Урок української мови у 4 класі
Тема. Прикметники-антоніми
Мета
ознайомити учнів з прикметниками із антонімічним значенням;
розвивати увагу, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення учнів;
розширювати словниковий запас слів;
виховувати любов до праці.
Обладнання
картки для групової роботи;картки для роботи в групах;
картки для поетапної роботи; планшети, фішки.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
– Працюймо наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилина не
втратилась марно.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
З великої хмари малий дощ буває.
– Прочитайте речення,яке записане на дошці. Яке це речення за метою
висловлювання?(Розповідне).Що ще ви помітили?(Це прислів’я)
-Поясніть. Як ви його розумієте.
– Запишіть його каліграфічно у зошити.
– Підкресліть в реченні головні члени.
– Якими частинами мови виражені слова в реченні?
– Зробіть .будь ласка, звуко – буквений аналіз слова буває.
Буває – [б у| в а| й е] – 5 б.,6 зв.,3 скл.
– Чому у слові звуків більше, ніж букв?(Буква є на початку складу
позначає два звуки).
– Що ви можете сказати про слова великої – малий?(Антоніми).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
– Що було задано додому?(Вправа 193(3)- червоним вогникам; зеленим-
скласти казку про снігура.)
– Сьогодні ми послухаємо зелені вогники, а у червоних вогників я
перевірю домашнє завдання при перевірці зошитів.
– Молодці. Ви гарно підготували домашнє завдання.(Оцінювання робіт
учнів).
ІV. Актуалізація опорних знань.
– Діти,давайте пригадаємо, яку тему ми вчили на попередньому
уроці?(Прикметник).
– Яка частина мови називається прикметником?
– Прочитайте речення, яке записані на дошці. Назвіть прикметники.
Що це за ягоди, що в жнива гіркі, а в мороз солодкі?
– Що ви можете сказати про ці прикметники?(Антоніми).
– Давайте пригадаємо визначення слів-антонімів.(Антоніми- це пари слів з
протилежним значенням .)
V. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
– Діти,як ви гадаєте,про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?
– Так. Вірно .Тема сьогоднішнього уроку «Прикметники-антоніми».
– Давайте визначимо мету нашого уроку.(Діти визначають).
– Скажіть, будь ласка, для чого нам потрібні прикметники – антоніми?
VІ. Вивчення нового матеріалу .
– Прочитайте, будь ласка, речення. Назвіть у ньому прикметники-антоніми.
Повний колос до землі гнеться, а порожній угору пнеться.
1. Підготовча робота. Робота з планшетами.На дошці записані слова:
1-боязкий
2-веселий
3-тихий
4-довгий
5-поганий
– А зараз ми з вами попрацюємо з планшетами. Я читатиму слова, а ви на
планшетах будете записувати у рядок, через кому, цифру, якій відповідає
слово-антонім,записане на дошці. Читаю слова:
голосний
сміливий
сумний
добрий
короткий
– Правильні відповіді:3 ,1 , 2 , 5 , 4 .
2. Поділ на групи.
– Ті діти, які правильно записали всі цифри кладуть до мене повернуту
зелену фішку ,а хто помилився – червону.
3.Поетапна робота.
Зелені вогники Червоні вогники
1.Добери за зразком:
Короткий-довгий .
Далекий – … .
Добрий – … .
Гарячий – … .
Перевірка завдань. Слухають усі.
2.Вправа 194(3,4 речення)
¶
i
¶
i
..
p
3/4
????????????6
??6
$
)Прочитай прислів’я і спиши, вставляючи замість крапок антоніми до
виділених слів.Поясни прислів’я.
Ранні пташки росу п’ють , а … сльози ллють. Руки білі , а сумління … .
Перевірка завдань. Слухають усі.
3. Вправа 195(1,2 словосполучення)
До кожного прикметника ,поданого в словосполученні, добери і запиши
відповідний антонім. При потребі скористайся довідкою. Назви
словосполучення, які вжиті в переносному значенні .
Легкий мішок – … .
Легке завдання- … .
Гаряча вода – … .
Гаряча вдача – … . Працюють з учителем.
Знайти у реченні антоніми. Виписати їх.
Нових друзів наживай, старих –не забувай.
2.Добери за зразком:
Вузький-широкий.
Темний- … .
Солодкий- … .
Білий- … .
3.Вправа 194(1,2 прислів’я).
Прочитай прислів’я і спиши, вставля-ючи замість крапок антоніми до
виділених слів. Поясни прислів’я.
Маленька праця краща за … безділля. Праця чоловіка годує, а … марнує.
Перевірка завдань. Слухають усі.
4. Спільне завдання.
Усне виконання вправи 197.Складання речень з поданими словосполученнями.
5. Фізкультхвилинка.
6.Робота в парах.
– А зараз ми з вами пограємо у гру «Знайди без затримки». Перед вами
лежать картки,на яких є два стовпчики слів. Вам потрібно швидко і
правильно знайти відповідні антоніми до слів першого стовпчика у другому
і з’єднати їх.
важкий низька
великий порожня
висока малий
повна легкий
7.Перевірка виконаної роботи.
8. Робота в групах.
– А тепер працюємо в групах.
1 група.
Прочитайте речення. Виділені слова замініть антонімами.
Його портфель був порожній .У Сергійка м’який характер.
2 група.
Складіть речення з антонімами,використовуючи малюнки.
яблуко – лимон
сіль – цукор
3 група.
Замініть подані словосполучення сполученням прикметників з іменниками.
Подвір’я школи – …. ….. .Фартух для роботи – … … . Ящик з фанери – … … .
4 група.
Введіть в речення подані словосполучення. Поясніть їх значення.
Гострі зуби;гострий зір.
9.Перевірка роботи в групах. Словникова робота.
Фанера –
1)тонкі листи деревини для облицювання столярних виробів;
2)деревний матеріал з кількох склеєних тонких пластинок дерева з
перехресним розміщенням волокон.
Фартух –
1)частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду під час виконання
різних робіт;
2)шкірна,полотняна запона в колясці, візку для захисту їздця.
VІ. Підсумок уроку.
– Яку роль,на вашу думку, відіграють антоніми у прислів’ях?
– Що головне ми маємо головне запам’ятати з сьогоднішнього уроку?
VІІ. Домашнє завдання.
Зелені вогники – Вправа 198(вся);
Червоні вогники – Вправа 198(2завдання)
– На цьому наш урок закінчено. Дякую вам,діти, за співпрацю.
Автор: Філоненко І. А., учитель початкових класів Малинської ЗОШ І-ІІІ
ступенів №3
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter