.

Механіка. Подорож по країні Інтелектуалів (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
0 2631
Скачать документ

Розробка уроку-гри з фізики (9 клас)
на тему:
«Механіка. Подорож по країні ІНТЕЛЕКТУАЛІВ»
Мета уроку
• Навчальна: повторити та закріпити основні поняття та закони з теми «Механіка»; перевірити рівень засвоєння знань, понять, тверджень за допомогою проілюстрованих прикладів на основі задач, вміння застосовувати вивчене в знайомих і нових ситуаціях; формувати вміння застосувати одержані теоретичні знання в повсякденному житті для розв’язання побутових питань.
• Розвивальна: розвивати вміння систематизувати відомі фізичні факти, розвивати спостережливість, уміння встановлювати причинні зв’язки; формувати в учнів самостійну, творчу активність, ініціативу як стійкі якості особистості; виробляти вміння самостійно вчитися, поглиблювати або поповнювати знання; формувати в учнів позитивні мотиви учбової діяльності, пізнавальний інтерес, бажання вчитися, позитивне ставлення до навчання.
• Виховна: розвивати уявне й логічне мислення, інтерес до експерименту; виховувати навички індивідуальної і колективної роботи; виховувати інформаційну культуру учнів, увагу, акуратність у виконанні роботи.
Обладнання: мультимедійний проектор або дошка, комп’ютер, комп’ютерна презентація (або окремі відеороліки з мультиплікаційного фільму «А-ну, постривай!»), демонстраційні плакатні картки, картки із завданням для самостійної роботи, склянки, папір, модель колеса, фото відомих фізиків, пісчаний годинник, таблиця для оцінювання журі (додатки додаються).
Тип уроку – урок комплексного застосування знань по темі «Механіка»
Зміст уроку
Вступ
Сьогодні ми проводимо гру, яка називається «Подорож по країні Інтелектуалів». Всім подобається подорожувати. Ми з вами будемо подорожувати по казковій країні Інтелектуалів, мешканці якої мають власну мову, історію, закони і традиції. В подорожі приймають участь 4 команди, а також всі присутні. В кожній команді буде капітан, який відповідатиме за своїх подорожуючих, штурман, роль якого – вивчати маршрут та читати «дорожні знаки», лінгвіст, завдання якого – забезпечувати розуміння мови країни Інтелектуалів.

За подорожжю буде дуже уважно спостерігати шановне журі.
Зараз відбудеться презентація команд. Вирушаючи в подорож, мандрівники привітають нас, скажуть нам декілька слів. (привітання команд)
Спасибі командам.
Зараз ми з вами знаходимось перед закритими воротами країни ІНТЕЛЕКТУАЛІВ. Щоб потрапити до неї, потрібно підібрати ключ від колодки. Цікаво яка команда першою відкриє для нас ворота країни? Максимальна оцінка на цьому рівні 14 балів. Оцінюються швидкість та правильність виконання завдань. (Капітани отримують завдання до кросворду.) Додаток № 1(кросворд)
Кожному, мабуть, зрозуміло, що жоден, навіть “найгеніальніший геній” не народився з довгою бородою чи історичними вусами. Спочатку всі великі люди були просто хлопчиками та дівчатками. Такими, як ти. Дехто, може, трохи кращий, а інші гірші за тебе. Зрозуміти це легко, а відчути значно складніше.
Мешканці міста «Цікаве» пропонують вам зацікавити їх юмористичною розповіддю про видатних фізиків, для того щоб гостинно прийняти вас у своєму місті. Додаток № 2(цікаві повідомлення про видатних фізиків)
ВИВЧЕННЯ МОВИ КРАНИ ІНТЕЛЕКТУАЛІВ (конкурс лінгвістів)
Оцінювання: за кожний термін 0,1 б., за кожне вірне пояснення 0,5 б. Тепер ми з вами потрапили до країни Інтелектуалів . Насамперед потрібно знати мову, якою розмовляють мешканці міст та селищ. Лінгвісти кожної команди за 2 хвилини повинні написати якнайбільше слів-термінів, що відносяться до теми «Механіка». Потім необхідно пояснити два терміни за вибором журі.
ВИВЧЕННЯ «ДОРОЖНИХ ЗНАКІВ» КРАЇНИ ІНТЕЛЕКТУАЛІВ (конкурс штурманів) Додаток № 3 (презентація з використанням відеороліків з мультипліка-ційного фільму «А ну постривай!»), додаток № 4(картки з формулами)
Оцінювання: за кожну вірну відповідь 1 б., вірне пояснення 1 б, швидкість – 1 б.
Щоб подорожувати далі, потрібно пройти митний контроль, треба повторити «дорожні знаки», тобто формули та одиниці вимірювання фізичних величин. Задачі представлені у вигляді відеороліків з відомого вам мультиплікаційного фільму «А ну постривай!»Я читаю задачу, а команда обирає серед «дорожніх знаків» потрібні для розв’язування цієї задачі. Відповіді та пояснення дає штурман команди.
ЗАДАЧІ
1. З якою частотою обертався вовк навколо перекладини, якщо за 4 секунди він виконав 12 повних обертів? (див. відеоролік 1 презентації- додатку № 3)
2. З якою лінійною швидкістю повинен скакати кінь, щоб одне коло по арені цирку діаметром 13 метрів він подолав за 9,8 секунд? (див. відеоролік 2 презентації-додатку № 3)
3. З якою лінійною швидкістю вовк кинув капелюха, якщо 14 витків мотузки радіусом 0,2 метри розмоталися за 2 секунди? (див. відеоролік 3 презентації-додатку № 3)
4. З якою мінімальною швидкістю повинен рухатися літак атракціона, щоб центробіжна сила ще утримала зайця в кабіні літака? Літак рухався по колу радіусом 10 метрів. (див. відеоролік 4 презентації-додатку № 3)
Наші мандрівники наближаються до містечка ОЧЕВИДНЕ. Мешканці цього міста дуже люблять ставити складні запитання про прості речі. Оцінювання: за кожну вірну відповідь 1б.
М. ОЧЕВИДНЕ
1. Кажуть, що верхня частина колеса рухається швидше за нижню. Чи не помиляються мешканці міста «Очевидне» (Додаток № 5)

(Верхня частина колеса, що котиться, дійсно рухається швидше за нижню. Кожна точка колеса, що котиться виконує відразу два види руху: обертається навколо осі і в той же час рухається вперед разом з цією віссю. Вгорі обертальний рух додається до поступального, а внизу віднімається від поступального).
2. На гранчасту склянку покладемо дошку, а на неї поставимо важку гирю. Вдаримо по гирі зверху невеликим молотком.Склянка не розіб’ється. Чому склянка не розбилася, невже гиря зробила її міцнішою?
(Склянка не стала міцнішою. Під час удару молоток передає гирі імпульс .(Удар вважаємо абсолютно пружним). Швидкість гирі після удару можна знайти як , де М-маса гирі. Якщо маса гирі буде значно більшою за масу молотка, то ця швидкість буде малою. Кінетична енергія гирі також буде малою, і її не вистачить, щоби виконати роботу руйнування стінок склянки. Склянка може витримати вантаж масою більше 100 кг.
В цирку можна побачити такий номер. На артиста кладуть велику плиту, і на ній два асистенти починають потужно розбивати молотами великі камені. Чим більша за масою плита і камені, тим менше відчуває удари артист).
Ми наближаємось до столиці країни – місто ПРАВОСУДДЯ. (Додаток № 6). Мешканці цього міста живуть за законами власної Конституції. Сьогодні в місті відбудеться процес над чарівною мешканкою країни ІНЕРЦІЄЮ. Нас з вами, як вельмишановних гостей, запрошено на відкритий процес. Члени команд можуть свідчити з боку обвинувачувача або захисту. Цікаво чи не потрапить за грати чародійка ІНЕРЦІЯ?
Встати! Суд йде!
Головний суддя. Сьогодні слухається справа по звинуваченню Інерції. Вона звинувачується в тому, що за її провиною відбувається маса транспортних катастроф: мотоцикли, велосипеди розбиваються під час гонок, відбувається руйнація складів, і багато інших злочинів. Ми закликаємо сьогодні добре розібратися у поставленому нами питанні, зі справедливістю та безпристрасністю слухати свідчення свідків та винести справедливий вирок. Ввести підсудну!
Головний суддя. З’ясуємо особистість підсудної. Підсудна, ваше прізвище, ім’я, по-батькові.
Інерція. Інерція Фізична.
Головний суддя. Ваші батьки?
Інерція. Галілео Галілей та Ісаак Ньютон.
Головний суддя. Ваша біографія?
Інерція. Давньогрецький вчений Аристотель вважав, що рух тіл, викликаний дією якогось іншого тіла, повинен сам собою зупинитися, оскільки саме спокій є єдиним станом фізичного тіла, і всі тіла прагнуть до стану спокою. Він дивувався, чому камінь, випущений з його рук, продовжував рухатись, відділившись від його руки. Відповідь на це питання була дана моїм народженням через 2000 років в Італії великим вченим Галілео Галілеєм, а пізніше в 1678 р. його точніше сформулював Ісаак Ньютон.
Головний суддя. Що ви собою являєте?
Інерція. Властивість тіл зберігати стан спокою и рівномірного прямолінійного руху, коли на тіло не діють інші тіла.
Головний суддя. Чи є питання до підсудної у обвинувачення?
Головний обвинувач. Ні.
Головний суддя. У захисту?
Захисник. У мене є питання до суду: чи буде прийматися до уваги той факт, що батьками Інерції були такі відомі люди, як Галілео Галілей та Ісаак Ньютон?
Головний суддя. Суд розгляне всі факти.
Захисник. В такому випадку чи будуть судді поблажливі до підсудної, враховуючи заслуги її батьків?
Головний суддя. Суд враховує всі факти.
Захисник. У мене поки все.
Головний суддя. Чи є питання у присутніх?
Присутні. Кому ви належите?
Інерція. Всім тілам, абсолютно всім: фізиці, техніці, життю.
Секретар суду по черзі зачитує телеграми, що поступили в розпорядження суду.
Телеграма 1. Я, Аристотель, один з найвеличніших мислителів давнини, заявляю, що суд цей вважаю неправомірним. Всі описані вами заслуги та злочини не мають ніякого відношення до так званої вами Інерції. Після зупинки дії на тіло інших тіл перше не повинно рухатись.
Телеграма 2. Я, Галілео Галілей, великий фізик середніх віків, вітаю ваш суд, бо кожний, хто прагне дізнатися таємниці природи, гідний поваги. Нехай наука надасть вам мужності вистояти перед будь-якими муками мерзенної жорстокої інквізиції. Успіху вам, друзі і колеги!
Телеграма 3. Я, сер Ісаак Ньютон, англійський фізик і математик, радий, що закони природи не залишили ваші душі байдужими. Сперечайтесь! В суперечці народиться істина, і якщо ви її віднайдете, то I закон механіки, закон інерції, відкриє вам двері в чудовий світ науки.
Головний суддя. Тепер переходимо до слухання показань свідків.
Свідок(лжевчений). Я звинувачую пані Інерцію в тому, що вона зірвала мій блискучий науковий дослід.
Всі ви знаєте, що білети на авіарейси дуже дорогі. Тому не всі бажаючі можуть дозволити собі подорожувати по різним країнам та континентам. Я винайшов дешевий і досить швидкий спосіб подорожувати. Моя ідея заключаеться в наступному: щоб подорожувати, треба просто піднятися на повітряній кулі (краще в безвітряну погоду) високо в повітря і почекати, доки Земля через добове обертання повернеться і сама поставить подорожньому місце призначення. Таким чином,можна протягом не більше 24 годин потрапити у будь-яку точку на даній широті. Це була б найдешевша подорож на світі.
Я провів безсонні ночі, щоб якнайшвидше презентувати Академії наук свій науковий трактат. І що ж? Ось відповідь від рецензента із Академії наук:

«Шановний автор!
Ваша ідея була б дивовижною, якби можна було виключити явище Інерції. Але, на жаль, для вас та вашого винаходу, через інерцію повітря всі тіла обертаються разом з Землею. І в безвітряну погоду ви опиниитесь на тому самому місці, звідки і злетіли, яке за інерцією буде рухатись разом з Землею.
Шановні судді! Де ж справедливість? Чому через якусь інерцію ми, прості громадяни, повинні лишатися можливості подорожувати?»
Суддя. Пані Інерція, чи визнаєте ви себе винною?
Інерція. Визнаю. Але попрошу врахувати деякі обставини. Якби всі тіла на поверхні Землі не оберталися завдяки мені разом з Землею, то шановного обвинувача і всіх присутніх (щоб втримати на місці) довелося б прив’язувати до столів, вбитих в землю. А інакше всі ви цілодобово і безупинно подорожували б вздовж заданої паралелі проти обертання Землі.
Суддя. Слово надається наступному свідку.
2-й свідок. Я звинувачую Інерцію у переломі руки, ноги, двох ребер та струсові мозку. А діло було ось як.
Минулого тижня я їхав на автобусі по маршруту 12. Будучи законослухняним громадянином, ввійшовши до автобуса, я почав діставати гроші, щоб оплатити проїзд. В цей момент автобус різко повернув, і я вилетів у вікно, збивши по дорозі двох жінок з авоськами. Розбивши скло, я вилетів на зустрічну смугу і ледь не потрапив під вантажівку. Правда, мотоциклісту пощастило менше. В результаті я опинився в лікарні.
Виписавшись, пред’явив претензії водію автобуса. На моє щастя, водій виявився освіченим (підпрацьовуючим вчителем фізики) науково довів, що у всьому винна ІНЕРЦІЯ, а не він. До цього випадку з пані Інерцією я не був знайомий і помилково в усьому звинуватив безгрішного водія.
А сьогодні я вимагаю справедливості! Скільки ще нам, простим і законослухняним пасажирам, терпіти по вині цієї, прости Господи, наукової хуліганки?!
Головний обвинувач. Я прошу всіх присутніх в цьому залі серйозно поставитись до цього питання і згадати факти, приклади з вашого життя.
Свідок Р. Я також їхала в маршрутному таксі. Раптом він різко загальмував, а люди за інерцією продовжували рухатись,і багато з них забилися. Я також не втрималась і налетіла на чоловіка, що стояв попереду, наступила йому на ногу. Він вилаяв мене. І у всьому винна інерція.
Свідок К. Мене мама попрохала накрити на стіл перед обідом. Я несла тарілку з супом, поставила її на стіл, а суп по інерції вихлюпнувся на скатертину. Мама мене сварила, але ж я ні в чому не винна!
Свідок Н. Моя бабуся лежала в лікарні зі зламаною ногою. Вона йшла по дорозі, а дорога була слизькою. Ноги бабусі поїхали вперед, а сама вона по інерція не могла рухатись так швидко, впала і зламала ногу.
Головний суддя. Викликаються свідки захисту. Свідок Є., будь ласка.
Свідок Є. Мене мати попрохала вибити килим. Я палкою бив по килиму, він відходив в сторону, а пил за інерцією, залишався на місці. Якби не інерція, я не зміг би вибити килим.
Свідок С. Завдяки інерції велосипедисти не весь час крутять педалями. Набравши швидкість, людина припиняє працювати ногами, а велосипеди рухаються за інерцією.
Головний захисник. Товариші, сидячі в залі! Спробуйте згадати, скільки хорошого зробила підсудна, і повідомте ці факти суду.
Свідок К. Мій дядько – столяр. Мені багато разів доводилось бачити, як насаджається молоток на ручку. Він б’є ручкою по столу, а молоток за інерцією продовжує рухатися, насаджуючись надійно і швидко на ручку.
Свідок Ф. Інерція допомагає і в штовханні ядра. Спортсмен відштовхує ядро, і воно летить далі за інерцією.
Голова. Слово надається адвокату.
Адвокат. Важко не погодитись з тим, що інерція впливає на наше життя.
Однак, не треба вважати ІНЕРЦІЮ злом. Якби раптом не стало Інерції, то перестав би існувати весь наш світ, в ньому б зникли причинні зв’язки. І минуле не впливало б на теперішнє, а теперішнє –на майбутнє. У світі без інерції не вдавалося б кататися на ковзанах, неможливо було б бігати і навіть ходити. Із зникненням ІНЕРЦІЇ припинився б рух небесних тіл, Місяць упав би на Землю, а Земля (як і інші планети) упала б на Сонце.
Тому давайте вивчати ІНЕРЦІЮ і по можливості використовувати.
Головний суддя. Слово надається головному обвинувачу.
Головний обвинувач. Шановний суд, дорогі товариші! Навіщо ми всі тут зібралися? Адже вина підсудної очевидна. Я не можу зрозуміти, як здравомисляча людина , при всій моїй повазі до захисника, може захищати цю злочинницю. Кожен з нас відчував на собі знущання підсудної. Хто з нас не падав, спіткнувшись? Чи не за її виною стикаються машини? Подивіться на неї! Їй соромно! Вона знає, скільки праці знадобилось штурманам, щоб точно розрахувати, де викинути ялинку полярникам на Новий рік. А скільки за її виною зареєстровано травм?
Для більшої впевненості тут необхідно привести конкретні цифри.
І хтось ще намагається говорити про її невинність. Зупиніть це, друзі!
Головний суддя. Слово надається головному захиснику.
Захисник. Якщо розглядати вчинки Інерції з юридичної точки зору, то потрібно зауважити, плюсів у її вчинках більше, ніж мінусів, оскільки вищевказані її якості використовуються як у побуті, так і в техніці. Наведемо приклад: гарний, дуже гарний водій, завдяки інерції зберігає літри бензину. Правда, якщо необережний, легковажний і надто задумливий пішохід, до того ще не дотримуючий елементарних правил дорожнього руху, раптово з’являється перед машиною, то вона після гальмування, проїжджає ще кілька метрів (враховуючи ожеледицю) за інерцією. Це інерція встановлює світові рекорди, саме інерція, а не що інше.
Більш того, я вважаю, що ми повинні подякувати інерції.
Головний суддя. (зачитує рішення суду) Рішення суду: суд наш був правим. Уважно вислухавши обидві сторони, суд прийшов до наступного рішення.
Враховуючи деякі негативні сторони діяльності підсудної, тим не менш суд, покладаючись на свій власний досвід, на промову шановного захисту і покази свідків захисту, вважає більшу частину обвинувачень перебільшенням. А тому постановляє: з урахуванням користі дії інерції і шкоди негативних сторін, розширяти(на скільки це можливо) використання позитивних і вести боротьбу з негативними явищами інерції, для чого неупинно вивчати і глибоко обдумувати закони фізики, проникати в таємниці природи і ставити їх на службу людини!
Засідання суду вважаю закритим.
Наступний пункт нашої подорожі –місто ЕКСПЕРЕМЕНТАТОРІВ. Ті хто сюди прибувають, повинні показати, як швидко і правильно вони можуть пояснити суть фізичного досліду. Максимальна оцінка 3 бали.
Досліди:
1. Три склянки і аркуш паперу
Для виконання завдання необхідно мати три склянки і аркуш паперу. Необхідно встановити склянку на ар¬куш паперу, що, як місток, єднає дві склянки. Багато учнів вважає, що зробити це — неможливо, бо аркуш прогинається під дією сили тяжіння і не зможе втримати і склянку. Але, якщо зробити з аркуша гармошку, як зображено на малюнку, завдання виконає кожен.
Запитання
 Чому, якщо зробити з аркуша гар¬мошку, його жорсткість зростає?
 Як ще можна скласти аркуш, щоб він витримав склянку?
 Наведіть приклади використання ребер жорсткості у природі й техніці.
Пояснення явища
Коли з аркуша паперу зробити гармошку, в нього з’являться ребра жорсткості, які значно збільшують міцність і жорсткість конструкції
2. Півлітрова банка і кулька
Завдання: для виконання цього завдання необхід¬но мати кульку для гри в малий теніс і пів¬літрову банку. Тримаючи банку в руці, зробіть так, щоби кулька опинилась у банці.
Примітка
Нічим іншим допомагати собі не мож¬на. Поверхня стола повинна бути рівною.
Виконання цього завдання буде дуже складним, якщо не знати маленького сек¬рету. Щоби підняти кульку зі столу, необ¬хідно накрити її зверху банкою і колови¬ми рухами банки примусити кульку обер¬татись. Швидко перевернути банку і по¬казати всім, який ви спритний і розумний.
Запитання
 Чому кулька не випадає з банки, обертаючись усередині?
 Запропонуйте інший спосіб виконання завдання.
Пояснення явища
Кулька тримається в банці завдяки силі тертя нею і стінками банки.
Ми прибули до міста з цікавою назвою – місто ШВИДКОДІЯ. Мешканці цього міста пропонують своїм гостям перевірити власні сили.
1. Конкурс «розшифруй термін».
ЦІНРЕЯІ – ІНЕРЦІЯ
НЯКРПРИСОНЕ – ПРСКОРЕННЯ
ВАОДНИЖ – ДОВЖИНА
ВШИТІДКСЬ – ШВИДКІСТЬ
2. Конкурс «Любителі тварин» (Додаток № 7)
Потрібно знайти відповідність швидкості (м/с)тварини з її фото.
ЗАЯЦЬ, АКУЛА, ЖИРАФ, ЧЕРЕПАХА, СЛОН, ГЕПАРД
16,7 11 0,14 14,6 8,3 31
3. Конкур «Кмітливий та винахідливий»
Вам потрібно не називаючи терміну, охарактеризувати його так, щоб було зрозуміло іншому. На це вам дається 1 хвилина. Максимальна оцінка дорівнює кількості набраних балів.
(Додаток № 8)

А наприкінці нашої подорожі давайте послухаємо «Оду фізиці» в знак подяки мешканцям чарівної країни Інтелектуалів.
Ода фізиці
(науці, що пояснює життя)

Ти – дивовижна,
Й назва в тебе дивна:
Себе ти фізикою звеш
І в майбуття ти поведеш –
У край чарівний.
Наука, що описує життя!
Поясниш нам усе навколо:
І що за річ – магнітне поле.
Наука, що навчає нас життю.
Як захиститися
Від блискавки й розряду?
Що таке сніг? І треба зрозуміть,
Як поведуть себе
Однакові заряди?
Ньютон і Ом, Енштейн і Aрхімед –
Ці призвища прекрасно нам знайомі.
І всі закони, що вони відкрили,
Усьому людству вже давно відомі.
Все починаєтья з малого:
Найменший вірний крок науки –
Дарунок Всесвіту самого,
Він наближає нас до перемоги.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter

Похожие документы
Обсуждение

Ответить

Заказать реферат!
UkrReferat.com. Всі права захищені. 2000-2020