.

Південна Америка (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
297 7924
Скачать документ

Перший модульний урок по темі

«Південна Америка»

в 7 класі

І міні-модуль ( установчо-мотиваційний ). Південна Америка. Історія
дослідження. Географічне положення.

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про географічне положення,
площу та форму материка, поглибити систему знань учнів про відкриття та
дослідження Південної Америки; удосконалити практичні навички учнів
характеризувати географічне положення материка.

Унаочнення: фізична карта Південної Америки, атласи, зошити-практикуми,
робочі зошити.

Хід уроку (3 міні-модулі по 30 хвилин)

І.Організаційний момент

Постановка перед учнями навчально-розвивальних та виховних проблем.
Знайомство учнів зі структурою уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь

1. Назвіть материки, які ви вивчали.

2. Чому важливо знати географічне положення материка?

3. Що вам відомо про відкриття Америки?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Колись Південну Америку з ласки мореплавця Америго Веспуччі назвали
«Новим Світом», у джунглях цього материка блукали герої книги Жюля Верна
«Діти капітана Гранта». Сучасні уявлення про цю частину світу пов’язані
з бразильськими карнавалами, аргентинським танго, майстерністю
південноамериканських футболістів, бразильською кавою… Яскрава природа
материка, цікава історія його народів і країн…

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Вивчення нового матеріалу ми розпочнемо з виконання частини
практичної роботи на ст. __ зошита-практикуму ( номери сторінок не
вказую, оскільки зошити і атласи можуть бути скориговані по рокам або
різних авторів і видавництв). Необхідно позначити жирною крапкою на
контурній карті (ст.__ ) крайні точки материка, підписати їхні назви та
визначити координати. Дані заносимо в таблицю зошита-практикуму.

Сторона горизонту Мис Координати

Північ

Південь

Захід

Схід Гальїнас

Фроуерд

Паріньяс

Кабу-Бранку 12опн.ш. 72оз.д.

54опд.ш. 71оз.д.

5опд.ш. 82оз.д.

7опд.ш. 34оз.д.

2. Історія відкриття і дослідження Південної Америки ( розповідь вчителя
).

Південна Америка заселена людьми приблизно 15-17 тисяч років тому, але
європейцям її окремі території стали відомими 508 років тому.

12 жовтня 1492 року генуезець за походженням Христофор Колумб, який
командував іспанською експедицією з трьох кораблів, досяг Багамських
островів, що знаходяться ближче до Південної Америки. Це офіційна дата
відкриття Америки як частини світу.

1498 р. – ІІІ експедиція Колумба досягла берегів Південної Америки (біля
гирла річки Оріноко ).

1501-1502 рр. – італієць Америго Веспуччі обстежив схід Південної
Америки від 50 до 250 південної широти ( до затоки Ла-Плата ), висловив
припущення, що це не Індія, а окремий материк.

1532 р. – іспанська експедиція Франсіско Піссаро – досягнення Тихого
океану, знищення імперії інків, створення опорних фортець.

1541-1542 рр. – іспанська експедиція Франсіско Орельяна на 2-х кораблях
по Амазонці із заходу на схід.

1619 р. – експедиція Магеллана пройшла вперше протокою між материком і
островом Вогняна Земля в Тихий океан.

1799 – 1804 рр. – перші наукові дослідження німця Олександра Гумбольдта
і француза Ене Боплана.

Інші дослідники: Чарльз Дарвін (ХІХ ст.), Микола Вавилов (1933 р.).

Висновки ( вчитель і учні ):

1) Материк названий ім’ям людини, яка його не відкрила.

2) Перші європейці в Південній Америці – іспанці і португальці, які на
довгий час перетворили її в свої колонії.

3) Перші відкриття йшли з метою розширення колоніальних володінь, з
пограбуванням і винищенням місцевого населення; тільки з 1799 року
почалися справжні наукові дослідження материка окремими вченими.

4) До цього часу для частини населення Америки дата її відкриття
європейцями не є святом.

3. Особливості географічного положення Південної Америки такі:

1) Материк розташований повністю у Західній півкулі і переважно у
Південній. Форма нагадує великий трикутник.

2) Екватор перетинає Південну Америку на півночі.

3) Найближчий материк – Північна Америка.

4) Площа – ІV в світі – 18,3 млн. км2.

5) Протяжність з пн. на пд. – 7000 км, із зх. на сх. – 5000 км.

6) Берегова лінія материка порізана слабо, тут мало морів, заток,
проток, островів, тільки на південному заході значна розчленованість.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

На фізичній карті (ст.__ атласу) та на настінній карті учням необхідно
розшукати географічні об’єкти, вказані на ст. __ зошита – практикуму,
показати їх іншим учням класу ( у подальшому на іншому уроці ці об’єкти
– моря, затоки, протоки, острови – треба буде позначити на контурній
карті в зошиті-практикумі ).

В супроводі розповідь вчителя про назви: Карибське море – за назвою
місцевих жителів; Ла-Плата – «срібна річка», Френсіс Дрейк – англієць,
який у 1578 р. перший проплив протокою шириною 950 км, Вогняна Земля
названа так тому, що на ній було багато вогнищ під час плавання
Магеллана.

ІІ міні-модуль ( змістово-пошуковий ). Основні форми рельєфу Південної
Америки

L V P

f

th

L|P

?

L P

th

L|P

?

e

( сформувати в учнів поняття про розташування форм, рельєфу,
удосконалити практичні навички учнів працювати з картами атласу

Унаочнення: фізична карта Південної Америки, атласи, підручники,
зошити-практикуми.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Запитання по матеріалу І міні-модулю:

1) Схарактеризуйте географічне положення Південної Америки.

2) Що відокремлює Південну Америку від Антарктиди? Від Пн. Америки?
Покажіть ці об’єкти на карті.

3) Хто відкрив Пд. Америку?

4) Хто досліджував материк?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

На формування існуючого рельєфу материка вплинула геологічна історія
території материка. 180 млн. років тому стався розкол Гондвани (ст.__
атласу), відбулося відокремлення Пд.А. від Африки і почався її рух на
захід (це сучасна Південноамериканська платформа). 65 млн. років тому
почалося зіткнення з тихоокеанськими плитами і утворення Анд (див. ст.__
атласу)…

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя.

Дамо характеристику великим формам рельєфу материка.

1. Гори Анди (на мові інків «мідні гори»). Три частини: Північні,
Центральні, Південні. Переважно меридіальні хребти. Зона активного
вулканізму і землетрусів. Гора Аконкагуа – найвища.

2. Амазонська, Оринокська і Ла-Платська низовини – їхня основа –морські
та континентальні відклади, в центрі широкі річкові долини.

3. Бразильське плоскогір’я – форми рельєфу з рядом розломів і хребтів (
максимальна висота – 2890 м), тектонічними западинами і рівнинами з
висотою 250-900 м.

4. Гвіанське плоскогір’я – нагір’я – хвилясті рівнини та плато, найвища
точка 3014 м.

5. Патагонія – плоскогірне плато, яке підвищується від Атлантичного
океану на захід до Анд та досягає 2200 м. Напівпустелі і степи.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда за запитаннями і завданнями.

1. Дайте загальну характеристику поверхні материка.

2. Як називається платформа, що лежить в основі материка?

3. На фізичній карті атласу та настінній карті знайдіть низовини,
плоскогір’я, гори, вулкани, вказані на ст. __ зошита – практикуму,
позначте їх на контурній карті ( ст. __ ).

ІІІ міні-модуль ( змістово-пошуковий ). Закономірності поширення родовищ
корисних копалин

Мета: сформувати у учнів систему знань про корисні копалини материка і
певну закономірність їхніх родовищ від форм рельєфу.

Унаочнення: фізична карта Південної Америки, атласи, підручники, робочі
зошити

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

1. Які форми рельєфу переважають в Південній Америці, як вони
розподілені по території?

2. Які корисні копалини позначені на фізичній карті в підручнику на
ст.150? Які ви найшли ще на відповідних сторінках ваших різних атласів?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Згадаємо геологічну історію материка, утворення сучасних форм рельєфу,
дію внутрішніх і зовнішніх сил Землі.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя.

1. Корисних копалин на материку багато і вони різні.

2. Вкорінення магми з глибин Землі по лініях розломів літосфери в Андах
утворили рудні родовища мідних, олов’яних, свинцевих, цинкових руд.

Тут же є золото, платина, срібло.

3. Виходи давніх кристалічних порід Південноамериканської платформи на
Бразильському, Гвіанському плоскогір’ї та Патагонії утворили родовища
залізної, марганцевої, нікелевої руд, бокситів.

4. У западинах і прогинах Південноамериканської платформи – родовища
нафти і природного газу.

5. Місця діяльності вулканів – поклади сірки (Чилі), смарагди
(Колумбія).

6. Пташині базари (берег Тихого океану) – послід – поклади селітри.

V. Закріплення нового матеріалу

Виконання завдань з використанням системи проблемно-символічних сигналів
(ПСС). Загальний текст завдань:

Порівняти, підібрати узагальнююче (або спільне) слово (слова), знайти
риси подібності і відмінності.

Завдання виконуються в робочих зошитах. Тексти нижче разом з
відповідями.

Марганцеві(?(Залізні

+1-

Руди

Металургія Хімічні елементи

Нафта(?(Природний газ

+1-

Корисні копалини

Паливні Стан речовини

Платина(?(Золото

+2-

Корисні копалини

Висока ціна

Метали Хімічні елементи

Розташування родовищ

Селітра(?(Золото

5-

Корисні копалини

Вартість

Кількість

Використання

Походження

Розташування родовищ

VІ.Підсумок уроку

Домашнє завдання: § 26,27, скласти приклади з використанням ПСС

Автор: Португальський Олександр

Література:

1.Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія материків і океанів. Підручник
для 7 кл.// – Київ: Навчальна книга, 2007

2. Капіруліна С.Л. Усі уроки географії. 7 клас // – Харків:Основа,2007

3. Португальський О.В. Проблемно-символічні сигнали. Природознавство. 6
клас // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 37 ( 618 ).

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
