.

Листок – орган фотосинтезу (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
187 2729
Скачать документ

Розробка уроку в системі особистісно-орієнтовного навчання. 6-й клас

Листок – орган фотосинтезу

Мета:

розширити і поглибити знання учнів про фотосинтез;

з’ясувати особливості будови листка в зв’язку з його функціями;

формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між будовою листка і його
функціями;

вміння працювати з мікроскопом;

розкрити значення фотосинтезу в природі і житті людини;

виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиці „Зовнішня будова листка”, „Внутрішня будова листка”;
мікроскопи; мікропрепарати „Листок камелії”; роздаткові картки.

Хід уроку

Перший етап уроку. етап орієнтування. Позитивна установка на урок

Учитель. Доброго дня, діти. На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху
Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один
одному і побажайте успіху. До речі, успіх. Це важливо в житті людини? Ви
хотіли б бути людьми успішними? А що потрібною щоб досягти успіху в
житті?

На дошці викреслюється схема.

УСПІХ

Здоров’я

Праця

Знання

Бажання

А де все це можна здобути?

Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до
великого успіху. І сьогоднішній урок біології – це ще один крок до
нього.

Другий етап уроку. Етап визначення мети

Працюємо в парах.

Завдання

Об’єднайте терміни та поняття в певному логічному порядку так, щоб
вийшла схема. Про що розповідає ваша схема?

На дошці записані терміни та поняття:

Обмін речовин та енергії; стани; надходження речовин; перетворення;
виділення; асиміляція; дисиміляція; фотосинтез; дихання; синтез; розпад;
єдність і боротьба протилежностей.

Учні, які перші вірно виконали завдання. швидко відтворюють його на
дошці і пояснюють свою схему.

ОБМІН РЕЧОВИН ТА ЕНЕРГІЇ

етапи

надходження речовин

перетворення

виділення

асиміляція

дисиміляція

синтез

розпад

фотосинтез

дихання

Тема, яку ми почали вивчати на минулому уроці, розрахована на шість
уроків і називається (записано на дошці).

ОСНОВНІ ЖИТТЄВІ ФУНКЦІЇ РОЛСИННОГО ОРГАНІЗМУ

Чому саме обмін речовин та енергії, – таку функцію рослинного оргазму ми
розглянемо першою?

Що такого для живих організмів дає обмін речовин, до без нього немає
життя?

Учні відповідають

Учитель узагальнює:

Світ живої природи дивовижно різноманітний. Але будь-то невидима
неозброєним оком бактерія, маленький жучок, тендітна берізка чи людина,
в основі життя лежить процес обміну речовин та енергії, так як він
забезпечує живому: 1. надходження енергії; 2. будівельного матеріалу; 3.
підтримання гомеостазу.

Зверніть увагу на схему на дошці.

Який із процесів, що є складовими обміну речовин та енергії в рослинному
організмі є важливим не тільки для існування рослин, а завдяки йому на
Землі живуть всі інші живі організми і людина в тому числі.

Фотосинтез. Це і є тема сьогоднішнього уроку.

Які ж завдання ми собі поставимо?

В ході відповідей дітей на дошці вимальовується схема:

Де?

Фотосинтез

Як?

Значення?

Завдання уроку

Учитель демонструє зелений листок.

Діти, що у мене в руках?

А чому я сьогодні вам його демонструю? Чому не чудову квітку, стебло чи
корінь?

Отже, листок – це орган фотосинтезу.

Доповнюється схема – завдання уроку.

Як?

Де?

Фотосинтез

Значення?

Листок

Будова?

Функції?

Третій етап уроку. Етап проектування

Діти, перед нами чітко постало завдання уроку. Складаємо план його
реалізації.

Діти разом з учителем складають план дій.

Я + дії

Працюю самостійно

Працюю в групі

Читаю

Слухаю

Розповідаю

Досліджую

Узагальнюю

Оцінюю

Мої досягання

Четвертий етап уроку. Етап організації виконання плану роботи

І так, фотосинтез. Що ж таке фотосинтез?

То рослини утворюють органічні речовини з неорганічних і так живляться?

Як гадаєте, таємниця живлення рослин людині одразу стала відомою?

Ні, вона має тривалу історію досліджень і відкриттів.

Теорії живлення рослин.

Коротке повідомлення вчителя.

1. Ґрунтова теорія живлення. Аристотель.

2. водна теорія живлення. Ван Гельмінт – голландський природодослідник.

3. Повітряна теорія живлення. Джозеф Прістлі – англійський хімік.

К. Тімірязєв, учений, що вніс великий вклад в розкриття таємниці
живлення рослин, таємниці фотосинтезу, називав листок – фабри кою
фотосинтезу, а важливу речовини, що є в ньому – Прометеєм, який викрав
вогонь з небес і подарував людям.

Як влаштована ця фабрика?

Хто цей Прометей?

Де і як відбувається фотосинтез?

Щоб дати відповіді на ці запитання, дослідимо будову листка.

Пригадайте зовнішню будову листка: яка його частина є головною? чому
саме такої форми він?

Дослідимо внутрішню, клітинну будову листка: які основні складові
частини листкової пластинки ви можете виділити?

Учитель на дошці, учні в зошитах починають складати схему.

Клітинна будова листка

покриви листка

м’якоть

жилки

А тепер досліджуємо детально клітинну будову кожної складової частини
пластинки листка і її функції.

Для цього об’єднайтеся в 6 груп, по 5 чоловік.

Отримайте завдання для групи. Розподіліть обов’язки.

Завдання групи: 1, 2; 3, 4; 5, 6.

Дослідіть покриви листка

1. Прочитайте текст §30, с. 81: Покриви листка. Розгляньте малюнок 82.

2. Розгляньте клітини покривів листка на мікропрепараті.

3. Зробіть висновок:

а) якою тканиною утворені покриви листка;

б) особливості будови цієї тканини:

як розташовані клітини: щільно чи рихло;

чи мають вони забарвлення;

в) чи відрізняються клітини, що утворюють покриви верхньої та нижньої
сторін листка;

г) які функції покривної тканини і чим відповідає їм її будова?

Дослідіть м’якоть листка

1. Прочитайте текст в підручнику на с. 82.

2. Розгляньте будову м’якоті листка на мал. 82.

3. Розгляньте клітини м’якоті листка за допомогою мікроскопу.

4. Зробіть висновок:

а) якою тканиною утворена м’якоть листка;

б) які різновиди цієї тканини розрізняють та як вони розташовані у
листку;

в) які особливості будови тканини, що утворюють м’якоть листка: клітини
розташовані щільно чи рихло; клітини забарвлені чи безбарвні; їх форма;
що надає їм забарвлення;

г) які функції виконує тканина м’якоті листка? чи відповідає їм її
будова?

Дослідіть будову жилок листка

1. Прочитайте текст на с. 23 підручника: Механічні тканини. Провідні
тканини. Зверніть увагу на останній абзац на с. 23.

2. Розгляньте будову жилок на с. 82, мал. 82, та на с. 23, мал. 19.

j

l

l

3. Розгляньте клітинну будову жилок листка за допомогою мікроскопу.
Порівняйте побачене з малюнком.

4. Зробіть висновок:

З яких тканин побудовані жилки?

Що таке судинно-волокнистий пучок?

Які особливості будови цих тканин: з яких клітин вони побудовані; як
розташовані клітини щільно чи рихло.

Які функції виконують тканини жилок листка?

Доповідачі кожної із груп звітують про виконану роботу, розкривають свої
питання, роблять висновки. в ході їх виступів учитель на дошці, учні в
зошиті доповнюють схему-конспект.

КЛІТИННА БУДОВА ЛИСТКА

покриви

м’якоть

жилки

утворює покривна тканина

тканина

тканина

механічна

провідна

клітини безбарвні прилягають щільно

продих

дрібні, зелені клітини

волокна

судини

ситовидні

трубки

То чому листок зелений, а не, наприклад, чорний?

Для чого сонячні промені рослині?

Рольова гра „Фотосинтез”

1. Назвіть дійові особи „фотосинтезу”?

2. Вийдіть до дошки, хто хоче їх зіграти.

3. Учитель роздає заготовлені листки – дійові особи:

а) СО2; б) Н2О; в) листок; г) сонячний промінь; д) С6Н12О6; е) О2.

3 хвилини група готує сценку.

Запитання до класу: „У чому ж значення фотосинтезу?”

1. Живлення рослин:

вуглеводи, жири, білки

будівельний матеріал

джерело енергії

надлишок

запас

2. Маленький хлоропласт в зеленій рослині – це та маленька лабораторія,
якій має завдячувати життям вся планета. Зелена рослина годує, одягає і
зігріває нас.

Горять дрова в печі, спалюється нафта і вугілля на виробництві – все це
результат життєдіяльності рослини. Ввібраний соті мільйонів років назад
зеленою рослиною промінець зберігся до наших днів у вигляді кам’яного
вугілля.

Давні греки уявляли Землю як кулю, що лежить на плечах титана Антея. Без
перебільшення можна сказати, що могутнім Антеєм, що тримає життя на
Землі є іноді дуже тендітні і ніжні, а іноді могутні, але обов’язково
зелені рослини.

3. Один надзвичайно важливий для життя планети продукт утворюється у
ході фотосинтезу – кисень.

Актори готові?

V. Контрольно-оцінювальний етап

Учитель демонструє листок.

Діти, що я тримаю в руках. Це просто листок?

а) Фабрика фотосинтезу, в якій управляє Прометей – хлорофілове зерно.

б) Це посередник між небом і Землею.

в) Антей, на якому тримається життя на Землі.

Чи заслуговує листок уваги і поваги людей?

А ви виражали йому цю повагу?

Якщо і ні, то після сьогоднішнього уроку ви висловите їх листку.

А тепер перепочинемо, а для цього пропоную здійснити заочну подорож в
природу. Екскурсоводом буду я. Ви уважно слідкуєте за моїми словами,
включаєте всю свою уяву і продовжуєте мої думки тим, що будете бачити –
уявляти. Тож вирушаємо.

Закривайте очі. Вирівняйте спинки і вперед.

…Ми вийшли із школи і направляємося до парку. На дворі… (Зима, сніг,
мороз.) Піднялися по сходинках, ще кілька кроків, і ми в парку. Дерева
стоять замріяні, мовчазні і… В парку тихо-тихо. Тільки сніг порипує
під ногами. Зима. Але день стає все…? (Довшим.) А сонечко гріє…? І
невдовзі відступить мороз, розтане сніг…? (Задзюркотять струмочки,
заспівають пташки…) Пробудяться від зимового сну луги, ліси, парки.
Дерева одягнуть ошатне вбрання. На тендітній берізці з’являться…
(листочки), які вони?

На могутньому дубі листочки…?

На мужньому клені вони…?

Але надворі зима. А нам повертатися на урок. Заходьте, будь ласка.
Розкривайте очі. А спинки тримаємо рівно.

Як вам наша уявна подорож? Чи сподобалося? Ви відпочили?

А тепер повернемося до схеми-завдання уроку.

Чи можете ви дати на них відповіді?

Де відбувається фотосинтез?

Як? Його значення?

Чи відповідає будова листка його функції? Доведіть це.

А тепер спробуйте використати набуті знання для вирішення творчих
завдань.

Кожна з шести команд отримує одне завдання. Через 1 хвилину зачитують
запитання і дають свою відповідь.

Завдання

1. „Дайте найкращому кухареві скільки завгодно свіжого повітря, скільки
завгодно сонячного світла, й цілу ріку чистої води, та попросіть його,
аби з усього цього приготував вам цукор, крохмаль, жир і озерною він
вирішить, що ви з нього глузуєте”, – писав Тімірязєв. Але те, що
здається неймовірно фантастичним людині, може здійснити інший „кухар”.
Який? Як він це зробить?

2. Ще колись К. Тімірязєв сказав: „Колись, десь на Землю упав промінець
світла, але він впав не на безплідний ґрунт, він упав на зелену билинку
пшеничного проростка, або, краще сказати на хлорофілове зерно.
Вдаряючись об нього, він потух, перестав бути світлом але не щез…”

Продовжіть думку великого вченого. Куди помандрував далі сонячний
промінець, що впав на пшеничний проросток?

будівельний матеріал

джерело енергії

робота м’язів

головного мозку

(Зерна крохмалю насіння пшениці хліб організм людини)

3. Винахідник паровоза Стефенсон одного разу запитав друга: „Що рухає
поїзд?” Друг відповів: „Твій винахід”. На це Стефенсон зауважив: „Ні.
Поїзд рухає той сонячний промінь, який сотні мільйони років тому
поглянула зелена рослина”.

Що мав на увазі Стефенсон?

4. Зелені рослини утворюють органічні речовини в ході фотосинтезу.
Частина з них витрачається рослинами на утворення нових клітин, частина
служить джерелом енергії, необхідної для життя рослин. Що відбувається в
рослині, якщо органічних речовин утворюється більше, як потрібно для
названих процесів рослині?

5. За 300 років рослини суші і Світового океану можуть використати для
фотосинтезу весь вуглекислий газ, що є в атмосфері. Чому це не
відбувається?

6. 1 га лісу може підтримувати дихання 30 чоловік, а 1 га кукурудзи –
150 чоловікам. Як і чому?

Запитання 7 до всього класу:

Життя – це рух. А для руху потрібна енергія. Які джерела енергії вам
відомі?

Енергоносії – дешеві чи дорогі? Сонце – це потужне, безкоштовне джерело
енергії. Які можливості його використання людиною? Чи проводились вже
якісь дослідження, їх результати?

Це буде ваше домашнє завдання. §30, 31.

Поверніться до схеми „Я + дії”.

Оцініть свою роботу на уроці; роботу вашої групи; роботу класу; урок в
цілому.

І, нарешті, повернемося до того, з чого почали урок. Ви бажали, ми
бажали один одному успіху. Ви його досягли на уроці?

Отже, ви зробили ще один крок до великого життєвого успіху. І неодмінно
вам цього бажаю. Я впевнена, його досягнете.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
