ТЕМА: Рослини і людина. Лікарські рослини.
Інтегрований урок
Мета: розвивати уявлення про різноманітність рослин, зокрема лікарські
рослини;
розкривати значення рослин для людини;
формувати вміння спостерігати за рослинами;
розвивати спостережливість, увагу;
виховувати бажання доглядати за рослинами та оберігати їх.
Обладнання: малюнки різних лікарських рослин, уявний мікрофон.
Хід уроку.
І Організація учнів до уроку.
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети
уроку.
1. Вчитель читає вірш П. Ситниченка
«Вмійте природу любити»
Вам у походи ходити.
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром.
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
– Чи всі ви оберігаєте рідну природу?
2. Гра «Мікрофон».
– Пограємо у вже знайому вам гру «Мікрофон».
– Що би ви хотіли дізнатися про лікарські рослини? Свої запитання
починайте словами «Я хочу знати ….»
(Учні передають «мікрофон» один одному і формулюють запитання, вчитель
записує їх на дошці під словом «Лікарські рослини»)
– У вас виникло дуже багато запитань. Якщо ви будете уважними,
активними, старанними, то знайдете на них відповіді.
ІІІ Робота над темою уроку.
1. Розповідь учителя.
З перших днів свого існування на землі людина терпить від тяжких хвороб,
тому вона шукає полегшення своїх страждань. І знаходить його в
навколишній природі. Минали віки, тисячоліття, а людина не розлучалася з
рослинами, спостерігала за ними, нерідко вирощувала їх і старанно
вивчала їх цілющі властивості.
Кожний народ, залежно від тих географічних умов, в яких він
живе, має свої лікарські рослини. І у всіх народів загальне число
рослин, які користувалися славою лікувальних, доходило приблизно до 3
тисяч. Але в міру зростання інтелекту людства, ерудиції і прогресу,
однією з перших наук виникла медицина. Наукова медицина багато чого
відкинула (некорисне для лікування, піддала сумнівові) і виявилося, що
тепер загальне число лікарських рослин не перевищує 500.
2. Дидактична гра «Впізнай лікарську рослину»
– А зараз пограємо в гру. Я читатиму загадки. Вам треба відгадати їх і
назвати слова, які допомогли вам упізнати лікарську рослину.
Після того як учні відгадали загадку, вчитель показує малюнок з рослиною
– відгадкою, прикріплює його на дошці. Учні характеризують лікарську
рослину, відповідаючи на поставлені вчителем запитання.
ЗАГАДКИ
Стоїть дівка серед поля,
В чорні цятки біла льоля.
Довгі коси розпустила,
Їх заплести їй не сила.
(Береза)
За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
J
N
d
¤
J
z
°
TH
gd-
dhgd-
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен – смик,
Та й укине на язик.
(Калина)
Заблукала в верболозі,
Дні і ночі ронить сльози.
(Верба)
Стоїть при дорозі
На одній нозі.
Хто її зрушить,
Плакати мусить.
(Кропива)
Викупана в сонечку,
Стоїть собі донечка,
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток.
(Липа)
У зеленому лісочку
Під мережаним листочком
Червоніє невеличка
Спіла ягідка ….
(Суничка)
Шкір має сім,
А сльози випускає всім.
(Цибуля)
У земляній сиджу коморі,
А коса моя надворі.
(Морква)
Низький та колючий, солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш – руку всю подряпаєш.
(Аґрус)
3. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться.
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
4. Групування лікарських рослин.
– Лікарські рослини на городі.
– Лікарські рослини в саду.
– Дикоростучі лікарські рослини.
– Лікарські рослини лісу.
5. Розповіді учнів. Догляд за кімнатними рослинами.
– У нашому класі є квітникарі. Вони нам розкажуть, як потрібно доглядати
за рослинами.
– Коли треба поливати і чи у всі пори року однаково?
(Влітку щодня ввечері, взимку зранку і меншою кількістю води)
– Коли їх краще пересаджувати?
(Навесні або після цвітіння)
– Чому рослини не слід поливати, коли на них падають сонячні
промені?
(Коли світить сонце, краплини води, які залишилися після поливу на
стеблах і листях рослин, збирають його промені, як маленькі
збільшувальні скельця, і рослина може при цьому дістати опіки)
ІV Робота в зошиті. Намалюй малюнок «Лікарські рослини»
V Підсумок уроку.
– То що потрібно робити щоб рослини не зникли?
– Що вам найбільше сподобалося?
Висновок: в народі міцно зберігаються, переходячи з покоління в
покоління, відомості про способи лікування різних хвороб, так само як і
про рослини, які здобули славу лікувальних.
Нашли опечатку? Выделите и нажмите CTRL+Enter