.

“Конспект уроку з укр.мови “”Що?Де?Коли?”” (реферат)”

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
372 3838
Скачать документ

Додаток

Конспект уроку з української мови.

Урок – гра “Що? Де? Коли?”

Закріплення по темі “Синоніми”

Мета: Закріплювати в учнів поняття про синоніми в ігровій формі,
закріплювати вміння добирати синоніми до слів. Що є різними частинами
мови, розвивати мислення, мовлення учнів, виховувати увагу до народних
висловів. Що роблять наше мовлення багатшим, яскравішим, образним.

Обладнання: Круг з виробами, що обертається, малюнок сови, листи з
завданнями, загадкова скринька, вишитий рушник, паперовий будиночок,
призи.

Хід уроку.

1. Вітання з класом. Оголошення теми і мети завдань уроку-гри.

– Сьогодні урок буде незвичайний. Ми пограємо у відому вам гру “Що? Де?
Коли?”

До нас на гру завітала наймудріша лісова тварина – Сова.

Сова – є символ мудрості й розуму. Вона буде уважно слідкувати за грою і
в кінці гри вручить учням, які були найактивнішими – медалі, відзначить
переможця гри головним призом.

Пояснюю правила гри. Для зачитування листів викликаю учнів, котрі гарно
читають.

Лист 1. Надіслали вчителі мови і літератури.

Завдання.

1. Виразно прочитати уривок з вірша (з дошки).

2. Хто написав цей вірш?

3. Спишіть каліграфічно вірш. Знайдіть і підкресліть синоніми.

На панщині пшеницю жала,

Втомилася, не спочивать

Пішла в снопи, пошкандибала

Івана сина годувать.

Лист 2. Наліслали учні 3 класу.

Завдання.

Записати речення; підкреслити у кожному підмет і присудок; усно
відшукати синоніми.

(Диктую речення).

Іде по воду молодиця, за нею тюкає хлоп’я.

По дорозі неквапливо бреде пастух.

Путівцем чвалала руда конячка.

Лист 3. Надіслала мудра сова з мультфільму про Вінні – Пуха.

Завдання.

Вислів слід замінити одним словом – синонімом (усно).

Мчить, як стріла – швидко,

Знати, як свої п’ять пальців – швидко.

Шукати по гарячих слідах – швидко.

ІІ. Музична пауза.

Виконую українську пісню про рідний край (або про маму).

Лист 4. Від авторів підручника “Українська мова” 3 клас.

Завдання.

Виконайте вправу з підручника (за вибором вчителя). Прочитайте уважно
завдання.

1 варіант підбирає синоніми до слів першої колонки.

2 варіант підбирає синоніми до слів другої колонки.

(Роботу виконують самостійно).

Лист 5. Надійшов від Незнайка.

Він просить, щоб ми допомогли виконати завдання.

Завдання.

Зараз ви прочитаєте 6 словосполучень з таблиці, які починаються словом
великий. Завдання полягає в тому, щоб слово великий, що є в кожному
словосполученні. Замінити синонімами, відповідно до його конкретного
значення.

Слова – синоніми написані на дошці.

Велика гора – висока гора.

Великі діти – дорослі діти.

Великий день – довгий день.

Великий урожай – багатий урожай.

Велика яма – глибока яма.

Великий поет – видатний поет.

Лист 6. Надійшов від директора нашої школи.

Послухайте зміст листа.

“Дорогі мої учні! Кожного року веде вас звивиста доріжка до казкової
країни знань. Я бажаю, щоб наша школа була завжди бажаною для всіх
дітей, щоб вам цікаво було навчатися. І головне – ніколи не забувайте
своєї домівки, з якої поспішаєте в світ знань. Любіть і шануйте своїх
батьків. Пам’ятайте – тільки рідна оселя є оберегом вашого життя.

Хай вікна посміхаються у кожній хаті,

Щоб усі вам люди завжди були раді,

Щоб з рушників голубки воркотіли,

В житті лише співали і раділи…

Хто уважно слухав листа, той може швидко справитись із завданням. Внести
загадкову скриньку. В цій скриньці лежать предмети, про які щойно йшла
мова в листі.

Щоб їх дістати. Треба відгадати загадки.

Чотири стіни маю,

Всіх від дощу і холоду оберігаю,

Стрічаю гостей на порозі

І пам’ятають мене в далекій дорозі.

(Дім.)

Утираю досхочу,

Хліб підношу гостям,

Хату прикрашаю,

Долі молодят єднаю.

(Рушник.)

Синоніми до слова “дім” прозвучали в листі. Давайте пригадаємо. (Оселя,
хата, домівка, будинок).

– А чи знаєте ви, як ще називають рушник?

– Від сивої давнини і до наших часів рушник – невід’ємна частина нашого
побуту. Ним і руки витирають, з ним пораються біля печі, ним прикрашають
оселю. Рушники також присутні на всіх святкових обрядах. В різних
регіонах України рушник називають утиральник, стирог. Це і є синоніми
цього слова.

Лист 7. Надіслав Буратіно.

Завдання.

Підберіть синоніми до слів: сміється, поспішає, Батьківщина.

(В кожного учня є картка з синонімом до одного з цих слів. Слід підійти
до дошки і у відповідну кишеньку вставити слово.)

Слова: лежить, рекоче, рідний край, вітчизна, заливається. Рідна земля.

ІІІ. Підсумок уроку-гри.

– Сьогодні на уроці ми говорили багато теплих слів про Батьківщину. Про
нашу Вітчизну складають безліч віршів і пісень. І урок я хочу закінчити
віршем про батьківщину.

Розтанула зоря досвітня,

Росою вкрилися поля…

Ласкава, щедра і привітна

Лежить на ній моя земля.

Вона тобі не пошкодує

Свого добра, свого тепла.

Досхочу хлібом нагодує,

Води хлюпне із джерела.

Твоя це мати – Батьківщина,

Твій дім з малих дитячих літ,

Звідсіль дороги і стежини

Тобі лежать в широкий світ.

ІV. Оцінювання роботи учнів.

Зачитую слова Сови:

“Молодці, не підкачали,

Всі завдання розгадали”.

Вручаю медалі, а найактивнішому учню – приготовлене з паперу совеня.

V. Домашнє завдання.

Література.

1. А. Т. Гамалій. “Ігри та цікаві вправи з української мови для 1 – 3
кл.”.

2. М. Д. Дяченко “Дидактичні ігри”.

3. В. В. Лазаревський “Літературні вікторини”.

4. А. С. Макаренко “Педагогічні твори”.

5. І. М. Бойко “Мово рідна, слово рідне”.

6. А. Д. Стріха “Цікава граматика”.

7. Журнал “Початкова школа”.

№6, 1990 р.

№1, 1991 р.

№11, 1991 р.

№8, 1996 р.

№6, 1997 р.

№9, 1997 р.

№2, 1998 р.

№3, 1998 р.

№5, 1998 р.

8. Журнал “Бібліотека вчителя початкової школи”.

№23, 1997 р.

№24, 1997 р.

№4, 1998 р.

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
