.

«Школа добрих вчинків» за творами В.О. Сухомлинського (урок)

Язык: украинский
Формат: реферат
Тип документа: Word Doc
254 12386
Скачать документ

Урок позакласного читання (4клас)

Тема. «Школа добрих вчинків» за творами В.О. Сухомлинського.

Мета. Продовжувати знайомство учнів з творами В.О. Сухомлинського;
формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди
допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до
рідних і друзів;навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв
оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до
самовдосконалення;розвивати мовлення учнів; виховувати віру в силу
любові, дружби, добра і справедливості.

Обладнання. Портрет В.О. Сухолинського, збірки творів В.О.Сухомлинського
«Казки школи під голубим небом», «Вогнегривий коник», «Гаряча квітка»,
картки-блискавки,таблиці ,кольорові наліпки.

Хід уроку

І Організаційний момент.

В небі завжди сонце світить ясно,

А в душі немає пустоти.

Світ тобі всміхається прекрасний,

Якщо є багато доброти.

ІІ. Мовна розминка.

1.Читання складів з таблиці (таблиця складів) з питальною інтонацією і з
стверджувальною інтонацією.

2.Читання слів із зкарток-блискавок.

Картки-блискавки: уважність ,милосердя,співчуття,правдивість,чуйність.
3. Працюємо в парі. Взялись за руки.Гра «Сорока.» (промовляння
скоромовки )

ІІІ. Очікування.

– Я сподіваюся ,що сьогоднішній урок наш буде уроком
творчості,натхнення,добра і радості.

– А чого ви очікуєте від уроку?(Відповіді учнів :виразно
читати,орієнтуватись в структурі твору,визначати головну думку)

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Слово вчителя.

– На сьогоднішній урок ви принесли «щось», що у вашому понятті
асоціюється з добром. А що ж ви принесли? Розкажіть(два учні дають
відповіді)

Із природознавства ми знаємо про кругообіг води в природі ,а сьогодні
розглянем кругообіг добра.

Дуже мудро говорить народ : «Роби добро –і воно повернеться до тебе».
Подивіться на дошку,якщо ми робимо добро,то……..(відповіді дітей) .Будеш
робити зло –зло й повернеться до тебе.(показати за таблицею)

Добро

Добро

Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику
силу. І на сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам
пройти дорогою добра за мудрими творами В.Сухомлинського. Тема нашого
уроку: «Школа добрих вчинків»

А хто ж такий В.О.Сухомлинський? Група „Бібліотекарі ” підготувала
коротке повідомлення

Розповідають «Бібліотекарі».

Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 році у селі
Василівка на Кіровоградщині в бідній селянській родині. У сім’ї, крім
Василя, було ще троє дітей. Усі четверо, коли виросли, стали вчителями.
Василь з сімнадцяти років став учителем і залишився ним до кінця життя.
Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його
роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад
1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.

2. Представлення виставки книг В.О. Сухомлинського (група
«Бібліотекарі») .

Сухомлинський В.О. Гаряча квітка.

До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника
В.О.Сухомлинського, про те, як діти відкривають для себе навколишній
світ, про взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також
повчальні казки про природу

Сухомлинський В.О. Вогнегривий коник.

Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел,
написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і
письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання
розповідають читачам про неповторну красу природи, магічну силу доброти
і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити
слабшого, допомогти старшим.

Сухомлинський В.О. Казки школи під голубим небом.

У цій збірці зібрані казки, притчі, оповідання В.О. Сухомлинського.
Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу
природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми,
пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.

3. Слово вчителя

В.О.Сухомлинському належать слова, які є провідною думкою сьогоднішнього
уроку: «Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше
треба для того, щоб залишатись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

– Як ви розумієте цей вислів? (відповідь дітей)

– А що таке « добро»? З чим воно асоціюється?

Створення «асоціативного куща»

Перед вами таблиця. На ній ви бачите слова.

Уважність, ненависть ,співчуття, злість ,байдужість,піклування,
заздрість, милосердя, жадібність, любов,чуйність ,хитрість.

Знайдіть слова, які символізують добро. (діти вибирають з таблиці слова
і створюють асоціативний кущ).В таблиці ще залишились слова,що
символізують вони? (відповіді дітей)

– Яке ж значення слова «добро» за словником.

Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.

– Чи може людина сказати ,що вона вже все добре зробила. (Ні. Людина
ніколи не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите
дуже багато добра).

V. Актуалізація читацького досвіду.

1. Слово вчителя.

– Сьогодні ми продовжимо мандрувати по життєвій стежці добра за творами
В.О. Сухомлинського.

2. Обговорення прочитаних творів В. Сухомлинського.

– Які твори ви прочитали готуючись до уроку?(Відповіді дітей).

Давайте обговоримо твір Сухомлинського «Добре слово»

«Добре слово» — переказує учень.

Що трапилося з Олею?

Як родичі рятували дівчинку?

Що зробила прабабуся Надія?

Що повернуло дівчинку до життя?

?

????!?То в чому велика сила?(В доброму слові).

Висновок

Чому вчить нас це оповідання?( Бути уважним, турботливим до хворих,
близьких, батьків; вміти співчувати).

3.Міркування до творів.

– Ми познайомилися із тим, що написав Сухомлинський, а хочеться почути
ваші міркування до його творів. Своїми міркуваннями бажають поділитися
юні «Письменники». (два учні читають свої міркування)

4. Інсценізація оповідання «Бабусин борщ».

– А зараз подумки перенесемося до театральної студії.

Юні актори підготували інсценізацію до оповідання Сухомлинського
«Бабусин борщ»

Автор. У бaбyci дві онучки. Живуть вони у великому місті, а на літні
канікули приїхали в гості.

Онучки.

Бабусю,найбільше нам хочеться вашого борщу: мама розповідала, що ви
варите смачний-пресмачний борщ.

Автор. Зварила бабуся борщ . Та от біда. Забувати стала. Поки ва¬рила, –
двічі посолила. Поставила на стіл дві миски бор¬щу та и припрошує
онучок:

Бабуся. Онученьки йдіть ось і борщик зварила – зi свіжими помідорами,
ка-пустою i сметаною.

А чи солила – й не пам’ятаю… Стара вже… Посолю.

Сідайте. От сіль у сільниці – добавляйте coбi на смак.

Автор. З’їли дівчатка по ложці борщу. Ой, який же солоний!

Зглянулись між собою, усміхнулись непомітно. Лож¬ка за ложкою – виїли та
ще попросили.

Онучки. Ой який смачний.

Бабуся. А чи солила ж я борщ?

Ніна. Ми й не помітили.

Оля . Такий смачний, що про сіль i не подумала.

– Значить, солила,— з полегкістю зітхнула бабу¬ся. – А завтра це діло
вам доручу: боюся, що забуду посолити.

Онучки.

– Добре, бабусю, – і знову зглянулись. I непомітно всміхнулись.

Вчитель. – Чи сподобалась вам поведінка дівчаток, адже вони сказали
неправду? Чому вони це зробили?

(Так, вони сказали неправду, але вчинили по-доброму. Дівчатка проявили
повагу до старенької, рідної людини. )

Висновок. То чому нас навчає це оповідання?

Фізкультхвилинка

5.Розгляд та короткий аналіз ілюстрацій до творів.

З роботами художників ви мали можливість познайомитися до уроку.
Поясніть свій вибір. До якого твору намалювали ілюстрацію? Чому саме до
цього твору?

6. Робота в групах .(Об’єднайтесь в групи за посадкою,пригадайте правила
роботи в групі).

Сьогодні у нас в класі ялинка,за народним повір’ям це символ життя, а
яке життя без добра?Нашу ялинку ви прикрасите іграшками,на яких запишете
якості доброї людини.

Запитання. Якою повинна бути добра людина?

(З кольорового паперу вирізати ігращки,потім на них діти будуть писати
поняття «добра». А потім цими іграшками прикрасити дерево).

VІ. Ознайомлення з новим твором.

Сьогодні я пропоную вам знайомство ще з одним з оповіданням
Сухомлинського “Красиві слова і красиве діло.”

1.Робота над заголовком твору . Метод «Передбачення».

Які слова ви вважаєте «красивими» ? (відповіді дітей)

Словникове значення слова «краса» (написати на дошці)

Яке ж значення має слово «краса» за словником?

Краса — все добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї
радість.

А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла.

Як ви гадаєте, про що може йти мова в оповіданні «Красиві слова і
красиве діло».(відповіді дітей)

2.Словникова робота.

У тексті вам зустрінуться такі слова :

Прочитайте слова луною:

злива;

дужий;

негода;

пересидіти;

Поясніть порівняння:

мокрий, як хлющ;(дуже мокрий)

ллє, як з відра.(йде сильний дощ)

3.Читання твору учнем.

Читаючи твір,подумайте

– Хто головні герої в оповіданні?

4.Виявлення первинного засвоєння змісту прочитаного.

– То хто є головними героями у тексті?

– Який з хлопчиків сподобався вам найбільше? Чому?

– Чи справді добре вчинив третій хлопчик?

5. Робота в парі.

Прочитайте текст,знайдіть речення,які на вашу думку можуть бути
прислів’ям. (Гарні не красиві слова,гарні – красиві діла).

-У яких словах оповідання висловлено головну думку?

Гарні не красиві слова, гарні красиві діла.

6.Висновок.Чому навчає це оповідання?(Бути уважним , турботливим до
людей,співчувати не тільки на словах,а й на ділі)

VІІ.Домашнє завдання.

Наступний урок позакласного читання – «У кожного є своя співуча пір’їнка
».

Завдання до уроку та список літератури знайдете в куточку читача.

VIIІ. Оцінювання

ІХ. Підсумок уроку

Дайте відповідь на запитання «Чи завжди ви творите добро?»(відповіді
дітей)

А чи готові ви розлучитися із вашим поняттям добра?(відповіді дітей)

Ви сьогодні гарно працювали,тому добро повертається до вас у вигляді
гарних оцінок і речі – залишаються вам.

Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна
паличка,достатньо сказати добре слово або зробити добре діло.

– Я всім бажаю добра.

Поверніться один до одного,візьміться за руки і побажайте чогось
доброго.

Ви всі очікували чогось від уроку.

– Чи справдились ваші очікування від уроку?

Візьміть кольорові наліпки і наклейте в таблиці «Очікування» на дошці
(спочатку підійшли дівчатка,а потім хлопчики) Мої сподівання також
здійснились.

Я хочу закінчити урок віршем Л.Забашти.

Сказав мудрець:

— Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро i вищу правду вiра

Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звiра.

Хай оживає iстина стара(підійти до дошки,де тема уроку)

Людина починається з добра.

– Тож творіть добро, і воно повернеться до вас!

Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter
