Конспект уроку із зарубіжної літератури
Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта.
Тема: Державний устрій, закони та звичаї Ліліпутії в романі Дж. Свіфта.
Мета: прокоментувати ІІІ і ІV розділи «Подорожей Гуллівера»; розкрити
алегорію і сатиру, спрямовану на викриття суспільних недоліків Англії
ХУІІІ ст; розвивати навички роботи в групі, вміння аргументовано
доводити свою думку, використовуючи цитати; виховувати негативне
ставлення до насилля, приниження людини, свідоме ставлення до проблем
суспільства.
Обладнання: тести твору, ілюстрації до роману І. Вишинського та учнів,
ілюстрація до історичної довідки про нагороди Англії; презентація
«Джонатан Свіфт – видатний англійський сатирик», таблиці для проведення
гри «Бінго», таблиці для самооцінювання роботи в групах.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь
та навичок.
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. На минулому уроці ми з вами отримали інформацію про
новаторство Дж. Свіфта в літературі: викриття недоліків у суспільстві за
допомогою фантастики. Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, що визначає
інтерес сучасників не тільки Свіфта, а й наших до цього роману, чому цей
твір не втратив за багато десятиліть і століття своєї актуальності.
ІІ Актуалізація опорних знань
Гра «Бінго»
Сучасники називали «свіфтівським миром» політичну угоду між Англією і
Францією у війні 1701-1713 рр. Чому? Наведіть приклади місцевого
колориту у «Пригодах Гуллівера», які б свідчили, що саме Англія є
прототипом зображуваного Впізнай героя. «..гордість і жах світу,…
найвищий серед усіх синів людських, що ногами спирається на центр землі,
а головою торкається сонця»
Як у романі пародіюються стосунки між католиками та протестантами? Хто й
чому промовляє:
«Я рішуче відмовився бути знаряддям поневолення незалежного й відважного
народу» Як наказ прем’єра Англії про грошову винагороду за голову
злочинця виявив повагу ірландців до Свіфта?
Як називалося судно, на кому подорожував Гуллівер і яке розбилося біля
берегів Ліліпутії?
Як життя Дж. Свіфта пов’язано із собором Св. Патріка у Дубліні?
Наведіть приклади комічного у творі
Аналіз засвоєння змісту тексту та фонових знань за підсумками гри
ІІІ Робота над новим матеріалом
Слово вчителя. «Пригоди Гуллівера» – це в першу чергу сатиричний твір,
який задуманий був для викриття недоліків сучасної Свіфту Англії. Те, що
неможливо було сказати відкрито, автор викривав через алегоричні образи.
Фантастична країна Ліліпутія – чудова нагода розповісти про
представників англійської влади, про політичну і релігійну боротьбу.
«Зменшувальним склом», через яке можна роздивитися недоліки країни
реальної, називає свій твір автор. Давайте послухаємо, які ж закони
панували в Ліліпутії.
Доповідь першої групи про закони Ліліпутії.
Доповідач викладає матеріал, який дібрали члени групи у відповідності із
завданням:
Закони Ліліпутії:
Як закон ставиться до донощиків та шахрайства?(аналіз ілюстрації, що
зображує богиню правосуддя)
Як карають злочинця і за що нагороджують громадян?(супроводжується
історичною довідкою про систему нагород в Англії, зображенням
англійських орденів Бані, Підв’язки та Св. Андрія)
Який із злочинів важчий: шахрайство чи крадіжка? Чому?
Що впливає на отримання державної посади?(супроводжується ілюстраціями
до роману)
Про що свідчить ритуал присяги Гуллівера?
Яку атмосферу у суспільстві створюють закони?
Учні знаходять засоби творення смішного в сценах, що аналізуються(гумор,
сатира, іронія, сарказм)
Доповідь другої групи про значення образу імператора.
Доповідач знайомить з дібраним матеріалом про панування у суспільстві
однієї особи – імператора, роль маніфесту як сатиричного засобу викриття
пихатості й самозакоханості.
Доповідь супроводжується ілюстраціями до роману, виразним читанням
маніфесту. Класу пропонується відповісти на запитання: Через які деталі
звучить авторська іронія?
Слово вчителя. Епоха, у якій створено роман, називається Просвітництвом,
а діячі культури були просвітителями. Свою головну мету вони бачили в
тому, щоб навчати людей, через знання навчити їх керувати суспільством.
Тому питання освіти займає неабияке місце у творі.
Доповідь третьої групи про систему освіти в Ліліпутії базується на
перспективному завданні знайти відповідь на такі запитання:
Коли батьки віддають своїх дітей у науку?
Чи всі діти мають право отримувати освіту?
Опишіть дитячі будинки в Ліліпутії. Чому вони поділяються на певні
категорії?
Розкажіть про виховання дітей кожної категорії, цитуючи відповідні
фрагменти твору.
Висловте своє ставлення до підходів у вихованні та навчанні дітей
різного походження.
Знайти засоби творення смішного в сценах, що аналізувалися.
Доповідь групи відбувається у формі інтерв’ю журналіста з представниками
влади, керівником дитячого будинку та мешканцем столиці Ліліпутії.
Доповідь четвертої групи про політичну боротьбу в Ліліпутії
Доповідач групи знайомить з двома існуючими партіями «гостроконечниками»
та «тупоконечниками»та міркуваннями щодо аналізу їх позицій та
прототипах – вігі і торі, католиках й протестантах; ролі Гуллівера у
війні між Блефуску і Ліліпутією і реакції на це імператора.
ІІІ Підведення підсумків уроку
Слово вчителя. Попереду у Гуллівера ще багато цікавих подорожей: у
країну велетнів, мерзенних істот єху, розумних коней, в яких виявиться
бажання автора виправити недоліки суспільства. Для того, щоб виправляти
недоліки, треба добре знати болючі місця, що заважають суспільству бути
щасливим. Цим пояснюється інтерес до цього твору у сучасників? Які
власні висновки ви зробили на цьому уроці?
Бесіда за запитаннями:
Як ви вважаєте, чи потрібні суспільству закони? Аргументуйте свою думку.
З якою метою автор докладно знайомить читачів із законами Ліліпутії?
Які закони , на вашу думку, найважливіші для людей?
Як своє місце в літературі Дж. Свіфт визначив у вірші:
Согласен я, декана ум
Сатиры полон и угрюм,
Но не искал он нежной лиры:
Наш век достоин лишь сатиры.
Всем людям мнил он дать урок,
Казня не имя, но порок,
И одного кого-то высечь
Не думал он, касаясь тысяч.
Хотел, чтоб в исправленьи зла
Его сатира помогла,
Сам презирая тех, кто грубо
И беспрестанно скалит зубы.
ІV Оцінка діяльності груп та окремих учнів з використанням таблиць
самооцінювання.
V Домашнє завдання. Підготуватися до характеристики Гуллівера.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter