Активні і пасивні дієприкметники. Їх творення
Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність
між активними й пасивними дієприкметниками, правила їх творення;
формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники, утворювати
їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати всебічно
розвинену, моральну особистість; сприяти розвитку логічного мислення,
творчої уяви, культури усного та письмового мовлення.
Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: таблиця «Творення дієприкметників активного і пасивного
стану», дидактичний матеріал, роздавальні картки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного
навчання.
Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Чи згідні ви з
твердженням автора про любов?
Душа природи, душа добра
Людина починається з любові. А любов виростає з дитинства.
Чарівне це слово знаємо змалечку, навчилися вимовляти його з-поміж
перших слів і дорожити ним, як молитвою. Але не пригадаємо тієї
частиночки, коли воно вперше засяяло в душі і наповнило її ясною хвилею
тепла. Бо чи ж дано запам’ятати ту благодатну мить, коли білими крилами
чистоти війнула над нами колискова або перший раз усміхнулася нам мама,
коли блиснуло у небі сонце і земля постелилася для першого-найпершого
кроку?
Ні, і тиха колискова, і святий образ мами, і сонце в блакитному небі, і
земля – все це дається, як найдорожчий дарунок світу, і приходить у
життя непомітно, як являється у всій своїй красі і силі добро і любов.
І все ж таки настає та добра година, коли витворюється велике диво, – на
чистих берегах дитинства враз виринає перший знак життя і на увесь вік
западає в небеса пам’яті. Вертається до того відліку з долини літ, як до
райської пристані за блакитно-сонячними серпанками, що ледь мріють поміж
просторів – у зовсім іншому, казково-пісенному світі, в дивному
передчутті бачиш той чарівний знак так близько, аж хочеться погладити
його рукою.
М. Грушевський
2. Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за
допомогою яких вони утворені.
Знаємо – знаючий
Виринає – виринаючий
Западає – западаючий
Бачиш – бачений
Погладити – погладжений
Витворюється – витворений
Наповнимо – наповнений
Назвіть спільні та відмінні ознаки дієслова і дієприкметника.
Дієслово
Дієприкметник
ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних
результатів.
Після цього уроку учні зможуть:
розрізняти активні і пасивні дієприкметники;
утворювати дієприкметники кожного з цих видів.
ІV. Формування знань, умінь і навичок.
Дієприкметники бувають активні і пасивні.
Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує сам
предмет: пожовкле листя, зів’ялі квіти.
Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує над ним
інший предмет: прочитаний вірш, пофарбоване вікно.
Опрацювання таблиці «Творення дієприкметників».
Творення дієприкметників
Творення
Від якої
основи Від яких
дієслів Час За допомогою суфіксів Приклади
Активні дієприкметники
Теперішнього часу Перехідних і неперехідних Теперішній -уч- (-юч-),
-ач- (-яч-) ріжуть – ріжучий,
працюють – працюючий,
лежать – лежачий,
стоять – стоячий
Неозначеної форми Неперехідних доконаного виду Минулий -уч- (-юч-),
z
–
h?
z
i
UUe?$
E
&
dha$gd/,??¶
?
E
&
h?
h“A
h?
&
&
¤xgd/,?
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
h“A
Y
Y
ч- (-яч-) посиніти – посинілий
Пасивні дієприкметники
Неозначеної форми Перехідних
-н-
-ен-
-т- сказати – сказаний,
бачити – бачений,
шити – шитий
Зверніть увагу! Кілька активних дієприкметників минулого часу
утворюються за допомогою суфікса -ш-: перемігший, допомігший.
Самостійна робота (дидактичний матеріал на дошці).
Запишіть дієприкметники у дві колонки: 1 – активні, 2 – пасивні.
Скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий,
лежачий, знаючий, стиснений, задубілий, міцніючий, знемагаючий,
заціпенілий, зсунутий, зчорнілий, побілений,
гуркочучий, оживаючий, знайдений, киплячий, знепритомнілий, оцінений,
переписаний, діючий.
«Мікрофон» (за технологією колективно-групового навчання).
Творча робота (усно)
Скласти речення із стійкими порівняннями.
Як намальований (вродливий);
Біжить, як посолений (дуже швидко біжить);
Став, як укопаний (став нерухомо);
Бігає, як ошпарений (безладно метушиться);
Опустив крила, як обскубана курка (втратив енергію, засумував);
Як мішком з-за рогу прибитий (пришелепуватий).
Гра «Знайди зайве» (за технологією ситуативного моделювання).
а) загальмований, бездоганний, виміряний, згодований;
б) задіяний, збережений, конкретний, прибудований;
в) засиджений, прибережний, вимріяний, приготовлений;
г) полемізований, темніючий, багатогранний, мислячий;
д) тремтячий, палаючий, змарнілий, активний;
е) безмежний, порум’янілий, зів’ялий, розказаний;
є) збентежений, самотній, зажурений, полагоджений;
ж) запечалений, складений, безсилий, згасаючий.
Робота з картками.
Картка 1
Від поданих дієслів утворити активні дієприкметники.
Теперішнього часу. Виконують, зростають, дрижать, організовують, лежати,
розквітнути, жевріти.
Минулого часу. Пожовкнути, почорніти, просвітліти, змокріти.
Картка 2
Від поданих дієслів утворити пасивні дієприкметники. Два з них
самостійно ввести у речення.
Створити, загоїти, побудувати, сформулювати, закрити, почати, мити,
перетерти.
Картка 3
Переписати речення. Неозначену форму, що в дужках, замінити відповідними
дієприкметниками.
Ми розмістилися на возі, добре (вимостити) свіжою травою. Віз м’яко
покотився ще не (в’їздити) дорогою. Повні, рожеві, як діти, (збудити) зі
сну, пливли по небі хмаринки. І знов у тумані бриніли окремі розмови, як
(зачепити) струни. Невеличка Джерина пасіка була (обгородити) низьким
тином.
Картка 4
Визначити значення стійких зворотів. Два звороти самостійно ввести в
речення.
Побудований на піску; підрізаний на пні; втоптаний у багнюку; замкнений
у собі; втрачений шанс; скупаний у любистку.
V. Підведення підсумків, оцінювання результатів роботи.
Назвіть спільні та відмінні риси дієслова і дієприкметника.
Чому дієприкметники поділяються на активні і пасивні?
Як творяться активні дієприкметники?
Як творяться пасивні дієприкметники?
VI. Пояснення домашнього завдання.
Написати твір-роздум «Людина починається з любові», використовуючи
активні і пасивні дієприкметники.
Спосіб, Вид, час,
особа, число,
дієвідміна слово,присудок
Рід, залежить
залежне від іменника,
відмінок,означення
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter