.

Матеріали до вивчення роману Габріеля Гарсіа Маркеса "Сто років самотності" (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
456 12835
Скачать документ

Матеріали до вивчення роману Габріеля Гарсіа Маркеса “Сто років
самотності”

Мета: ознайомити учнів в життєвим та творчим шляхом колумбійського
письменника Г. Г. Маркеса; “магічний реалізм” – одна з особливостей
роману “Сто років самотності”; довести до свідомості учнів задум
письменника, який полягає в осудженні індивідуалізму, що зумовлює
замкненість, відірваність людини від реального часу, отруює її життя
гіркотою самотності.

Обладнання: портрет письменника (Всесвітня література, 1998, № 12,
форзац).

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя. Ім’я Габріеля Гарсіа Маркеса із далекої
Колумбії, одного з найбільших творців сучасної латиноамериканської
прози, лауреата Нобелівської премії, вже давно стало відоме читачам усіх
континентів. У чому ж причина популярності письменника? Відповідь на це
запитання може бути одна: Гарсіа Маркес уміє говорити про те, що хвилює
всіх, незалежно від місця проживання, і вміє говорити так, що сказане
обов’язково відгукнеться у будь-якому куточку планети.

2. Життєвий і творчий шлях письменника:

Бесіда:

– життєвий шлях Г.Г. Маркеса,

– що таке Макондо? (Образ провінційного містечка);

– яку тему вводить Маркес у світову літературу? (Тему самоти, як окремої
людини, так і людської спільноти);

– повість “Опале листя”,

– повість “Полковникові ніхто не пише”,

– що таке “магічний реалізм”? (Метод поєднання буденного і
фантастичного);

– ким є людина для Маркеса? (Людина – це диво, яке містить у собі цілий
світ; це провідна думка його творів);

– які ще риси притаманні творам Маркеса? (Мотиви попередження,
застереження, пророцтва);

– як ці риси втілені в романі “Кохання під час холери”? (У фіналі роману
вирубані ліси, знищені тварини, отруєні води – це наслідок
господарювання людства на планеті у XX столітті).

Доповнення вчителя (Всесвітня література, 1999, № 2, с. 42; Зарубіжна
література, 1997, № 4, с. 27).

3. Актуалізація опорних знань

– Як ви розумієте слово “самотність”?

– Звідки вона береться? Чому виникає?

– А як запобігти самотності?

Г. Г. Маркес закінчує роман словами: “…тим родам людським, які
приречені на сто років самотності, не призначено з’явитися на землі
двічі”. Як ви розумієте ці слова? Поясніть назву роману.

Поясніть змістове значення прізвища Буендіа (“буенос” – добрий,
хороший).

Висновок. “І все було б гаразд у квітучому роді Буендіа, якби у справу
не втрутився злий рок…”

4. Робота над романом “Сто років самотності”:

– історія написання (Зарубіжна література, 1997, № 4, с. 27; Зарубіжна
література, 1998, № 5, с. 26).

Складання опорного конспекту

^

`

oe

o

`

o

1. Художні особливості роману – поєднання рис роману-міфу та сімейної
хроніки, поєднання фантастики з життєвою правдоподібністю.

2. Композиційний стрижень роману – історія шести поколінь Буендіа і
міста Маконда, яке заснував перший Буендіа.

3. Провідні мотиви – родового прокляття, фатуму та кохання.

4. Історія розгортається в кількох вимірах водночас:

традиційна сімейна хроніка;

історія Макондо, як особливої долі всієї Латинської Америки;

історія сім’ї Буендіа, котра увібрала в себе цілу добу людської
свідомості, що пройшла під знаком самотності, індивідуалізму.

5. У центрі твору – проблема самотності (Маркес вважав самотність
природженою хворобою цілого покоління).

6. Лейтмотив роману – співіснування людини та природи, взаємодії між
ними.

7. Ідея твору – застерегти людство від апокаліпсичної катастрофи.

8. Роман-пересторога людству.

5. Аналіз художнього тексту твору:

– бесіда за питаннями (хрест., с. 327).

Дати відповіді на питання

– Як ви тлумачите назву роману Г.Г. Маркеса?

– Що означає народження дитини з поросячим хвостом?

– Яка головна тема цього твору?

– Чому роман “Сто років самотності” є пересторогою людству?

Висновки

Людина, родина, рід, якщо вони самотні, бездуховні, приречені на
самознищення. Так у формі притчі завершує роман Маркес. Як твердить
письменник, альтернатива самознищенню існує – це ідея духовної
солідарності.

Переконання письменника-гуманіста нині досить актуальні: людство,
вражене вірусом індивідуалізму, може врятувати лише духовне єднання. А
шлях до цього починається з любові.

6. Підсумкова бесіда

Доведіть, що роман “Сто років самотності” належить до “магічного
реалізму”.

Які художні засоби, прийоми використовує письменник для зображення
дійсності?

У чому письменник вбачає основну проблему сучасності? Як її можна
розв’язати?

Чи згодні ви з автором, який вважає ідею солідарності єдиною
альтернативою самотності?

У якому світі хотілося б жити вам особисто – солідарному чи самотньому?
Відповідь аргументуйте.

7. Письмова робота на одну з тем за вибором

М. Булгаков та Г.Г. Маркес – творці “магічної реальності”.

Ідея самотності людини у світовій літературі.

Самотність у моєму житті.

Чи змогло б існувати людство без духовного зв’язку?

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
