Відкритий урок у початковій школі з української мови (4 клас)
Тема: Іменники – синоніми, іменники – антоніми. Багатозначні іменники.
Пряме і переносне значення іменників
Мета: удосконалювати вміння вживати в мові іменники – синоніми, іменники
– антоніми, як засіб увиразнення мовлення. Вміти влучно використовувати
слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні
багатозначні іменники. Показати їх роль в народних прислів’ях, приказках
Розвивати в учнів мовленєве чуття, культуру мовлення, формувати вміння
вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту
висловлювання. Виховувати любов до рідної мови, колориту, влучності в
доборі висловів.
Обладнання: Мовне дерево “Іменник” (схема-малюнок), схема-опора
“Іменник”, таблиці синонімів, антонімів, багатозначних і однозначних
слів, малюнки, магнітофон (аудіозапис).
Література: Н. Коптілов “У світі крилатих слів”, м. Київ, 1976; Ф. П.
Медвєдєв “Українська фразеологія”, м. Харків, 1977; В. М. Паламарчук
“Навчаймося рідної мови”, Київ, 1999; М. С. Вашуленко “Рідна мова”,
Київ, 2004
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи
Дітки поверніться до гостей, що будуть присутніми на нашому уроці,
подаруйте їм свої посмішки і сідайте, будь-ласка, за парти.
Ось дзвінок нам дав сигнал – Працьовитий час настав. Тож і ми часу не
гаймо, Урок мови починаймо.
А щоб мова рідна нам допомогла своїми правилами, вказівками, підказувала
нам вірний шлях виконання вправ і завдань, ми до неї звернемось із
невеличким проханням.
Мово українська, мово наша мила! Дай поміч школярам, Щоб ми всі шанували
рідну мову, І пісню любу, милу, пречудову… Щоб солов’їну ми її повік
любили, І рідним словом вільно говорили.
А чи чули ви, що щось зашелестіло в класі?
Так, це осінні, пожовклі кленові листочки шепочуться між собою і я бачу,
що це дерево з’явилося у нас в класі не спроста, це мабуть мова нам
цікаві завдання принесла. А чи бачите ви, що листочки ледь тримаються,
вітерець їх чуть торкне і почнуть вони кружляти в осінній заметілі. А
ось і перший листочок, що ж він нам за завдання приніс? (загадка).
II. Актуалізація опорних знань
Загадка – Хто ти? Що? Твоє ім’я?
Перший листочок. Іменна моя сім’я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім’ю … (іменник).
Як кожна сім’я має своє родовідне дерево, так і іменник має своє. Кожна
гілочка на цьому дереві слугує опорою такої частини мови як іменник.
Опадає наступний кленовий листочок. То над чим ми з вами працювали на
минулому уроці? (над темою іменник).
Індивідуальні завдання на картках (різнокольорове листя клена, на
зворотній стороні якого завдання).
Дітки, давайте пригадаємо правило:
Що таке іменник? (Іменник – це частика мови, що означає назву предмета і
відповідає на питання: хто? або що?).
Іменники можуть бути … (Назвами істот (хто?) і не істот (що?).
А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).
Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий,
середній).
Іменники мають … (Числа – однина, множина).
А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає
на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це іменник.
А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число. Сьогодні 14 жовтня. Це
день народження нашої школи. Сьогодні їй виповнюється 9 років. Крім
того, сьогодні день Покрови, велике православне свято.
Робота з індивідуальними картками
1. Хвилинка каліграфії (зашифроване слова “праця” з творчим завданням).
Закресліть літери, що найчастіше повторюються, і утворіть слово.
П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я Дітки, хто зміг
прочитати зашифроване слово?
Будь-ласка, біля дошки запишіть це слово і зробіть звуко-буквений
аналіз.
Праця – [п] [р] [а] [ц] [а] – 5 б., 5 зв., 2 скл.
Підберіть, будь-ласка, спільнокореневі слова до слова праця таким чином,
щоб вони були різними частинами мови, (працівник, працювати,
працьовитий).
А тепер утворіть нові слова за допомогою префіксів: на, до, пере
(напрацювати, допрацювати, перепрацювати).
А може хтось з вас знає прислів’я про працю? Адже ми недавно вивчили
усну народну творчість з читання.
Праця робить людину розумною.
Землю красить сонце, а людину – праця.
Пташку пізнають по польоту, а людину по роботі.
А ось ще одне завдання на листочку: скласти прислів’я, яке щойно
пороздував легенький осінній вітерець.
Марнує годує, людину а лінь – Праця.
Праця людину годує, а лінь – марнує.
Знайдіть слова, які відповідають на питання – що? (Праця, лінь).
Діти, а яка особливість цих слів у прислів’ї? (Протилежні за значенням).
То як називаються слова, що мають протилежне значення? ( Антоніми).
Наприклад: Ніч – день, зима – літо, радість – печаль.
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками – антонімами,
синоніми і дізнаємось про багатозначність слів, про слова в прямому і
переносному значеннях.
T ?
?
B
D
T ?
D
іалу. Робота з таблицею антоніми. Робота над вправою 103.
Відкрийте підручники на сторінці 51. Прочитайте речення і знайдіть в
кожному з них іменники – антоніми. Коментує і записує…
Записуємо в рядочок слова – антоніми через тире.
Випишіть іменники-антоніми парами, наприклад зима-літо, Батьківщина
чужина, мати – мачуха).
Дітки, той який ми можемо зробити висновок про роль антонімів в
реченнях, прислів’ях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно
висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають
можливість яскравіше виразити протилежні явища).
А тепер, будь-ласка, звірте свій висновок з наведеними відомостями у
підручнику, (читання мовчки).
То чи співпали ваші припущення? (так).
Хтось там бачу притомився і на парту похилився. Треба всім нам дружно
встати, Фізкультпаузу почати.
Крім антонімів, що ще впливає на виразність мовлення? (Синоніми).
Пригадаємо, що таке синоніми? ( Синоніми – це слова, одинакові або
близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).
Наприклад: Іти, плентатися, шкандибати, повзти, летіти. Діти, спробуйте
дібрати синонімічний ряд до слова Ліс.
(Ліс, бір, гай, діброва, пуща, перелісок, байрак, чорноліс).
Словникова робота
Байрак – це невеликий лісок за балкою, горбом. Чорноліс – густий
зарослий ліс, чагарник.
То яку роль грають в мовленні іменники – синоніми? (вони дають
можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою
думку).
А чи знаєте ви діти, що існують спеціальні словники антонімів і
синонімів?
От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж більше 35 слів
синонімів, а до слова йти аж 70.
Самостійна диференційована робота на картках
1 варіант
Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників:
їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин – __________. (корм).
Комахи під корою дерев знаходять – __________. (поживу).
У дорогу турист взяв із собою – _______ (їжу).
2 варіант
Замінити словосполучення найбільш влучним іменником -синонімом.
Восени падає листя – ________ (листопад).
Сильний дощ – _______(злива).
Дрібний осінній дощ – _____ (мряка).
Перевірка виконаного завдання.
Вправи для стомлених пальчиків.
А) Шелест листя (діти піднімають руки вверх, імітують шелест листя)
Б) Імітація кружляння осінніх листочків в повітрі.
В) Осінній дощик барабанить по листочках.
Робота з таблицею: пряме і переносне значення слів. Робота над вправою
104. Робота над вправою 105.
Прочитайте будь-ласка текст.
То як слова стають багатозначними? (Можна доповнювати існуючі слова
новими значеннями).
Робота за малюнками (дві лисички – тварини) (лисички – гриби)
(сонечко – на небі) (сонечко – комаха) (коса – дівчини) (коса – знаряддя
праці) (коса на річці)
Сконцентруйте увагу на словах, що звучать однаково, але мають різне
значення.
Косу дівчина плете, На косі трава росте. Пляж найкращий на косі, Поки ще
трава в росі. Із косою йде на косу, Хлопець той, що траву косить.
(А. Сващенко) В якому новому значення вживаються тепер слова:
в автомобілі двірник
людина, яка прибирає;
сумка, портфель дипломат
працівник посольства;
комп’ютерний диск
автомобільний
музичний тварина миша
комп’ютерна
А тепер поєднайте іменники ніс, перо, ключ, бік з іншими словами так, що
б показати їх багатозначність за зразком в підручнику.
Ніс човна. Кирпатий ніс.
Перо птаха. Перо до ручки.
Ключ дверний. Ключ журавлиний. Ключ гаєчний. Музичний ключ.
Бік правий (лівий).
Робота над вправою 106.
Прочитайте. Визначте, що це – текст чи окремі речення. Чому? (Тому що
текст – це декілька речень, поєднаних між собою спільною думкою).
Що це за чорне золото, яке добувають у Донбасі? (вугілля). А ще чорним
золотом називають нафту.
А що то за біле золото, яке вирощують на полях Середньої Азії?
(бавовна). А тепер будь-ласка усно проаналізуйте слово “шахтах” в такій
послідовності:
Аналізоване слово (шахтах)
Частина мови (іменник)
Власна чи загальна назва (загальна)
Назва істоти чи неістоти (неістота)
В якому значенні вжито – в прямому чи в переносному (в прямому)
Рід (жіночий)
Число (множина)
На яке питання відповідає (де?)
Яким є членом речення, головним чи другорядним (другорядним)
Корекція та поглиблення знань учнів
Прочитайте будь-ласка загадки, відгадайте їх. Випишіть парами іменники –
антоніми із загадок.
Я антонім слова літо, В мене біла, тепла свита, Хоч мороз люблю сама,
Адже звуть мене … (Зима)
Я антонім шуму, стуку, Уночі без мене мука, Для спочинку наймиліша,
Відгадаєш, хто я … (тиша).
В зошитах – (літо – зима, шум – тиша).
Оцінювання.
Підсумок уроку
Діти, то який ми можемо підвести підсумок нашого уроку?
Чим більше людина в своєму мовленні використовує антоніми, синоніми,
багатозначні слова, пересипаючи свою мову прислів’ями та приказками, тим
вона стає милозвучнішою, багатограннішою, адже недарма її називають
солов’їною, порівнюють з піснею найспівочішої пташки – солов’я.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter