Урок образотворчого мистецтва в 1 класі
ТЕМА. Зображення на площині “Чарівний світ метеликів”
МЕТА. Дати певний об’єм знань про життя метеликів, про характерні
особливості будови комах; закріплювати під час виконання роботи
поняття про виражальні можливості теплих та холодних
кольорів; розвивати в учнів у процесі
художньо-естетичного виховання сприйняття, вміння бачити прекрасне у
природі та мистецтві; образне мислення, фантазію; виховувати чуйне
ставлення до природи, викликати бажання зберегти, її красу.
МЕТОДИЧНО-ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: малюнки вчителя на дошці та на
папері, папір, олівець, акварельні або гуашеві фарби, іграшка-гусеничка,
3 кольори для групової роботи, 3 чарівники, таблиці “Метелики”, 3
малюнки – знайди помилку, релаксійний музичний запис.
ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ: кляксографія
ХІД УРОКУ:
І. Етап орієнтації (організація класу у колі)
1. Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ природи зробимо крок.
Ми з творчістю стрічались вже не раз,
З метеликами завіта вона до нас.
Це – творчості час, фантазії час.
Цікаве завдання чекає на вас.
2. Давайте пограємо в гру “Пінг-понг”, яка допоможе нам згадати матеріал
минулого уроку.
Дидактична гра-розминка «Пінг-понг» (вона дозволяє перевірити рівень
готовності учнів до уроку, коротко повторити попередній, матеріал;
сконцентрувати увагу, вплинути на самооцінку учнів, задати темп, сприяти
формуванню комунікативних умінь)
Я пропоную вам сьогодні цікаву гостю – маленьку кольорову гусеничку,
той хто візьме її в руки повинен дати одну відповідь на питання.
Нагадую, що, у разі необхідності, можна звернутися по допомогу до
“рятівників”, передавши їм м’яч зі словом «допомога», а ними сьогодні
будуть Надійка та я.
Питання:
· Як називається невеличка дерев’яна дощечка, на якій художник
змішує фарби, під час роботи? (палітра)
· Які основні кольори ви знаєте? (червоний, жовтий, синій)
· Кольори яких відтінків належать до теплої кольорової гами?
(червоного, жовтого, оранжевого) Кольори яких відтінків належать до
холодної кольорової гами? (синього, блакитного, зеленого, фіолетового)
– Скажи мені, художник,
Якого кольору дощик? (відповідь)
Якого кольору вітер? (відповідь)
Якого кольору вечір? (відповідь)
Скажи якого кольору
Зима (відповідь), весна (відповідь) та літо? (відповідь)
– Який з кольорів вам здається найвеселішим?… найпохмурішим?…
чарівним?…
теплим?… холодним?… загадковим?
ІІ. Етап цілепокладання мети
– Шановні діти, як ви гадаєте, чи зможе наша гусеничка-чарівниця у будь
яку мить перетворитися на яскравого веселкового метелика? (Я гадаю, що
зможе)
– Дійсно зможе, але з допомогою вашою та ваших олівців, пензликів, фарб.
Вправа “Очікування”
– Діти, чого ви очікуєте від уроку? (Учні по черзі розповідають про
свої очікування).
ІІІ. Етап проектування
– Запрошую вас до роботи в класі
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
– Пропоную ознайомитись із чарівним планом уроку
Перший “Чарівник” – “Я бачу та чую”
Другий “Чарівник” – “Я фантазую”
Третій “Чарівник” – “Я творю”
IV. Етап організації виконання плану діяльності
1. Робота в групах
– Пропоную для виконання завдання Першого “Чарівника” – “Я бачу та
чую” об’єднатися в 3 групи за теплими кольорами (червоний, жовтий,
оранжевий).
Метелики — одні з найгарніших живих істот на Землі! У них гарні назви:
найчастіше це імена грецьких богів і героїв: Аполлон, Психея, Гектор,
Ікар. Так люди виразили своє захоплення яскравою красою, метеликів.
А чому метеликів називають чарівниками? (Бо вони зазнають повного,
перетворення.)
За якими етапами відбувається це перетворення вам потрібно обговорити,
та показати схемою за допомогою малюнків та стрілок.
Самоперевірка: (на дошці закріплена схема)
– Так, з яйця, відкладеного метеликом, з’являється маленька гусінь,
яка все своє життя їсть і росте. Потім гусінь, що виросла,
перетворюється в нерухому, але живу лялечку. Так от вже з лялечки
з’являється … здогадайтеся хто!
Він яскраві крильця має,
Сам на квіточки сідає,
Прудко, весело літає,
Аж дві пари крилець має.
Ні бджола він, і не джмелик –
Звуть усі його… (метелик)
– Більш ніж сто видів метеликів у нашій країн занесені до Червоної
книги. Цих красивих комах не слід виловлювати. Краще просто милуватися
ними в природі.
– А чи є шкідливі метелики? (так)
– Яких ви можете назвати? (плодожерки, совки, міль, капусниця,
кропивниця, лимонниця)
– З гусінню шкідливих метеликів люди ведуть справжню боротьбу. Усього в
світі існує біля 120 тисяч видів метеликів.
2. Інформація про характерні особливості будови комах
– Подивіться уважно на малюнок метелика.
– Яку форму має тулуб? (Два з’єднаних між собою витягнутих овали.)
– Яку форму мають крильця? (Овальну або округлу.)
– Скільки крил має метелик? (4 — 2 великих і 2 маленьких.)
– Звідки починаються крила? (З середини тулуба, там де з’єднуються два
овали.)
– Зверніть увагу, чи однакові за розміром крила метелика? (Так. Тіло
метелика однакове з обох боків.)
– Це явище називають симетрією. Кажуть так: «Тіло метелика симетричне».
3. Гра «Дзеркало» (робота в парах) Пропоную для виконання завдання
другого “Чарівника” – “Я фантазую” об’єднатися в пари та зайняти робочі
місця. Вам необхідно стати один напроти одного, один імітує, а інший
(«дзеркало») — повторює. Потім ви поміняєтеся ролями. Ваше завдання –
“намалювати метелика” в повітрі.
4. Гра у групах “Знайдіть помилку”
А) Діти, я пропоную вам цікаве завдання: уявити себе в ролі вчителя,
який перевіряє, чи без помилок діти зобразили метеликів. Знайдіть
помилку у будові метелика і виправте її олівцем.
Б) Взаємоперевірка
5. Фізкультхвилинка Тренінг-терапія.
Хто там, хто там вже стомився?
I над партою схилився?
1,2,3,4,5 –
Час настав відпочивать!
(Звучить спокійна тиха музика.) Сядьте зручніше, заплющить очі,
розслабтеся. Уявіть себе на природі у лузі. Уявіть себе метеликом на
квітці, яка найбільше вам до вподоби. Ви втомлені, крильця ваші
опустилися, їм важко від пилу і втоми. Але ось на небі з’явилась
хмаринка, і з неї на вас полив теплий літній дощик. Краплі дощу змивають
з вас все те, що вас обтяжувало, вам заважало. Вам стає легше. Ви
вдихнули свіжого повітря, звільнилися від турбот. І ось виглянуло
яскраве, тепле сонечко, воно висушило ваші крильця, немов руки, вони
потягнулися вверх, до сонечка. На душі у вас стає чисто, тепло і
затишно. Ви чуєте спів пташок, відчуваєте красу природи і радість життя.
(Поступово музика стихає.)
Природа відіграє важливу роль у житті людини. Вона завжди чарувала і
чарує, хвилювала та хвилює людину. Але досконалішим творінням природи є
метелики. Вони, як музика, створюють піднесений настрій, надихають на
творчість.
6. Пояснення техніки виконання роботи вчителем
А чарівними матеріалами сьогодні у вас будуть фарби та пензлі, за
допомогою яких ви виконаєте власний твір в техніці кляксографії. Уважно
дивіться у якій послідовності слід виконувати роботу:
1. Склади аркуш паперу вдвоє по його довжині.
2. На одну з половинок аркуша нанеси фарбою кольорові плями, які
повинні бути схожі на половину метелика.
3. Накрий половинку аркуша з кольоровими плямами іншою й
притисни їх долонею.
4. Розгорнувши папір, уважно придивись, чи схожа кольорова пляма на
метелика, подумай, які емоції вона викликає.
5. Віднайди образ веселого чи сумного метелика, який «заховався» в
плямі, й домалюй дрібні деталі.
7. Виконання практичного творчого завдання учнями
– Третій “Чарівник” – “Я творю” чекає на вашу творчу роботу!
– Аутотренінг:
Я – школяр, а я – школярка. Особистість творча…
Починаймо малювати – фантазію розвивати!
Під час виконання самостійної роботи вчитель надає, за потребою, учням
допомогу.
V. Підведення підсумку уроку
1. Підсумкова бесіда
– Кому сподобався створений ним метелик – поаплодуйте. А тепер
роздивіться роботу сусіда за партою – поаплодуйте, якщо робота вам
подобається!
– Я теж вам усім аплодую, тому, що ви творчо працювали, були уважними і
змогли передати на папері красу природи, прикрасу нашої землі
-метеликів. Ми ще зустрінемось з чарівним світом метеликів.
2. Рефлексія.
– Я запрошую вас у коло
– Діти на якому етапі уроку найцікавіше було працювати?
– Які виражальні можливості теплих та холодних кольорів під час
виконання роботи ви використали? (теплі – веселі, грайливі; холодні –
сумні)
– Що б ви зробили інакше? (Діти розказують чи справдились їх очікування,
що на їх думку вдалося, а що – ні, починаючи словами “Сьогодні на уроці
я…”)
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter