.

Плавання тіл (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
226 4731
Скачать документ

Урок з фізики 8 клас

Тема. Плавання тіл

Мета : Вивчити умови плавання тіл на основі поняття про Архімедові
силу;

формувати інтерес до експерименту; розвивати вміння спостерігати,

глибоко аналізувати, зіставляти, порівнювати,пояснювати
явища;

сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати
в них

пізнавальний інтерес; розкрити практичне використання
умов

плавання тіл у житті людини,природі;

виховувати почуття відповідального і бережного ставлення
до

природи.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання. Посудина з водою, олією, солоною водою, спиртом дерев’яний

брусок, парафінова кулька, важільні терези,
динамометр,

прилад ” відерце Архімеда “; магнітофонний запис
уривків

із художніх творів, магнітна дошка.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Конкурс„ Вікторина ”

Учитель поділяє клас на три команди, пропонує кожній команді дати
відповідь на запитання. За правильну відповідь один бал. Якщо учень
вказаної команди не знає відповіді, то відповідає гравець іншої команди.
Результати фіксує учень-секретарь.

Яка сила виникає при зануренні тіла в рідину?

Як направлена ця сила?

Від чого залежить ця сила?

Проектується кодограма.

а) Яка пружина стиснеться більше і чому?

m – однакові , V – різні .

б) Чи порушиться рівновага і чому?

ВОДА
ГАС

в) На яку кульку діє більша виштовхувальна сила?

Чи залежить виштовхувальна сила,яка діє на занурене в рідину тіло від
глибини його занурення?

5. Якщо тіло не повністю занурене у рідину, то як знайти
виштовхувалну силу?

6. Якими експериментальними способами можна визначити архімедову
силу?

– визначити архімедової сили за знайденим об’ємом тіла і густиною
рідини;

– визначення архімедової сили за різницею показів динамометра при

зважуванні тіла у повітрі та у рідині;

– архімедова сила дорівнює вазі рідини, витісненої тілом.

Два учні експериментально визначають архімедову силу 2 першими
способами,

а) визначити виштовхувалну силу. яка діє на дерев’яний брусок
при його

повному зануренні у воду, використовуючи лише лінійку;

б) визначити виштовхувалну силу. яка діє на металевий циліндр,
занурений у спирт.

7. Розв’язування задач із використанням схематичних рисунків
(усно).

8. Що легше тримати у воді: брусок заліза масою 1 кг чи шматок
дерева

такої ж маси?

На який циліндр – алюмінієвий чи залізний – діє більша

виштовхувальна сила у воді, якщо циліндри однакового об’єму?

ІІІ . Вивчення нового матеріалу.

Отже, ми знаємо, що на всяке тіло, занурене у рідину, діє
виштовхувальна

сила. Але чи достатньо ваших знань, щоб пояснити, коли плаває
тіло?

(створюється проблемна ситуація шляхом демонстраційного експерименту),

Експеримент 1.У склянку з водою опускається залізний циліндр –
він

тоне,опускається дерев’яний брусок –
він спливає.

2. Опускається парафінова кулька у воду
– вона спливає,

опускається у спирт – тоне.

Проблемні запитання:

Чому одні тіла тонуть у рідині, а інші в тій же рідині плавають?

Чому одне й теж тіло в одній рідині тоне, а в іншій плаває?

На сьогоднішньому уроці ми розглянемо умови плавання тіл, тобто

З’ясуємо, за яких умов тіла тонуть, спливають, плавають усередині

F

®

DtAeAET

o

????@

????@

??@? І ви зможете відповісти на запитання:

Чому залізний цвях тоне у воді, а судна, виготовлені з металу, плавають?

Чому риби плавають всередині рідини, а водоплавна птиця – на

поверхні води?

З’ясуємо:

Які сили діють на тіло, коли воно занурене в рідину?

Як направлені ці сили?

Які співвідношення можливі між цими силами?

Розглянемо три можливі випадки:

а) якщо Fт > FA, рівнодійна сила направлена вниз, тіло тоне;

б) якщо Fт = FA , рівнодійна сила дорівнює нулю, то тіло плаває

всередині рідини;

в) якщо Fт FA , ?т > ?р – тіло тоне у рідині.

3) Fт

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
