Урок математики у 6 класі
Тема. Ділення раціональних чисел
Мета. Сформувати в учнів навички виконання ділення над раціональними
числами, обчислення значень виразів, що містять раціональні числа з
використанням чотирьох арифметичних дій; розвивати позитивні риси
особистості; виховувати почуття патріотизму, відповідальності за
доручену справу.
Обладнання: фізична карта світу, макет козацької чайки, піратського
корабля, сигнальні картки, картки-завдання; підручник для 6-го класу:
Математика, Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Розум полягає не лише в знаннях, але
й у вмінні застосовувати ці знання.
Аристотель
І. Організаційний момент
Повідомлення теми, очікуваних результатів
Продовжуючи вивчати тему «Ділення раціональних чисел», проведемо цей
урок у формі подорожі. На нас чекають цікаві зупинки. Хочу зауважити, що
в роботі нам допоможе вислів давньогрецького філософа і вченого
Аристотеля «Розум полягає не лише в знаннях, але й у вмінні
застосовувати ці знання». Вам надається можливість застосувати свої
знання і вміння.
Ми здійснимо гру-подорож на козацькій чайці за маршрутом: Дніпро, Чорне
море, Босфорська протока, потім – Середземне море, Гібралтарська
протока, а далі, перетнувши Атлантику, дійдемо до берегів Північної
Америки.
Історикознавець. Зародком нової української державності – козацької –
стала Запорізька Січ. Її демократичний характер пояснюється тим, що
Запорізьку Січ створив сам народ для подолання загрози знищення; козакам
були потрібні злагода й порозуміння.
Образ запорізького козака став символом захисника Батьківщини. Козацтво
захищало українські землі від руйнівних набігів турецько-татарських
загарбників, повернуло до життя спустошені татарськими ордами
південноукраїнські землі. Запорізькі козаки піднялися у військовій
справі до рівня кращих європейських армій XVII-XVIII ст.
Досконало володіли мистецтвом морського бою. Їхній флот складався із
чайок – легких маневрених човнів, які мали два керма (кормове і носове),
рухалися як на веслах, так і з допомогою вітрила. Чайки вміщували 50-70
козаків, озброєних рушницями і шаблями та невеликими гарматами
Саме в козаках український народ бачив своїх найбільш надійних
захисників. От що писав мандрівний поет XVII сторіччя Климентій
Зинов’єв:
…Козаків, немов святих, треба шанувати.
Позаяк і кров свою в битвах проливають.
Тим з небес подай свою, Господи, корону,
Хто для нашої землі лагодить оборону.
ІІ. Актуалізація опорних знань
І етап «Старт»
На цьому етапі потрібно привести екіпіровку чайки в повний порядок:
розкласти все по своїх місцях, щоб нічого не заважало в подорожі. Для
цього потрібно дати відповіді на запитання.
Назвати компоненти дії віднімання.
Як помножити два раціональних числа з різними знаками?
Компоненти дії ділення.
Як додати два числа з однаковими знаками?
Як поділити два числа з однаковими знаками?
Що таке модуль числа?
Переставна властивість множення.
Як відняти два раціональних числа?
Як додати два числа з різними знаками?
Розподільна властивість множення.
ІІІ. Відпрацювання навичок
ІІ етап «Маршрут руху»
Ми успішно подолали першу частину шляху – Дніпро і вийшли у Чорне море.
Ми правильно склали маршрут, рухались правильним курсом, але шторм збив
нас з курсу. Щоб зорієнтуватися в просторі, нам треба розв’язати
завдання, за правильними відповідями відшукати слово, яке вкаже на курс
нашої подорожі.
.
–
2
D
F
H
p
~
¦
.0Dbv”
R
T
v
¦
?
”
T
?
2 9 – 2 – 9 – 3 3 – 6 6 12
Ми правильно відгадали: наш курс – Босфор.
Історикознавець. Босфор – протока між Європою та Малою Азією, з’єднуюча
Чорне море з Мармуровим і разом з Дарданелами – з Середземним. За
легендою свою назву протока отримала завдяки Іо. Щоб уникнути гніву
своєї дружини Гери, Зевс перетворив свою прекрасну кохану на ім’я Іо у
білу корову. Нещасна Іо обрала водний шлях порятунку, пірнувши у синій
вир протоки, що з тих пір так і називається «коров’ячим бродом» або
Босфором. З обох боків протоки розташоване історичне місто
Константинополь, сьогоднішній Стамбул. Стамбул розташований одразу в
двох частинах світу — Європі та Азії — і немов з’єднує їх у вічному
поцілунку. Багаторазово змінював своє ім’я, кожне з яких знаменує
яскраві періоди світової історії, – Візантія, Новий Рим,
Константинополь, Стамбул, Царгород.
ІІІ етап «Поповнення запасів їжі і питної води»
Робота з сигнальними картками:
Тестові завдання (учні підіймають картку з правильною, на їх думку,
відповіддю).
Обчислити:
12 : ( – 3)
А: 4 Б: – 4 В: 9
– 24 : (– 6)
А: 4 Б: – 4 В: – 30
0 : (– 8,7)
А: 8,7 Б: – 8,7 В: 0
(–1)100
А: – 100 Б: – 1 В: 1
(–1)121
А: 1 Б: – 1 В: – 121
А: – 7700 Б: 1100 В: 7700
А: 8 Б: 16 В: – 16
ІV етап «Пірати»
І знову ми в дорозі. Ми пливемо Середземним морем. Що ж це? На нас
накинулися пірати. Щоб врятуватися від піратів, вам необхідно розв’язати
вправи №1146(1,2).
;
;
Четверо учнів виконують завдання на картках-корабликах.
V етап «Гібралтар»
Історикознавець. Гібралтар, територія на півдні Піренейського
півострова, біля Гібралтарської протоки включає в себе скелястий
півострів (висотою до 425м.) і піщаний перешийок, що з’єднує скелю з
Піренейським півостровом. Гібралтар був відомий ще стародавнім грекам і
римлянам під назвою Кальпе. У 8 ст. перетворений арабами у фортецю, що
була названа Джебель-ат-Тарік (гора Таріка) на честь арабського
завойовника Таріка ібн Сеїда. Пізніше ця назва була перекручена, і
фортеця стала називатися Гібралтар.
Щоб пропливти протоку, треба пройти випробування.
Розв’язати №1142(1,3)
І ось, нарешті на горизонті з’явився маяк, вогник якого ледь-ледь
світить у далечині. Додаткове завдання №1141.
ІV. Підсумки уроку та пояснення домашнього завдання.
Ось і закінчилася наша подорож. І закінчувати урок вже настала пора.
Сьогодні ви не витрачали час, тому є кандидати для нагород у
нас(Оцінювання учнів).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter