Данченко О. «Малий помічник» (урок читання)
Мета: Ознайомити дітей із творчістю О.Донченка, зокрема опрацювати
оповідання «Малий помічник»; вчити дітей читати в особах, дотримувати
інтонацію у реченні; формувати навички переказу, збагатити словниковий
запас.
Розвивати зв’язне монологічне мовлення, мислення. Увагу, пам’ять.
Виховувати повагу до батьків, до старших, любов до праці.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання:
Хід уроку: План уроку
І. Організація класу до уроку.
1.1. Привітання з учнями.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.3. Перевірка психології готовності учнів до уроку.
ІІ. Мовна розминка.
Вч.: Діти, чи любите ви чистомовки?
Так!
Ось їжачок, приніс нам одну з них. Давайте зачитаємо її всі хором.
(читаємо чистомовку).
Ди-ди-ди – дай напитися води.
Жа-жа-жа – ми знайшли вужа.
Жи-жи-жи – ти мені допоможи.
За-за-за – гарна в діла коза.
Лі-лі-лі – літом живу в селі.
Лю-лю-лю – я тварин люблю.
Вч.: Діти, а тепер, ви повинні самі підібрати останнє слово за змістом і
римою.
Ма-ма-ма – наближається… (зима)
Ня-ня-ня – ось кудлате… (каченя)
Ни-ни-ни – в зоопарку є… (слони)
Ра-ра-ра – у лисиці… (пора)
Ру-ру-ру – розпочнемо разом… (гру)
Та-та-та – відчиняйте…. (ворота)
Ти-ти-ти – висока… (лети).
Вч.: Молодці, діти, ви були активними і кмітливими, їжачок вами
задоволений. Отримайте від нього яблучка. (нагородження найактивніших).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
3.1. Перевірка д/з.
Вч. Діти, їжачок хотів би дізнатися, що вам було задано на д/з. Хто
скаже?
Уч.: На д/з нам було задано читати і переказувати оповідання М.Стеценка
«Чого вода солодка».
Вч.: Молодець. Сідай будь-ласка. А давайте зачитаємо його по-порядку
парта за партою(діти читають оповідання), щоб і їжачок дізнався. Про що
у ньому розповідається.
– Діти, то про кого йде мова у оповіданні?
(відповіді дітей)
– А яких дійових осіб ви запам’ятали?
(відповіді)
– Чому дідусь взявся корчувати пеньки?
(відповіді)
– А що робив Митько, коли дідусь пішов по тачку?
(відповіді)
– Що сказав Митько, коли після нелегкої праці напився води. І чому саме
він так сказав?
(відповіді)
3.2. Підсумок.
Вч. Молодці діти: А хто перекаже нам коротко зміст оповідання?
(учні переказують)
Вч. Діти, а давайте послухаємо, що каже їжачок. Ой дітки, він каже, що
ви дуже гарний клас, що ви дуже чемні.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Повідомлення теми і мети уроку.
Вч.: Діти, а чим ви займаєтеся дома?
(відповіді)
– Молодці. Отже і тема нашого сьогоднішнього уроку звучить так:
О.Донченко: «Малий помічник». Але їжачок хотів би в кінці уроку
дізнатись відповідь на таке запитання:
4.2. Робота над оповіданням «Малий помічник».
4.2.1. Ознайомлення дітей із творчістю О.Донченка.
Вч.: Діти, О.Донченко видатний український письменник, який написав
багато оповідань. І сьогодні ми познайомимося з одним із них, яке
називається «Малий помічник».
4.2.2. Словникова робота.
Вчт.: Але перш, ніж ми прочитаємо його, давайте розберемо важкі та
незрозумілі слова. Перше слово – моторошну – страшну.
*
`
t
?
E
H
`
?
E
th
R1/4ae,
6
e
oooooooooooccccccccccccccc
e
oooooooooooooooooooooooooooo
)o*D+~+TH+oooooooooooooooooooooooooooo
іч – грозова ніч
Пасажирський – той, що містить пасажирів
Несамовитою –
Миготливий –
Вигулькнув –
Пам’ятний –
– Молодці діти.
4.2.3. Первинне ознайомлення з оповіданням О.Донченка «Малий помічник».
Вч.: Дітки, а тепер усі рівненько сядьте, відкрийте підручники на ст. 97
і я зачитаю вам оповідання, а ви уважно прослідкуєте за мною і потім
будете відповідати мені на запитання.
(читаю оповідання. А діти слідкують).
4.2.4. Перевірка сприйняття.
Вч. Діти, чим була занепокоєна Василькова мати?
(відповіді учнів)
Вч.: Прочитайте опис ночі перед бурею, знадність слова, які передають
силу грози, що насувалася.
(учень читає).
4.2.5. Повторне читання тексту.
Вч.: А давайте, тепер почитаєте оповідання всі самостійно (учні
читають). Тепер будемо читати ланцюжком. Кожен читає по реченню,
по-порядку.
(учні читають)
– Досить, а тепер почитаємо в парах.
(читають попарно)
– А тепер, почитаємо «дощиком». Послухайте правила, як треба читати:
читати мають усі разом. Коли я скажу дощик іде маленький – ви читаєте
тихенько, дощик більшає – голосніше, а коли я скажу, що іде злива – ви
всі читаєте дуже голосно. І коли скажу, що злива перестала іти ви
затихаєте. Домовились?
Уч. Так?
Вч.: Зрозуміли правила?
Уч. Так.
Вч.: Тоді почали!
(Учні читають)
4.2.6. Робота над змістом тексту.
Вч.: Знайдіть і прочитайте речення. В яких розповідається про стійкість
і мужність Василька під час зливи.
(відповіді)
– Завдяки чому Василько знайшов у собі сили вистояти на пустельному
березі серед горобйоної печі?
(відповіді)
– Як ви розумієте вислів «Буря реве й стогне, на різні голоси»?
(відповідь)
-А тепер, придумайте заголовки до обох частин оповідання.
(слухаю версії дітей)
4.2.7. Виховна бесіда.
Вч.: Молодці, діти. Отож, ви бачили, як Василько допомагав матері і
напевно всі зрозуміли, чому автор назвав його у оповіданні «малим
помічником». Ви, повинні також допомагати і поважати старших, любити
працю, допомогти у біді і виконувати завдання, які вам задають ваші
рідні, тоді і вас можна буде назвати, а кого в же називають «малим
помічником».
V. Закріплення вивченого.
Вч.: А тепер, давайте ще раз зачитаємо це оповідання самостійно.
(учні читають)
– Молодці. А хто коротко перекаже це оповідання?
(учні переказують)
– Молодці, діти. Зайчик вами задоволений.
VІ. Підсумок уроку, та повідомлення домашнього завдання.
Вч.: То яка тема нашого уроку?
(відповідь учня)
– А що ми робили сьогодні на уроці?
(відповідь)
– Які дійові особи ви зустрічали в оповіданні?
(відповіді)
– Як ви думаєте, чому автор назвав Василька «малим помічником»? І чи є у
нас у класі такі?
(відповіді)
– Молодці, діти, їжачок та я, дуже задоволені вами. Запишіть будь-ласка
домашнє завдання. ст.. 97. «Малий помічник». Читати і переказувати. На
цьому наш урок закінчено. До побачення:
Уч.: До побачення.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter