.

Повторення вивченого про спілкування і мовлення. Ситуація спілкування та її складові (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
0 3325
Скачать документ

Конспект уроку

Повторення вивченого про спілкування і мовлення. Ситуація спілкування та
її складові

Мета: поновити в пам’яті учнів те, що відомо їм про відмінності між
мовленням та види мовленнєвої діяльності, про мовленнєву ситуацію;
розвивати в учнів логіку мислення, зв’язне мовлення; виконувати правила
етикету.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Розвиток зв’язного мовлення

1. Прослухайте казку

Знахар

Колись давно люди мало жили, бо не вміли рятуватися від хвороб. Про
першого на землі знахаря є така казка.

Служив у аптекаря бідний хлопець. Якось приніс аптекар білу гадюку й
наказав слузі її засмажити. Але самому не їсти.

Хлопець засмажив гадюку й попробував, чи не забув посолити. Вийшов
надвір і чує, що квіти, дерева, птахи й тварини говорять, як люди. І він
їхню мову розуміє.

Наказав аптекар слузі взяти кошика та йти з ним у луг збирати зілля.
Нахилився хлопець до квітки, а вона листочком шелестить. Той шелест – як
слова, і він їх розуміє. Квітка хлопцеві сказала, що лікує застуду. Той
кивнув і зірвав її.

Аптекар це спостеріг і усе зрозумів: відтяв слузі язика, відрубав руки і
прогнав.

Довго блукав німий каліка лісом. Якось почув щебетання двох пташок.
Колінця їхнього щебету були як слова. Хлопець їх зрозумів.

– Чула, що царівна тяжко захворіла? – щебече перша пташка.

– Чула. І знаю, як її вилікувати, – відповіла друга.

– А як? А як? – запитує перша.

– Завтра вранці випаде така роса, що всі недуги лікуватиме…

Наступного ранку німий каліка змастив росою культі рук – руки й виросли.
Змочив у роті язик – і той відріс.

Тоді набрав у коновку тієї роси, пішов до царського палацу, сказав
цареві купіль для хворої зготувати. Накрапав у ту купіль роси. Царівна
скупалася і видужала.

Вдячний цар видав свою дочку за хлопчину заміж. Став хлопець знахарем.
Багатьох він вилікував, життя продовжив.

2. Бесіда з учнями

Чого хлопець набув, скуштувавши зміїного м’яса, – знання мови рослин і
тварин, чи здатності мовлення за допомогою їх мови?

Що втратив, позбувшись язика, – знання мови рослин і тварин, людей, чи
здатності спілкуватися, тобто спроможності мовлення? Чи можливим є
мовлення без знання мови? Чи завжди знання мови забезпечує можливість
мовлення?

3. Робота з підручником. Розгляд таблиці за вправою 15

&

(

4

6

(

6

?????Ue?Які існують дві основні форми мовлення? Назвіть чотири основні
види мовленнєвої діяльності.

Що ми робимо, коли сприймаємо

а) усне висловлювання; б) письмове мовлення?

Що ми робимо, коли створюємо

а) усне висловлювання; б) письмове мовлення?

Від чого залежить характер нашого мовлення?

Назвіть складові поняття “мовленнєва ситуація”.

4. Скориставшись таблицею, визначити тему, основну думку та форму
можливого висловлювання, уявивши, що ви прийшли:

– до шкільної бібліотеки; до книгарні;

– до аптеки; до поліклініки;

– на засідання мовного гуртка.

5. Скласти першу репліку діалогу, в який ви вступите за поданих нижче
ситуацій. Зорієнтувавшись у ситуації, скористайтесь таблицею. Які
ввічливі слова ви використаєте?

Ви хочете купити в книгарні книжечку, останній примірник якої виставлено
на вітрині;

– ви знайшли у вагоні поїзда метро кимось загублену парасольку;

– ви прийшли до цирку, не маючи квитка на виставу;

– ви прийшли відвідати хворого однокласника.

6. Прочитати. У спілкуванні з ким може бути використане кожне з поданих
звернень? У якій обстановці (офіційній чи неофіційній?)

Людмило Семенівно! Пані Оксана! Оксанко! Тітонька Василино! Люба моя
Василинка! Громадянко Василенко Тетяно! Вельмишановна добродійко
Валентина Ткачук!

7. Скласти репліку діалогу з використанням відповідних до ситуацій
етикетних формул, висловивши вдячність:

– матері за смачну вечерю в колі сім’ї;

– учителеві за позаурочну допомогу в навчанні;

– улюбленому письменникові за його творчість;

– сестрі (брату) за подарунок на день народження.

8. Скласти і “проговорити” за особами діалог, який міг би відбутися між
однокласниками, котрі вперше після літніх канікул зустрілись на
шкільному подвір’ї. Використати відповідні етикетні формули.

ІІІ. Підсумок уроку

Що таке мова і мовлення?

Які існують форми мовлення? А види мовленнєвої діяльності?

З чого складається мовленнєва ситуація?

IV. Домашнє завдання.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
