.

Екологічне виховання молодших школярів (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
202 3085
Скачать документ

Екологічне виховання молодших школярів

Нині екологічна криза все більше нівечить природу нашої країни. Людству
найближчим часом загрожує небезпека, якщо воно не змінить стиль свого
існування й діяльності, не визначить своїх життєвих цінностей.
Презентуємо сценарії двох уроків Ольги Діщенко, учителя-методиста
Котелевської гімназії № 1 ім. С. Ковпака, Полтавська обл.

Нині екологічна криза все більше нівечить природу нашої країни. Людству
найближчим часом загрожує небезпека, якщо воно не змінить стиль свого
існування й діяльності, не визначить своїх життєвих цінностей. Оскільки
наше життя не можна відокремити від навколишнього середовища, в якому
живемо, то вся освіта має нести екологічну ідею. Людству потрібні нова
філософія життя, висока екологічна культура та свідомість.

Ці завдання певною мірою може виконувати навчальний курс «Я і Україна.
Довкілля» (авт. К. Гуж, В. Ільченко), укладений відповідно до вимог
Держстандарту та Типових навчальних планів початкової загальної освіти
(галузь «Людина і світ»). Він допомагає учням не тільки пізнавати
навколишній світ, установлювати картину взаємозв’язків у природі,
зрозуміти загальні закономірності в довкіллі, а й оцінити роль і місце
людини у природі.

Ураховуючи завдання та мету курсу, я намагаюсь пробудити в учнів
занепокоєність станом природи, їхнього безпосереднього оточення і
планети в цілому, а також ініціюю екологічне мислення та поведінку в
повсякденному житті. Кожний учень має усвідомити важливість своєї ролі в
тому, щоб зробити світ кращим і здоровішим. Кожний повинен переконатись,
що він відповідальний не тільки за себе, а й за всю планету. Адже наше
життя залежить від стану та здоров’я довкілля.

На уроках вищезгаданого навчального предмета я прагну створити комфортні
умови для природовідповідного, особистісного розвитку школяра,
задоволення його потреб у пізнанні свого довкілля та задоволення
природних потягів дітей до дослідництва й висновків, конструювання та
художнього самовираження. Для цього застосовую різні форми та методи
навчання. Зокрема проводжу уроки-міркування, урок-казку, подорож,
використовуючи ребуси, кросворди, казки, ігрові ситуації, що сприяють
активізації учнів та їх пізнавальної активності. До проведення уроку
залучаю й учнів (метод «Навчаючи – учусь»). Заздалегідь підготовлені
діти в цікавій формі повідомляють про певні спостереження, об’єкти чи
явища природи. Люблять вихованці бути дослідниками, відкривачами,
кореспондентами, акторами, працювати у групах.

Така методика роботи дає можливість не тільки забезпечити учнів системою
знань про природу, розвивати критичне мислення, мовлення, упевненість у
собі, а й формувати екологічно та інтелектуально розвинену, віддану
своїй Батьківщині людину, здатну відповідати за збереження себе та свого
природного й суспільного довкілля.

Пропоную вашій увазі кілька таких уроків.

ПРИРОДА НАВКОЛО ТЕБЕ Урок «Я і Україна. Довкілля» (урок серед природи)
1-й клас

Мета:

дати учням уявлення про різноманітність природи рідного краю;

формувати поняття «жива» й «нежива природа», «предмети, створені руками
людей»;

розвивати спостережливість та увагу школярів;

учити порівнювати, аналізувати, робити висновки;

виховувати шанобливе ставлення дітей до природи.

Обладнання: малюнки казкових героїв, матеріал для гри «Бюро знахідок».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Пролунав шкільний дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Хоче нам сьогодні він

Показати дивний фільм.

І не вигадку – реальне:

Про природу нашу гарну.

Але перш ніж перейти до даного завдання, мусимо знати погодні умови на
сьогодні та результати спостережень гідрометеорологів.

Методичний коментар: до перших таких повідомлень учням допомагає
готуватись учитель.

а) Повідомлення «синоптиків»

Перший учень. Сьогодні 14 вересня, п’ятниця. Небо чисте, безхмарне.
Світить сонце. Але в повітрі відчутна прохолода.

Другий учень. Ідучи до школи, я помітив, що на деревах і кущах помітно
побільшало жовтих, червоних багряних листочків. Отже, пора року – осінь.
Але вона напрочуд красива.

Прогноз погоди вели (називають свої прізвища).

Учитель. Дякуємо. Ви так цікаво розповіли, що мені хочеться опинитися
серед цієї краси. А, ви, діти, бажаєте помилуватись природою? (Так.)

Добре, у такому разі ми проведемо урок серед природи, на подвір’ї. Саме
там зможемо подивитись дивний фільм про чудову природу, дослідити,
пізнати її та зрозуміти багато цікавого.

б) Повторення правил поведінки в довкіллі

Але, щоб не зникла дивна казка, ведіть себе спокійно й тихо, будьте
уважні та спостережливі. Бо й девіз нашого уроку закликає (читаю з дошки
разом із дітьми):

«Стань, послухай, роздивись!

Мову рідної природи

Розуміти серцем вчись.»

ІІ. Вивчення нового матеріалу

а) Актуалізація опорних знань учнів

Учитель. Ось і прийшли ми на гостини до природи. І перш за все, якщо ми
люди, то маємо привітатися з довкіллям.

Діти повторюють за вчителем.

Наше довкілля, доброї днини!

Щирий уклін тобі від людини.

Поруч із нами в житті повсякчас

Є ти учителем, другом для нас.

б) Активізація учнівського колективу

Учитель. Довкілля! Дов-кіл-ля. Вслухайтесь, діти, у це слово. На яке
слово воно дуже схоже? (Довкола.)

Так, справді, усе, що знаходиться довкола нас і пов’язане з нами в
житті, називається довкіллям.

Розповідає вчитель.

Озирнись навколо ти,

І побачиш диво:

Небо, сонце і пташки…

Як же тут красиво!

Ось береза розплела

Коси свої жовті,

А ялини, як були,

Не змінились зовсім.

Про що розповів віршик? (Про небо, сонце, пташки, берези, ялини.)

Погляньте, які з них є зараз у нашому довкіллі? Озирніться й доповніть,
які предмети довкілля ви ще бачите?

в) Пізнавально-розвивальні вправи

Учитель. Серед усього названого є жива природа, нежива та предмети,
створені руками людей. Як ви гадаєте, що могло б належати до живої
природи?

Діти висувають свої припущення.

Із чого видно, що ця пташка – живий предмет? (Рухається, їсть, росте.)
Приставте долоньку до свого ротика. Що ви відчули? (Ми дихаємо.) А
пташка дихає? А дерево?

Якщо діти затрудняються відповісти, даю навідні питання. На кшталт:
«Чому нам легко дихати? Де береться чисте повітря?»

Отже, жива природа що робить?

Хором. Дихає, росте, їсть, (доповнюю) народжується.

Далі проводжу узагальнюючу роботу.

Хто так робить? (Синичка, грак, горобець…). Як назвати це одним
словом? (Птахи) І т. д.

Отже, до живої природи належать… (тварини, рослини, люди).

г) «Ми – дослідники»

Методичний коментар: розподіляю учнів на три групи та даю завдання
дослідити першій групі – воду в калюжці; другій – грудку землі; третій –
камінець.

Дослідіть, чи дихає, їсть, росте, народжується цей предмет довкілля,
тобто чи належить він до живої природи?

Який висновок зробила кожна група? (Це нежива природа, бо…)

ІІІ. Закріплення вивченого

а) Рухлива гра «Доторкнись»

Нумо дружно всі ставайте

І у гру із нами грайте.

Тільки, друже, не барись,

Поміркуй і враз торкнись… до живої природи (неживої).

б) Бесіда

Учитель. Сподобалась вам гра? Тепер запам’ятайте: уся природа
поділяється на живу й неживу природу. Усі предмети природи з’явились
незалежно від волі людини.

в) Гра «Ерудит»

Методичний коментар: разом з дітьми утворюємо коло. Вибираю для гри таке
місце, щоб там були рукотворні предмети.

Учитель. Дослідіть, які предмети знаходяться у вашому колі. Доведіть, до
чого саме вони належать: живої природи, неживої чи предметів, створених
руками людей, і чому?

IV. Поміркуй!

Учитель. Підійдімо, діти, до берізки. Для чого потрібна людині ця
рослина? Кому вона ще потрібна?

Відповіді дітей можуть бути різними.

Чия відповідь вам сподобалась, бо була правильною?

А тепер подивіться на цю річ. Що це? (Мітла.)

Із чого її виготовили? (З берези.)

Чи означає це, що мітла й береза належать до живої природи? (Ні, мітлу
створила людина.)

V. Узагальнення вивченого

Учитель. Діти, давайте знайдемо у природі такі предмети, які вкрай
необхідні. Доведіть свою думку.

Згодом, підійшовши до куща калини, діти знаходять адресований їм. У
ньому завдання від Пізнайка.

Чи потрібний сніг? Сонце? Синичка? Камінь? Гусінь?

Підсумовую аргументовані відповіді дітей.

Так, у природі потрібне все, і навіть гусінь, комарі чи попелиця, адже
вони є найкращим кормом для птахів.

Учитель читає вірш.

Потрібні усі – і злі, і привітні,

Страшнючі потвори і ті необхідні.

На світі потрібен усяк, хто в нім є,

Чи мед, чи отруту, чи ще що дає.

Важко живеться кішці без мишки,

І мишці без кішки не легше ні трішки.

Варті всі життя на землі –

І мусять це знати великі й малі.

Будьте уважні до природи, не нівечте її, зупиніть тих, хто забруднює
річки, засмічує ліси, знищує живу природу.

Світ же прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить –

Бо світ навколо любові просить.

VI. Підсумок уроку у класі

а) Засвоєння екологічного правила

Йтиму садом, полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави.

Я скажу їй: – Зеленій, живи!

б) Кореспондент журналу «Пізнайко» хоче дізнатись, що цікавого приніс
вам цей урок. Гра «Інтерв’ю».

ТВАРИНИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН.

ТВАРИНИ І ЛЮДИНА

Урок «Я і Україна. Довкілля»

2-й клас

Мета:

розширити й уточнити знання учнів про тварин, їх різноманітність і
середовище існування;

допомогти дітям зрозуміти залежність життя тварин від тепла, рослин,
інших тварин і людини;

розкрити цінність тварин у природі;

розвивати прогностичне мислення школярів;

виховувати любов до природи та шанобливе ставлення до тварин.

Обладнання: сюжетний малюнок дерева, малюнки тварин, схеми, картки з
написами, таблиця «Наш словничок».

ХІД УРОКУ

І. Організація класу та створення позитивного меседжа

Нас кличе в дорогу –

скоріш вирушай.

В мандрівках чудових

пізнай рідний край.

Відкрий таємниці

для себе, мій друг.

Для тебе іскриться

і річка, і луг.

Чи готові ви до відкриття таємниць?

ІІ. Актуалізація знань учнів

На дошці сюжетний малюнок дерева з таємничими помешканнями.

Тут на галяві дуб зелений,

Дупло якесь у ньому є.

Під дубом нірка і куреник –

Мабуть, помешкання чиєсь.

Дізнатись разом, друзі, маєм,

Хто мешкає на дубі цім.

Якщо загадки відгадаєм –

Відкриєм таємницю всім.

а) Відгадування загадок

1. Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала.

Не звірятко – просто диво:

Невгамовне, пустотливе.

Вгору – вниз, на гілку з гілки…

Хто це буде, діти… (білка)

2. У землі мої комори,

Добре рию ходи, нори.

Я маленький, мовчазний,

Ще до того і сліпий. (Кріт.)

3. Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і довгий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Шпак.)

4. Є у лісі хата.

В ній кімнат багато.

Тут диве отара

Добрих санітарів.

Та цю хату не чіпай –

Санітарам спокій дай… (мурашки)

До кожної відгадки діти з дошки добирають малюнок тварини та
прикріплюють до відповідного місця на сюжетному малюнку.

б) Бесіда про мурах, їх роль у житті лісу, бережливе ставлення людей до
них

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

а) Повідомлення теми та мети уроку

Учитель. Ось і відкрили ми з вами першу таємницю, дізнавшись про
мешканців цього чудового куточка довкілля. Сьогодні на нас чекає ще
багато таких таємниць. Одна з них сховалась у відгадках.

Ще раз подивіться на них (тепер у малюках) і назвіть їх. (Білка, кріт,
мурашки, дятел.)

Як назвати їх одним словом? (Тварини.)

Так, ви відкрили другу таємницю, а це є тема нашого уроку. Прочитаймо її
з дошки.

Читають тему з дошки.

б) Зустріч з Гадайликом

Час Гайдалика стрічати.

Хоче він багато знати

Про тварин і про природу.

Станем, друзі, у пригоді? (Так.)

Виходить хлопчик і питає учнів. Запитання підготовлені заздалегідь.

Допоможіть мені зрозуміти, чи належать тварини до природи.

До якої природи вони належать?

Чому ви так гадаєте?

Підходить до сюжетного малюнка.

Назвіть усі об’єкти живої природи, які є на малюнку. (Дуб, калина,
папороть.)

Як їх назвати одним словом? (Рослини.)

Як ви гадаєте, тварини і рослини між собою пов’язані? (Рослини дають
чисте повітря, без якого не може жити жодна жива істота; є кормом,
помешканням для них.)

Дякую вам за цікаві розповіді.

в) Робота з книгою (робота у групах)

Учитель. Тварини також для рослин необхідні. Чому і як вони стають у
пригоді рослинам, розповість вам текст. Опрацюйте його у групах, а потім
поділіться результатами своїх досліджень.

г) Обмін інформацією

IV. На гостини до лісової школи

а) Пізнавально-розвивальні вправи

На галявині щоднини

Всі збираються тварини.

Вчить малечу кожна мати

Повзать, плавать чи літати.

На дошці прикріплений перелік назв тварин: жаба, ластівка, павич, слон,
качка, вуж, дельфін, заєць, щука, вовк, лисиця, бджола, метелик, гадюка.

Ви уважно прочитайте –

Швидко відповідь давайте:

Хто із них лише літає?

Діти називають.

Хто в житті тільки стрибає?…

Хто спокійно походжає,

Бо для цього лапи має?…

Хто навчився лиш повзти?…

А хто вміє лиш пливти?…

б) Робота в парах

Учитель. Порадьтесь, який висновок треба зробити про пристосування
тварин до життя.

V. Фізкультхвилинка

Ходить бусол по воді

Чап! Чап!

Ловить жабок по одній

Хап! Хап!

Перелякані жабки

Ква! Ква!

Поховались під листки

Раз! Раз!

VI. «Хто де живе»

а) Чому бусол ловив жабок у воді?

Де можуть жити тварини? (У лісі, у землі, у воді, у траві, у вулику, у
хліві.)

б) Гра «Заблукала тварина»

На партах картки з назвами тварин. По класу розвішані картки з указаним
місцем проживання тварин.

Загубили ці малята

Свою маму, свого тата.

Де живуть, вони не знають

І сидять тепер, ридають.

Ви тваринам підкажіть.

У дім рідний відведіть.

VII. Міркуймо разом

Учитель. Серед тварин ви помітили диких і свійських тварин. Звідки
взялися свійські?

а) Повідомлення науковців про приручення собаки, коня, корови

б) Робота з підручником

Читання тексту про роль тварин у житті для людей.

в) Логічні вправи

Учитель. А як же дикі тварини? Навіщо вони потрібні? Можемо без них
прожити, адже від диких тварин одна шкода та страх. Лисиця краде курей,
вовк може поцупити ягнятко чи телятко…

VIII. Інсценізація «Це тварини на урок завітали до діток»

З’являються діти в костюмах тварин.

Усі. Ой, що ви про нас говорили? Як по правді, то, може, коли й удіяли
яке лихо, але ж користі ми приносимо набагато більше!

Зозуля. Це неправда, що дикі тварини непотрібні. Я – зозуля, хоч і
підкидаю свої яйця у гнізда іншим пташкам, не висиджую діток, але роблю
одну дуже важливу справу – поїдаю волохату гусінь, найбільшого ворога
садів.

Мурашка. А ми справжні трударі. Цілими днями стежимо за чистотою в лісі.

Вовк.

Невсипущий, хитрий, сірий,

Голоднющий, ікла шкірю.

Між кущами походжаю,

Пасовисько оглядаю.

Вовки у природі теж виступають санітарами. Ми полюємо на хворих та
ослаблених тварин, так оздоровлюємо фауну.

Лисиця.

Що за шум? Що за ґвалт?

Ми потрібні вам ще й як!

Я пухнасту шубу маю,

Вам на одяг позичаю:

Шапки, шуби, коміри…

Де б усе це ви взяли?

Мурашка.

Треба завжди пам’ятати

І дорослим, і малятам.

Вовк.

Що нема таких тварин

І нема таких рослин.

Зозуля.

Поблизу і навкруги,

Непотрібних зовсім вам!

Усі. Усі рослини та тварини вкрай потрібні для людини!

VIII. Підсумок уроку

Виведіть правило екологічної поведінки людини (доповнити словами).

Слід усім запам’ятати:

Тварин треба… (захищати)

Їх оселі не… (руйнуй)

Краще взимку… (підгодуй)

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
