Урок: Я і Україна
Тема: Що належить до природи. Природа жива і нежива.
Мета: розширити і уточнити знання учнів про різноманітність природи.
Формувати в учнів поняття «природа», «жива і нежива
природа», розвивати
вміння спостерігати за об’єктами природи; вчити відрізняти
предмети
природи від речей, виготовлених людиною; виховувати
дбайливе
ставлення до природи, речей, створених людиною.
Обладнання: ілюстрації картин з пейзажами, вислів про природу, малюнки
з зображенням живої та неживої природи
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Фенологічні спостереження.
1. Вправа «Погода».
– Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?
– Яке небо?
– Які опади?
– Який вітер?
– Яка температура повітря?
– Що змінилось порівняно з минулим тижнем?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
– Послухайте вірш поета П. Сиченка і скажіть, з яким проханням
звертається до нас поет.
Вмійте природу любити.
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не рви задаром,
Гілки не втни для забави!
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
– Як ви розумієте слова: «Вмійте природу любити»?
– Що таке природа?
– Подивіться у вікно і назвіть те, що ви бачите.
– Те, що оточує людину і не зроблене її руками, – природа. Сонце, небо,
вітер, земля, повітря, рослини, тварини – все це природа. Людина – також
частина природи.
2. Робота з підручником. (с.46-47)
Учитель читає текст, учні називають предметні малюнки у кожному ряді.
– За якою ознакою художник згрупував малюнки?
а). Вправа «Мікрофон»
– Продовжте перелік, розпочатий художником на другому малюнку.
( Діти називають те, що створене руками людини: будинки, машини, меблі,
шкільне приладдя тощо)
3. Продовження розповіді.
– Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, повітря,
будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для письменників,
композиторів, художників, які присвятили їй чимало художніх творів.
(Вчитель звертає увагу на репродукції картин). Природу називають
ненькою. Всі ми – діти природи.
Умовно природу поділяють на живу і неживу.
Нежива природа – це Сонце, Місяць, Земля, повітря, вода, небо тощо.
Жива природа – рослини, тварини, людина, бо вони народжуються,
живляться, ростуть, дихають, відмирають.
– Чи може існувати жива природа без неживої? Чому?
б). Гра «Малюнки з виставки».
Завдання: розташувати малюнки, що є на дошці, відповідно до написаних
слів: жива і нежива.
Спочатку вибрати об’єкти живої природи, використовуючи технологію методу
«Прес».
а). «Я вважаю…»
б). «…тому, що…».
4. Продовження роботи з підручником.
а). Відповіді на запитання.
– До якої природи належать каштан, калина, соняшник, осока? Чому?
– До якої природи належать вовк, лелека, кінь, жаба, комар? Чому?
†
?
c¦1/4Ai?.
V
¶
I
e
– Хлопчик, дівчинка, космонавт, лікар, шахтар – до якої природи вони
належать? Чому?
б). Робота за малюнками.
– Розгляньте малюнки. Скажіть, що належить до природи, а що – ні.
– До якої природи належать місяць, зорі, веселка, дощ?
в). Робота за табличкою
– Розгляньте малюнки.
– Назвіть предмети, які належать до живої природи. А що зроблено
людиною?
– Чим схожий метелик і сніжинка? Чим відрізняються?
5. Розв’язування логічних завдань « Що зайве? Чому?»
O Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
O Дуб, камінь, Сонце, повітря.
O Вітер, річка, білка, веселка, дощ.
O Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
Фізкультхвилинка.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти:
Встали – сіли, встали – сіли,
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати,
нас до танцю припрошати,
Нумо разом, нумо всі
Потанцюймо по росі.
IV.Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті. (с.25-26)
2. Відгадування загадок.
До якої природи належать слова – відгадки?
o Рукавом махнув –
дерево зігнув.
Що це?
(Вітер)
o Весною зацвіла,
влітку загоріла,
червоні коралі
восени наділа.
( Калина)
o Синя стрічка блищіть,
щось тихенько гомонить.
І біжить собі, біжить,
не зупиниться на мить.
(Річка)
o Сама мала, шубка пухка,
з гілки на гілку стрибає,
шишки, горішки збирає.
(Білка)
o Над лісами,
над рікою,
кольоровий міст горою.
(Веселка)
o Лиш торкнись до колючок –
він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати? Це…
(Їжак)
V.Підсумок уроку.
1. – Що таке природа?
– Що належить до неживої природи?
– Що належить до живої природи?
– Чим жива природа відрізняється від неживої?
– До якої природи належить людина?
– Що належить до предметів, створених руками людини?
– Як потрібно ставитися до природи?
– Як необхідно ставитися до речей, створених людиною?
2. Робота в групах.
Гра « Розгубилися слова»
– Діти, впродовж уроку ви здобули нові знання про природу і про
речі, що створені людьми. А тепер у групах складіть речення ,як потрібно
ставитися до природи та речей, створених людьми. ( Речення на окремих
аркушах на дошці).
O Берегти природу. Потрібно
O Людей. працю Шануй
Висновок: Треба шанувати природу і речі створені людиною.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter