Урок. Світ казковий, світ прекрасний
Тема. Українська народна казка «Вовк та козенята»
Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості,
вчити розрізняти такі тори серед інших, орієнтуватися в їхніх
особливостях; вчити визначати головну думку казки, розвивати навички
правильного читання, уміння відтворювати зміст прочитаного; виховувати
любов та читацький інтерес до народних казок.
Обладнання: запис казки «Вовк та козенята», ілюстрації до народних
казок, картки для читання, картка «Лабіринт», малюнки кози та вовка,
картки до гри «Який склад загубився?».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форми роботи: індивідуальна, у парах, колективна.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Ось і дзвоник продзвенів
Для маленьких школярів,
Він покликав на урок
У чарівний світ казок.
У сиву давнину із сонячного проміння, аромату квітів і таємниці живої
води народилася казка. І світ Божий одразу повеселішав. Бо казка навчала
людей любити красу, творити добро, дарувати натхнення.
І ми, діти, читаючи казки, станемо добрішими, щирішими, навчимося
співчувати, переживати.
ІІ. Мовна розминка.
– Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі.
Тому ми повинні постійно їх тренувати.
1. Тренуємо легені
• Набрати повітря в легені: «вдих–видих»
• У кого найбільша кулька (імітують надування кульки).
• Читання на одному диханні
шип кішка
шило шишка
шина кришка
машина кашка – каска
кішка – кіска
2. Тренуємо очі
• «Шифрувальники»
Шк…л…р с…р…к…
Вч…т…ль в…р…н…
Л…к…р бдж…л…
Дзв…н…к г…р…б…ць
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– Казок є дуже багато. І всі вони різні. Але у них є одна мета. А яка,
ви дізнаєтесь, коли прочитаєте прислів’я у «лабіринті».
Лабіринт
к в , я с ж .
а а ч ь к а в і и ь
з к и т н і т т
Мозкова атака
– А зараз перевіримо свої знання. Впізнайте, з яких казок уривки, які я
вам прочитаю.
? Старенька бабуся у лісі жила ,
Гостинці для неї онука несла.
Вовк дівчинку цю по дорозі зустрів.
Як казка зветься? Хто б відповів?
(«Червона Шапочка»)
? А мишка бігла, хвостиком зачепила
І яєчко розбила.
(«Курочка Ряба»)
? На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Ту красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(«Ріпка»)
? Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(«Колобок»)
(Демонстрація ілюстрацій)
ІV. Оголошення теми уроку.
– А про кого ми будемо читати сьогодні казку, дізнаєтесь, коли
відгадаєте загадки.
З рогами, а не бик, По полю, по лісу гасає,
Доять, а не корова. Овечок хапає, усіх лякає.
Кору здирає, (Вовк)
А кошиків не плете.
(Коза)
– Де живуть ці тварини?
– Як виє вовк?
– Як мекає коза?
2
’aH
E
– Чи можуть вони говорити?
– А от на сторінках нашого підручника ви побачите, що тварини говорять і
з ними відбуваються різні цікаві пригоди.
V. Робота над казкою.
1. Робота над заголовком (читають учні).
– Які ще назви цієї казки ви знаєте?
2. Слухання казки в записі.
3. Перевірка первинного сприймання.
– Скільки було козенят?
– Що коза наказувала діткам?
– Чи слухали вони свою матінку?
– Чому козенята не відчинили дверей вовкові?
– За що коза похвалила діток?
4. Фізкультхвилинка.
Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли.
В кошики ми їх збирали,
Поки повним не стали.
Ще й побігали ми трішки,
Утомили свої ніжки.
– А тепер присядемо на лісовій казковій галявині.
5. Словникова робота.
– Прочитайте колонки слів.
Відчинітеся
Козеняточка
Повернеться
Відімкнітеся
Накаже
Підслухав
Постукав
Їжа
Семеро
Матінка
– Що означає слово «відчинітеся»?
– Доберіть слова, близькі за значенням до слова «матінка».
– Прочитайте трискладові слова.
6. Читання казки учнями («ланцюжком»).
– Чому коза залишила козенят вдома самих?
7. Вибіркове читання.
– Що наказувала коза діткам?
– Де жила коза і козенята?
– Прочитайте пісеньку вовка.
8. Вправляння у виразності читання.
– Чим відрізняються пісеньки кози та вовка?
– Як козенята дізналися, що то була не їхня мати?
– Які слова підказують, як слід читати слова кози і вовка?
9. Робота з ілюстраціями.
– Розгляньте малюнки і відшукайте в тексті речення до них.
10. Творча робота в парах.
Словесне малювання.
– Які б ще малюнки ви намалювали до казки?
– Гра «Який склад загубився» (картка на кожну парту)
Поверну…ся ко… до до… і похва…ла ді… за те, що вов…ві две… не від…нили.
VІ. Підсумок уроку.
– Який розділ ми почали вивчати?
– Як називається твір, над яким ми сьогодні працювали?
– Хто його написав?
– Поясніть прислів’я: «Казки маленькі, а розуму в них багато».
– Сьогодні ми починаємо творчу проектну роботу зі створення колективного
класного альбому «Сторінками улюблених казок».
Проект буде індивідуальним.
Із всіх казок нашого розділу обираєте дві казки, які вам найбільше
сподобалися і малюєте до них ілюстрації і підбираєте підпис з казки.
Проект триватиме два тижні, поки будемо вивчати тему «Українські народні
казки».
VІІ. Домашнє завдання.
1. Виразно читати казку «Вовк та козенята».
2. Намалювати ілюстрацію до казки.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter