Все ми хочемо уміти
Мета. Підтримувати бажання дітей допомагати батькам у господарській
праці, дотримуватися чистоти й порядку в домі, на подвір’ї; старанно
виконувати свої доручення.
Обладнання. Плакати із прислів’ями.
Попередня робота. Вивчити вірш Г. Бойка «Хто що зробив».
Хід заняття
1. Слово вчителя. Діти, сьогодні ми з вами поговоримо про працю. Праця,
труд, робота — це все синоніми, вони означають одне і те ж — працювати.
Народна мудрість вчить: «Без труда нема плода». А наш український народ
дуже працелюбний, любить свою землю, вміє на ній працювати, кожен
клаптик землі викохає, випестить, обсадить квітами, садами засадить. Та
не тільки на землі трудитись уміє, а й всяку роботу знає! Все вміє і
дітей своїх змалечку до праці привчає, та ще й приказує: «На дерево
дивись, як родить, а на людину, — як робить!». Це тому, що з роботящою
людиною легко й добре жити. Послухайте вірш.
Все від праці у світі цьому:
Залізниці, шляхи, мости.
Пам’ятай! На шляху земному
Вік трудитись повинен ти!
Бо у праці є дужі крила,
Що підносять людину ввись!
Ось поглянь навкруги, дитино, —
Всюди люди доклали рук!
Мчить ракета до зір невпинно,
Чути ніжний сопілки звук.
Всюди праця, важка робота,
Щоб в житті досягти мети.
Як трудитися є охота,
То людиною станеш ти!
Куй залізо, поки гаряче,
Змалечку працювати вчись!
Де б не був, як не жив, одначе,
У житті своїм не лінись!
2. Бесіда за прочитаним.
1. До чого закликає нас цей вірш?
2. Як називають людину, яка любить працювати?
3. А яку роботу виконуєте вдома ви?
4. Чи постійно ви допомагаєте старшим?
5. Завжди працювати учить нас і народна мудрість.
6. Діти, а які прислів’я та приказки про працю ви знаєте?
7. Прочитайте прислів’я, написані на плакаті:
8. Тяжко тому жити, хто не хоче робити.
9. Бджола мала, а й та працює.
10. Як ви розумієте дані прислів’я?
3. Аналіз ситуацій морального змісту.
????A
`
A
z2
”
oe
але за це вимагає морозива; попросять накрити на стіл — він накриє, але
за це йому мають купити нову іграшку.
б) Два товариші — Миколка та Петрик — разом робили із деталей
конструктора великий підйомний кран. Раптом почувся дзвінок. Це прийшла
Миколчина мама. В руках у неї були важкі сумки. Вона сказала: «Синку,
допоможи мені». Миколка подивився на маму і відповів: «Не можу. Ми дуже
зайняті».
? Що ви думаєте про поведінку Миколки?
? А що мав би зробити Петрик?
в) Прийшов Сашко вранці до школи й одразу повідомив дітям: «А я мамі
допомагав». А коли у класі з’явився його друг Василь, він і йому сказав:
«А я мамі допомагав». Трохи пізніше Сашко ще й вчительці сказав: «Я
допомагав мамі. Вона мене похвалила».
? Чи добре всім розповідати про свій гарний вчинок?
? Чи можна назвати Сашка скромним?
? Як називають тих, хто робить так, як Сашко?
4. Слово вчителя. Маленькі діти ще не все вміють робити гарно, тому
з ними трапляються різні смішні випадки. Ось послухайте вірші: А.
Костецького «Важко бути самому», Г. Пономаренка «Лежебока»; Н. Дергача
«Бабусин вихідний, Г. Бойка «Умільці», «Хто це зробив?». (Вірші читають
діти).
5. Тематичне малювання.
? Тема: «Як ми допомагаємо дорослим».
? Конкурс малюнків.
6. Підсумок
? Що є основою життя? (Праця).
? Уявіть собі, що раптом усі люди на землі перестали працювати. Що б
тоді сталося?
(Відповіді дітей).
Вчитель: Так, дійсно. Машини не їздять, потяги не ходять, фабрики,
заводи стоять, їсти нічого, вдягти нічого, бо тканину ніхто не робить,
одяг не шиють, не печуть, не варять, а все, що було раніше —
скінчилося… Таке навіть страшно уявити! Краще нехай такого ніколи не
буде, а ви, дітки, теж привчайтеся змалку працювати, бо праця — всьому
основа.
Ось давайте зараз разом і виведемо правила хлопчика Помагая.
(Відповіді дітей).
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter