Тема: Земля — планета Сонячної системи. Форма та розміри Землі.
Обертання Землі навколо своєї осі.
Мета: дати дітям поняття про планету Сонячної системи – Землю,
ознайомити з розмірами, формою, особливостями руху планети, пояснити
процеси, що відбуваються в сонячній системі та на Землі. Навчити їх
розрізняти півкулі, пояснювати зміну пір року, дня і ночі. Розвивати
уміння користуватися глобусом, атласом, визначати сторони горизонту за
небесними світилами. Формувати науковий світогляд та продовжувати
розвивати мовлення, пам?ять, увагу, спостережливість, мислення.
Активізувати словниковий запас учнів і вміння робити самостійно
висновки.
Виховувати інтерес до вивчення природничих наук, бережливе ставлення до
природи.
Основні поняття і терміни: Сонячна система, Земля, орбіта, полюси,
північна й південна півкулі, добовий та річний рух Землі, вісь, екватор.
Методи і методичні прийоми:
? словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),
? наочний (демонстрація наочності).
? практичний (робота з глобусами, атласами).
Обладнання: фотографії планети Земля, підручник, комп’ютер, глобуси,
атлас, телурій.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадування загадок:
1.Якого поля не можна зорати,
На якому полі не можна
Каміння полічити? (Зоряне небо)
2.Хто в році чотири рази переодягається? (Земля)
– Про що ми будемо вести мову на сьогоднішньому уроці?
“Мозковий штурм” (фронтальна робота).
планета рік
життя Земля сторони горизонту
тварини день і ніч
рослини вода повітря супутник
3. Оголошення теми та завдань уроку.
Сьогодні ми будемо розширювати знання про Сонячну систему та планету –
Земля. На нашому уроці ми дізнаємося:
? Форми та розміри Землі.
? Орбіта Землі.
? Вісь Землі, полюси, екватор.
? Чому відбувається зміна пір року?
? Чому відбувається зміна дня і ночі?
4. Вступна бесіда вчителя з показом ілюстрацій.
Земля — це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на
якій відоме життя, домівка людства.
Земля обертається навколо зірки по еліптичній орбіті (дуже близької до
кругової) із середньою швидкістю 29765 м/с за період рівний 365.24 доби.
Земля має супутник — Місяць, що обертається навколо Землі.
Форма Землі – сфероїд. Середній радіус Землі складає 6371.032 км,
екваторіальний — 6378.16 км. Земля має магнітне і тісно зв’язане з ним
електричне поля. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму й
існування атмосфери.
Земля обертається не тільки навколо Сонця, а й навколо своєї осі. Вісь
Землі — це уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній
півкулі спрямована на Полярну Зірку. Точки, в яких кінці земної осі
перетинають земну поверхню, — це полюси Землі. (Демонстрування глобуса,
земної осі, екватора). Екватор —це уявна лінія, яка проходить на
однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі — Північну
і Південну. Довжина екватора приблизно дорівнює 40 тис. км.
– Навколо чого обертається Земля?
Період обертання планети навколо своєї осі 23 год 56 хв 4.1 сек.
Земля обертається непомітно. Це тому, що ми обертаємось разом з нею, як
і все, що розташоване на земній поверхні (моря, океани, ліси, гори, всі
предмети). Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід.
Обертання навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі, а нахил осі і
обертання навколо Сонця — зміну пір року.
5. Робота з телурієм.
¦
?
U
?
?????????$??°?Люди давно помітили, що висота Сонця о 12 годині дня в
різні пори року різна. Добу, коли висота Сонця ополудні у Північній
півкулі найбільша (22 червня), називають днем літнього сонцестояння, а
добу, коли висота Сонця ополудні найменша,—днем зимового сонцестояння
(22 грудня). 21 березня та 23 вересня встановлюється однакова тривалість
дня і ночі. Це дати весняного та осіннього рівнодення відповідно. Такі
зміни повторюються рік у рік. (Демонстрація роботи телурія).
– Як ви вважаєте, чи однаково рівномірно сонячні промені
нагрівають Землю? (Ні)
Кількість сонячної енергії, яку отримують окремі ділянки Землі, залежить
насамперед від кута падіння сонячних променів. Поблизу екватора ця
кількість найбільша, біля полюсів — найменша, а на території України —
помірна.
Наші пращури поділили світ на чотири сторони схід, захід, південь,
північ. Так само поділили добу – ранок, день, вечір, ніч; рік – зима,
весна, літо, осінь – усе за рухом сонця.
А тепер подивіться на коло. Це річний рух Землі навколо Сонця. Отже,
коли весняне сонце – природа відроджується; влітку ж, коли сонячна сила
найбільша, природа розквітає найбуйніше. А 7 липня ми святкуємо Купала –
свято літнього сонцестояння, коли день найбільший. Після цього день
скорочується, природа мало-помалу завмирає. Зима – смерть природи. Чому
це відбувається, людина не могла пояснити У світі, уявляла вона,
відбувається боротьба добрих і злих сил, світлих і темних. З настанням
зими починають перемагати ворожі сили, скорочують день, крадуть у сонця
силу. І нарешті, 25 грудня, коли день найкоротший, ніч найдовша,
вважалося, що природа вмерла і сонце також. Його з’їдає злий Корочун –
темне праслов’янське божество. Отже, в природі було два переломних
моменти: день літнього і день зимового сонцестояння.
6. Фізкультхвилинка.
7. Закріплення матеріалу. Система позначок “Поміч”.
Прочитати статтю підручника і зробити позначки. Читаючи текст, діти
роблять позначки: «+» – «Я це знав»; «- » – «Я це не знав»; «!» – «Це
цікаво».
Перевірка завдання.
– Що нового ви дізналися з підручника?
– Що тебе зацікавило?
– Яка інформація була вже відома?
8. Самостійна робота. Робота на карточках.
З’єднайте лініями правильні твердження
1. Модель Землі.
2. Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і
поділяє Землю на дві півкулі.
3. Уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі
спрямована на Полярну Зірку.
4. Прилад для визначення напрямів сторонів горизонту.
5. Обертання навколо своєї осі викликає…
6. Нахил осі і обертання навколо Сонця викликає…
а) екватор;
б) зміну пір року;
в) компас;
г) вісь;
д) зміну дня і ночі;
е) глобус.
Перевірка завдання. Відповіді: 1е; 2а; 3г; 4в; 5д; 6б.
Виставлення оцінок.
9. Підсумок уроку.
– Про що сьогодні ви дізналися на уроці?
– Які планети Сонячної системи тобі відомі?
– Яка тривалість календарного року на Землі?
– Що таке рік?
– Чим зумовлена поява високосного року в нашому календарі?
– В яку пору року полуденне Сонце перебуває високо над лінією
горизонту, а в яку пору воно нижче?
– Чому висота полуденного Сонця над лінією горизонту змінюється
протягом року?
10. Домашнє завдання.
І рівень (4б.-6б.) Прочитати параграф.
ІІ рівень (7б.-9б.) Прочитати параграф, дати відповідь на
запитання.
ІІІ рівень (10б.-12б.) Прочитати параграф, дати відповідь на запитання
та підготувати розповідь про планету Земля (додатковий матеріал).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter