Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-опису «Лелека» (урок)

Тема. Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.
Складання тексту-опису «Лелека»

Мета: вчити учнів складати за запитаннями і опорними словами
найпростіший

текст-опис; добирати до тексту заголовок; формувати вміння стисло і
послідовно висловлювати думку, передавати її на письмі; удосконалювати
навички літературної вимови слів; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати мовлення учнів за допомогою різноманітних вправ творчого
характеру; виховувати любов до природи та тваринного світу.

Обладнання: фоторепродукція лелеки, опорні схеми; картки із питаннями і
опорними словами.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

(сідають дівчата, сідають хлопці)

II. Вивчення нового матеріалу.

1.Слово вчителя.

– Сьогодні у нас урок розвитку мовлення і ми здійснимо подорож у пташине

царство і ближче познайомимось з одним його представником. А з яким, ви

здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадка

Які ноги, такий ніс,

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека)

– Отже, розмова сьогодні буде про лелеку. (Вчитель демонструє
фоторепродукцію лелеки).

1-а група.

– А хто знає вірші про лелеку?

(Учні першої групи декламують вірші)

1 учень

Лелека ластівку питає:

– Хто вище всіх птахів літає?

– Літають люди вище всіх

На літаках своїх складних.

2 учень

Лелека побудує світлу хату,

Своїх пташат поставить на крило,

І будуть радо діти усміхатись,

Як лелечата злинуть над селом.

2. Хвилинка каліграфії.

– Який звук ви почули на початку назви птаха? ([л])

– Якою буквою позначають цей звук на письмі? (ел)

Л л ле ел лелека

В різних областях України цих птахів називають по-різному: бузьок,
боцюн, чорногуз, бусол, гайстер, веселик. Птах цей – символ миру,
достатку, щастя, добра, материнства, оспіваний у піснях, поетичних
творах.

2-а група.

– А які прислів’я про пернатих друзів знайшли?

(Учні другої групи зачитують прислів’я).

1-й учень

Прилетів лелека – весну приніс здалека.

2-й учень

З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи.

3. Робота з деформованим реченням. Складання і запис прислів’я.

тільки, летять, до, добрих, Лелеки, людей

(Діти записують в зошитах прислів’я)

Лелеки летять тільки до добрих людей.

3-а група

– Що це за птах? Хто може розповісти?

(Учні третьої групи зачитують інформацію)

1-й учень

Довжина тіла лелеки до 110 см, вага до 4,5 кг. Оперення чорне з білим,
ноги і дзьоб червоні. Птахи позбавлені голосу, звуки видають, стукаючи
щелепами. Гніздяться на деревах та будівлях. Живляться комахами,
земноводними, плазунами зрідка.

2- й учень

Є два види лелек: чорний поширений в Карпатах і на Поліссі, білий майже
по всій території України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а
чорний дуже обережний, близько не підходить до житла. Дуже рідко
вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної книги.

3- й учень

Цей чудовий птах оспіваний у легендах, казках, народних піснях. Лелека –
символ миру, достатку, щастя, добра, материнства.

4. Письмо речення під диктовку.

Лелека – символ миру, щастя, добра.

Фізкультхвилинка

Добре те, що сонце світить.

Добре те, що вітер віє.

Добре те, що цей ось ліс разом з нами ріс і ріс.

Добре те, що в нашій річці,

^ ae < T ? 1/4 e Чиста не брудна вода. І тебе матуся рідна, Після школи зустріча. Добре гратися надворі. Добре вчитися у школі. Добре плавати в ставку. Добре те, що я живу! III. Актуалізація знань про текст. 1. Робота з опорною схемою. – Які типи текстів знаєте? – Як їх розрізнювати? Типи текстів Опис Розповідь Міркування Який? Що сталося? Чому? 2. Розрізнення текстів (усно). Вчитель читає різні тексти, учні визначають тип тексту за допомогою сигнальних карток (червона – опис, синя – розповідь, зелена – міркування). Лелеки Скільки я пам’ятаю, на старезному в’язі жили лелеки. По них я навчився зустрічати весну і проводжати літо. З’являться у своєму гнізді лелеки – і швидко настануть чудові теплі дні. Відлетять лелеки – і холодна зима не за горами. У нашій сім’ї дуже шанували лелек. – Який це тип тексту? (Розповідь) Хитра лисичка Лисичка живе у лісі. У неї шубка руда і пухнаста. Мордочка витягнута. Вуха чутливі. Лапки короткі. У лисиці хвіст довгий і пухнастий, з білим кінчиком. Ця тваринка дуже хитра. (Текст-опис) Птахи – наші друзі Птахи – наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом. Бережіть птахів! (Текст-розповідь) Приліт птахів А чи замислювались ви над тим, чому одні пташки прилітають до нас раніше, а інші – пізніше? Виявляється, час їхнього прильоту залежить від того, коли в наших краях з’являється їжа для них. (Текст-міркування) IV. Робота над твором. 1. Розгляд малюнка. Добір заголовка. – Ми будемо складати текст-опис лелеки. – Виберіть і запишіть той заголовок, який вам більше сподобався. Лелека Гарний птах Веселики 2. Усні відповіді на запитання. Ви уважно роздивилися фоторепродукцію лелеки. А зараз прочитаємо запитання і будемо давати на них відповіді. Картка з питаннями та опорними словами. Питання Словничок Який птах лелека? Великий, перелітний, маленький, зимуючий. Де він живе? У лісі, у норі, поблизу людських осель, на хатах, поблизу річок Яке тіло, ноги? Довгі, короткі, тоненькі ноги. Яка голова? А дзьоб? Велика, маленька, довгий, прямий. Яке пір’я? Чорне, сніжно-біле, чорно-біле. Чи красивий птах? Гарний, красивий, чудовий. 3. Ознайомлення з інструкцією-порадою. (Картка на кожну парту) · Не забудь про складові частини тексту. Кожну частину починай з абзацу. · Уникай повторів. · Слово « лелека» можна замінити словами: він, птах, пернатий друг. 4. Усний твір. (Діти використовують всі відповіді у написанні твору). 5. Самостійний запис відповідей. (Допомога слабшим учням). 6. Вибіркове зачитування творів учнями. V. Підсумок уроку. – Про кого вели розмову? – Чи можна уявити яким є лелека з наших творів? – Який висновок можна зробити про відношення до цих птахів? – Ми навчилися описувати цього гарного птаха, а на наступних уроках будемо вчитися поширювати свої твори.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *