Реферат на тему:
Казка М. Трублаїні “Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку”
(урок-читання)
Тема: Друзі пізнаються в біді
Матеріал уроку. М. Трублаїні “Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку”.
Мета. Вчити орієнтуватися у структурі тексту, формувати уміння визначати
головну думку, добирати заголовки; розвивати спостережливість; уміння
переказувати за малюнковим планом.
Обладнання. Таблиця складів Зайцева М.О. і таблиця №3 (додаток 2 і 3),
картки для індивідуального читання, малюнки і маски лебедя, рибки,
жабки, горобця, слова на картках.
Хід уроку
І. Мовна розминка.
1. Фонетична зарядка.
Тигреня мале ричить,
Яку букву воно вчить? (Р-р-р-р).
(/. Січовик)
2. Мовна загадка.
Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звук [р]).
3. Скоромовка.
Рибка плаває, гуляє. Рак на неї поглядає. Учні тренуються вимовляти
скоромовку з різною інтонацією (здивовано, радісно, запитально, сумно,
спокійно).
4. Розчитування
а) За таблицею складів Зайцева М.О. рядок з “ер”, і таблицею №3 (додаток
3) 8 рядок з голосними [і, є, у] утворюють відкриті і закриті склади.
б) Вправа на розширення поля читання.
Робота на картках в парах. Діти читають слова, дивлячись на крапку,
намагаючись побачити букви, які поруч з нею.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми прочитаємо казку відомого українського
письменника Миколи Трублаші. Цей письменник, хоч прожив недовго (всъого
34- роки, загинув на Великій Вітчизняній війні), але залишив багато
чудових творів.
У своїх численних оповіданнях він розмовляв з читачами відверто, як з
рівними. Він знайомив дітей з життям народів Сибіру, Якутії, Камчатки,
Помор’я, Карелії, Кавказу і Криму. “Моя мета, — писав письменник, —
запалити юних читачів бажанням стати дослідниками, моряками, авіаторами,
інженерами, вченими, що перемагають усі стихії”.
— Прочитайте назву казки. Як ви думаєте, про кого у ній йдеться? НІ.
Опрацювання казки.
1. Слухання казки.
— Чи правильне припущення ви зробили? Які є ще дійові особи, крім уже
названих?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів з дошки.
білий в озері одного разу
великий з шиєю не їж
срібляста у воді чого ти
глибокому на дно мене тут
довгою на берег а сама
3. Повторне читання казки вголос.
2 ¤ ®
$
dvx??¤>
N
I
O
a
¤
dx?Eo6
6
P
t
ae
…kd*
?— Чому рибка не знайшла черевички в озері? Кому розповіла про свою
біду? До кого звернулася по допомогу жабка? А куди полетів горобчик?
4. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис озера, де жила рибка.
— Який був лебідь? Прочитайте.
— Для чого лебедю черевички? Прочитайте, де їх шукала рибка.
— Що на березі казала жабка? Як їй відповів горобчик?
— Що наказала дівчинка горобчику?
— Як віддячила рибка жабці? Чи відмовив їй хоч хтось у просьбі? То якими
ж були ці герої?
— На кого з героїв ви сердиті? Кого було жаль? А кому — вдячні?
— Доведіть, що цей твір — казка.
5. Читання казки в особах. і
6. Мовно-логічне завдання.
На дошці учитель прикріплює малюнки рибки, жабки і дівчинки.
На картках-блискавках показує слова, що означають дії. Учні повинні
швидко прочитати слово і сказати, кому відповідає ця дія. Учитель
прикріплює це слово під малюнком.
Слова на картках: жила, виплигнула, просилася, заквакали, заплакала,
гуляла, попросила, розповіла, наказала, зраділа, довідалась. (Слово
“розповіла” спільне для рибки і жабки, а слово “попросила” — для жабки і
дівчинки. Тому вони прикріплюються посередині, між малюнками).
— Доберіть слова-дії, які відносяться до горобця і лебедя. Учитель
прикріплює малюнки лебедя і горобця, а дібрані слова діти
записують внизу. Таке ж завдання можна дати для роботи в парах, а тоді
тільки перевіряється виконана робота. (Лебідь: плавав, зустрів, хотів
з’їсти, сказав; Горобчик: почув, зацвірінчав, полетів, віддав).
7. Робота в зошитах (с. 51, завдання 1).
8. Переказ казки за малюнками у підручнику, спираючись на слова, що
означають дії, дібрані до кожної дійової особи.
9. Визначення головної думки казки.
— Що автор хотів нам сказати цією казкою?
Чи просили ви колись у когось допомоги? Чи траплялося, що вам
відмовляли? Що ви відчували? Що зрозуміли, прочитавши казку?
IV. Підсумок уроку.
Складіть прислів’я. Яке з них виражає головну думку казки?
Лихий доброго в біді.
Друзі пізнаються не переважать.
Два хитрих мудрого псує.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter