IV групи

Дослідіть художні особливості повісті й подайте “цитатну опору” на
розсуд однокласників.

Проблемні запитання для активізації мислення.

Які люди оточували героя повісті?

Від чийого імені ведеться розповідь – малого чи дорослого Сашка?

Яким було розуміння життя і смерті дитиною?

Як гармоніювала природа і дитина?

Яке завдання художника, митця?

Чи може дитина усвідомлювати себе як представника роду, нації?

Чи уявляв Сашко свій родовід через конкретні заняття родичів?

Про що свідчить відсутність сюжету в повісті? Чи не далися взнаки
імпресіоністичні погляди у школі Геккеля?

Яка роль пейзажу в повісті?

Яке місце фольклору в творі?

Який синтаксичний спосіб вираження, думки у Довженка улюблений?

З якою метою вдається письменник до засобів сміху у “Зачарованій Десні”?

“Тропи-стежини до людських сердець” (Ян Парандовський). Якими стежинами
увійшов Довженко до вашого серця?

Про що свідчить мова твору, яка вона?

Прокльони – це творчість чи крик зболеної душі?

Озвучення результатів мозкового штурму.

Експертна оцінка роботи учнів учителем, підсумок уроку.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
